Beprotiškų tikslų sąrašas 2.0: Gyvenimo žaidimizacija

Apžvalgos ir kitos temos

Kai prieš 3 metus, rankose laikydamas sumuštinį su jautiena, stovėjau prie Maximos express kasų, pagalvojau: „Kiek užtruktų nusipirkti?“...

Neseniai žiūrėjau išradingiausius videožaidimų speedruns ir tai įkvėpė pabandyti! Eilė laisva, strykt, perbrauki, meti ant zonos, nuolaidų kortelės neturiu, mokėti, kreditinę priliest, palaukt, sumuštinį ir dingt pro vartus. Apie 27 sekundes. Dabar visą tai galiu atlikti per 16,8 sekundės.

...Ką jei galėčiau ŽAIDIMIZUOTI savo gyvenimą?

Taip mano svajonių sąrašas (bucket list), kurį turėjau jau kelis metus prieš tai ir kuriame buvau užbraukęs apskritą nulį punktų, pavirto „Beprotiškų tikslų sąrašu“.

Kas tai per sąrašas? Skaityk nuorodoje viršuje arba žiūrėk vaizdžiai:

Kai įprastas svajones užsirašai ir pamiršti (ar atidėlioji) – beprotiškų tikslų sąrašas padeda imtis veiksmų. Tiksliai apibrėžtų – ką, kur, kada.

Taip su šiuo sąrašu gyvenau 3 metus. Pasiekiau daug tikslų, kuriuos surąšiau ir viešai. Ir išduosiu – tokia gyvenimo žaidimizacija buvo vienas geriausių mano sprendimų.

...Jei ne geriausias. Nes visada buvau video žaidimų megėjas. Prie „World of Warcraft“ praleidau virš tūkstančio valandų, „Runescape“ esu baigęs visus questus, o net nekalbėk apie „Skyrim“ ar „Witcher“. Ar įmanoma žaidimizuoti ir realų gyvenimą?

Apie šią idėją dar 2011 metais kalbėjo Artojas. Ir žadėjo, kad 2018 metai taps žaidimizacijos metais. Ir, manau, kad reikėtų išpildyti šią pranašystę.

Kas ta žaidimizacija? Kas iš jos? Kaip? Leisk, pasidalinsiu…

Kodėl verta žaidimizuoti gyvenimą?

Gyvenimas – pačias geriausias grafikas turintis videožaidimas, kurį pradedi vos gimus. Tai beprotiškai sunkus žaidimas, nes pradedi atsitiktinėje vietoje ir atsitiktiniam kūne. Bet jį žaidžiame kiekvienas, o antrą šansą gavo tik toks vienas bičiukas prieš 2000 metų, kurio tėtis žaidimo kūrėjas...

...Bet žaidimizuoti kasdienybę galime kiekvienas. Ir turėtume.

Žaidimizuojant:

 1. Įgyvendinsi tai, ką seniausiai svajojai padaryti...
 2. ...Ir tai bus smagu!

Žinai, kai tau sako, kad iš video žaidimų neišeis nieko gero? Tai nesąmonė. Iš jų gali pasimokyti ir jų technikas panaudoti.

Pavyzdžiui žaidime „Guild wars 2“ gali ne tik kelti lygius, bet ir rinkti achievementus. Ar sugebėsi perbėgti siaubingą blogiukų bazę per 10 minučių? Ar tau pavyks ištyrinėti visus pasaulio kampelius?

O ar galėtum…

...Ar padaryti tą kitą dalyką, kuris tau įsiminė iš feisbuko ar Bored Panda?

Aš manau, kad galėtum. Tau tereikia susiimti, išsikelti iššūkį ir pabandyti. Įsirašyti tai į savo „Beprotiškų tikslų sąrašą“ ir padaryti.

Visgi reikia nedaug:

 1. Ką darysi?
 2. Kiek laiko bandysi, tęsi?
 3. Kada žinosi, kad pavyko?
 4. Ar rodysi tai viešai? Ar visgi niekam nesakysi?

...Bet palauk. Kas čia vyksta?

Tas pats, kas žaidžiant bet kurį video žaidimą! Tai smagu! Tai neįpareigoja! Tai atpalaiduoja, nes vargu ar darbe įgyvendini savo, ne kitų, svajones. O čia – pasiekimai išlieka net ir išjungus žaidimą bei nuėjus miegoti.

Pradėjau prieš 3 metus, o šiandien turiu priklausomybę iššūkiams.

(Taip, šiuos žaidimus gali vadinti tiesiog „iššūkiais“ arba „eksperimentais“. Tai net panašu į LEAN darbų organizavimo metodiką.)

Tačiau ar „Beprotiškų tikslų sąrašas“ gali būti dar geresnis?

Taip.

Savo „Beprotiškų tikslų sąrašą“ gali pasidaryti pagal šį gidą. Pasileisk įkvepiančią muziką ir pradėk. Bus smagu. Komentaruose gali matyti daugiau žmonių, kurie susikūrė šį sąrašą ir juo mėgaujasi.

(„Beprotiškų tikslų sąrašas“ yra nemokama technika.)

Tačiau šiais metais, po 3 metų su nuotykiais, pabandysiu daryti kitaip.

Nes pagavau save vėl žaidžiantį „World of Warcraft“, vietoj to, kad rašyčiau antrąją knygą. Leidyklos laukia, o aš bastaus kažkur po Argusą... Žodžiu, išbandysiu kai ką dar labiau žaidimizuoto!

Tau nėra būtina prisijungti. Gali naudotis pirmąją BTS versija, nes tai veikia! Tačiau jei nori, galim pabandyti pereiti į žaidimizaciją dar labiau.

Kas keičiasi BTS 2.0?

Jei pirmoje BTS versijoje tikslai buvo skirstyti į kategorijas, suvokiau, kad iš to mažai naudos. Taigi dabar mano sąraše mažiau skirstymo, daugiau džiaugsmo! 🥳

Esu video žaidimų megėjas. Tačiau visiškai nemėgstu azietiškų grind žaidimų, kuriuose kali tą patį per tą patį, kol po 10000000000 dienų gali pasijausti, kad kažką pasiekei. Žiūriu į Lineage 2 ir Black Desert Online.

Man labiau patinka daug mažų pasiekimų! Kai už kiekvieną darbelį gauni apdovanojimą ir jautiesi fantastiškai. Žiūriu į World of Warcraft.

Taigi, du pasikeitimai:

1) Dingsta iššūkių kategorijos, nes velniop skirstymą!

Kaip supratau per paskutinius 3 metus su BTS 1.0 – kategorijos, realiai, mažai ką reiškia.

Yra daugybė įvairiausių „gyvenimo kūrimo“ pratimų, kurių esmė išsikelti tikslus skirtingose gyvenimo srityse. Kadaise, kai dar pradėjau domėtis saviugda, irgi ėjau į visokias prastas paskaitas bei atlikinėjau tokius pratimus.

...Tačiau argi tikrai reikia skirstyti savo tikslus?

Kokia prasmė skirstyti į „Visuomenę“, „Finansus“, „Šeimą“ ir dar milijoną sričių? Ar kažkas nuo to geriau? Matau tai tik kaip triukšmą – lengviau pradėti galvoti, kur padėti iššūkį, nei kaip jį išvis pradėti.

O jei regi problemą, kad kažkas gali visą gyvenimą skirti finansams bei pamiršti šeimą... Kur čia bėdos? Gyvenimas, kurį praleidai susitelkus tik į vieną jo detalę irgi yra gyvenimas. Gal net geresnis.

Taigi geriau neatidėliosiu darbo tvarkydamasis, o tiesiog atsirinksiu, kas svarbiausia ir tai pradėsiu daryti.

2) Dabar už kiekvieną tikslą gausi patirties taškų!

Vietoj to, kad tiesiog užsibrauktum pasiektą laiptelį – dabar tikslams bus priskiriama vertė: Lengva, vidutiniška, sunku. Už kiekvieną pasiektą tikslą lengvoje kategorijoje – 10% patirties taškų, vidutiniškoje – 25%, o sunkioje – 50%. Na, ar kiek norėsi. Gali nusistatyti savo skaičius.

 1. Pradedi nuo 0 lygio. Jei atliksi tik lengvus tikslus – reikės dešimties, kad pasiektum 1 lygį. Jei sunkius – tik dvejų. Jei maišysi, aišku, atitinkamai ir susimaišysi.
 2. Tikslo kategoriją pasirenki pats. Aš negaliu pasakinėti, kas yra lengva, o kas sunku! Juk gal gimei kūne, turinčiame gerą klausą, tai ir muziką supranti geriau, nei aš. Ir panašiai.
 3. Džiaugiesi lygiais! Su draugais gali sužaisti žaidimą ir parungtyniauti, kas per metus pasieks daugiau lygių.

Ai, ir, teisingai, kadangi dabar yra lygiai, gali susikurti ir apsidovanojimus.

Pavyzdžiui pasiekus 5 lygį pagaliau leisi sau išleisti 200 eurų ir nusipirkti Dolce Gabbana džinsus, apie kuriuos amžiais svajojai. Arba pasiekus 10 lygį išskirsti į šiltus kraštus.

...Ar kad ir kaip tau norisi apdovanoti save. Gali nieko sau išvis nedovanoti arba dovanas pasidaryti labai simbolines – pavyzdžiui pasidaryti pasiekimo pažymėjimą.

(Apie tokius sau pasidarytus diplomus/padėkas kalbėjau Marijampolės Trečiojo amžiaus universito studentams. Šiems senjorams patiko tokia idėja... Gali pabandyti ir tu!)

Va tiek! Mano naująjį „Beprotiškų tikslų sąrašą“ gali matyti čia:

Mano beprotiškų tikslų sąrašas ✔️

Skaityk toliau
Mano beprotiškų tikslų sąrašas ✔️

Tačiau leisk, atsakysiu į kelis klausimus:

Ar galiu likti su BTS 1.0 versija?

Be abejo! Jau vien todėl, kad dar nesu tikras ar ši naujoji versija pasiteisins. Aš tik dalinuosi gyvenimo žaidimizacijos idėja.

Kodėl išvis šie pasikeitimai?

Nes pastebėjau, kad žaisti video žaidimus smagiau, nei siekti savo tikslų. Tiesiog, kažkaip laisvu laiku nubėgdavau į video žaidimus, ne iššūkius...

Taigi paėmiau, kas geriausia iš World of Warcraft:

 1. Išliekamumą. Pasiekimai nedingsta.
 2. Suskaičiuojamumą. Pasiekimai gali būti pateikti skaičiais – lygiais.
 3. Apdovanojimais. Už kiekvieną pasiekimą – arčiau lygio ir prizų!

O kai aš taip mėgstu WoW'e rinkti achievements ir kolekcionuoti kitus velnius... Galiu tai įtraukti ir į savo realų gyvenimą! 🙂

Ar šitas „Beprotiškų tikslų sąrašas“ išvis kam rūpi?

Na, ką žinau...

...Turbūt, kad telieka prisijungti ir tau?

Kaip galiu sukurti savo BTS?

Vadovaukis šiuo gidu, jei nori sukurti pirmąją BTS versiją. Jei nori antrosios – vadovaukis irgi šiuo pačiu gidu, tačiau pritaikyk du pakeitimus, kuriuos minėjau prieš 5 minutes. Kaip pavyzdį gali naudotis mano naujuoju sąrašu.

Tavo gyvenimo lygis priklauso tik nuo tavęs. Ar prisijungsi? ✊

>