Kaip perskaičiau 77 knygas per metus? [Knygų skaitymo iššūkis]

Iššūkiai

Šiuolaikinis jaunimas skaito daugiau nei bet kada; daugiau nei vyresnės kartos. 1 Mes skaitome ne tik daugiau, 2 bet ir skaitome knygas! Popierines! 3

...Nors vos prieš šešiasdešimt metų skaityti mokėjo ne visi, 4 dabar skaitymas tapo įgūdžiu, panašiu į valgymą. Galbūt net šią akimirką valgai ir skaitai?

Vienais metais užsibrėžiau perskaityti 75 knygas per metus.

Perskaičiau 77: ilgas, trumpas, moksliškas, poetiškas, juokingas ir graudinančias. Skaičiau kiekvieną savaitę. Praktiškai kas antrą dieną.

Ir šį tą išmokau...

Atnaujinta!

Pirmasis iššūkis buvo 2016 metais – perskaityti 50 knygų. Tais metais perskaičiau 58. Iššūkis, apie kurį čia skaitai, yra iš 2017 metų.

Vėliau, 2018 metais, iššūkis buvo perskaityti 200 knygų ir iš jų perskaičiau tik apie 49. 5 Dar kitais metais iššūkio išvis nebeturėjau, nes apsirgau depresija ir nebesinorėjo skaityti. O 2020 metais, jau po depresijos, knygų iššūkio dar vis neatnaujinau.

Keli dažniausiai išgirsti klausimai ir mano atsakymai į juos:

Kodėl?“

O kodėl tu skaitai šias raides? Ir gyveni?

„Bet juk skaitymas skirtas mėgavimuisi?“

O manai aš tiek nepilno proto, kad skaityčiau tai, kas nekelia malonumo?

„Bet kam rūpi tas knygų kiekis?“

Man. Ir dar keliems mano draugams, su kuriais dalyvauju knygų skaitymo žaidynėse ir lyginame savo knygų lentynų ilgius.

„O negalėjai geriau panaudoti laiko?“

Galėjau. Bet nenorėjau. Man kelionės ir kačiukių gelbėjimas neįdomu, aš mieliau skaitysiu knygas, kad kažką išmokčiau, o tada dalinčiausi.

„O kodėl ne filmai ar serialai?“

Nes man skaityti smagiau. Taip pat, skaitant lengviau praleisti neįdomias dalis, o prasta vaidyba knygose kaip ir neegzistuoja.

„Ar mokeisi greitojo skaitymo?“

Ne, nors ir esu skaitęs knygą apie šį mokslą, 6 niekada neįstengiau to išmokti. Tačiau skaitydamas pamažu savaime išmokau skaityti greičiau ir įsiminti geriau.

„Tai geriausias būdas išmokti daug skaityti yra...?“

Aha, tiesiog daug skaityti. Į naujienų portalu šios paslapties po skambia antrašte neįdėsi, 7 bet tiek ir tėra tos paslapties.

„Tu turbūt visada daug skaitei?“

Dalinai. Per vaikystę perskaičiau praktiškai visas „Eridano“ fantastines knygas, tačiau paauglystę praleidau su video žaidimais, o ankstyvą suaugėliškumą – merginų glėbiuose. 8

„Tai dabar du metus atsiskaitei ir daugiau neskaitysi?“

Ne. Skaitysiu ir toliau, tačiau tikslai bus kitokie – ne kiekio, o turinio.

„Ar tu šiandien piktas?“

Ne, tiesiog mokausi rašyti trumpiau.

Tai kaip sekėsi skaityti knygas 2016 metais? Ką patyrei?

Maždaug šitaip: 9

Metai, kaip visad būna su iššūkiais, prasidėjo sprogimu. Septynios knygos per dvi savaites! ...Tada sekė ilgi lėto skaitymo mėnesiai, kol spalį suvokiau, kad reikia pasistengti.

Spalis buvo turbūt įdomiausias mėnuo – 29 knygos per jį.

Maždaug po vieną kasdien. Tą mėnesį skaičiau visur – tualete, virtuvėje, lovoje, šalia lovos, prie spintos, parkelyje, parduotuvėse, laukiant autobuso... Buvo visiška knygųsutra.

Bet pabaigiau! Metų gale perskaičiau dar kelias knygas, kurių nebuvau baigęs skaityti jau nuo 2013-tųjų metų.

...Tada, 2017-taisiais metais, bandžiau perskaityti dar daugiau.

Išsikėliau 75 knygų tikslą ir šį pasiekiau spalio 31 dieną:

Esu visai patenkintas. Žinios, įgautos skaitant knygas, padeda man dirbti pagal profesiją – rašyti. Tai man naudinga.

Bet, leisk, pasidalinsiu ir keliais patarimais.

„Kaip aš galėčiau perskaityti daugiau knygų? Ar to galima išmokti?“

Pirma: Skaitymas nėra prievolė. 

Pavyzdžiui, mano žiniomis, Marijonas Mikutavičius beveik išvis nebeskaito knygų. 10 Ar tai reiškia, kad jis blogas žmogus, netalentingas, dar kažkoks negeras? Ne. Tai tiesiog reiškia, kad jis neskaito knygų.

...O toks mano pažįstamas Valtininkas išvis teigia, kad geriau dar prieš pradedant skaityti – suprasti kokio velnio skaitai. Aš tam pritariu.

Žodžiu, ką sakau:

Jei nenori, tai ir neskaityk.

O jei nori skaityti, bet nežinai ką:

Pasimėgauk! 🤓

Antra: Išsikelk knygų skaitymo iššūkį.

Su tikslu visad aiškiau ko sieki, o tai ir padeda nesustoti.

Trečia: Pasidomėk skaitymo (ir įsiminimo) technikomis.

P.S. Tai mano pirmas kartas kuriant tokį video. 11 Taigi, jei turi komentarų ir kritikos – mielai laukiu. 12

Ketvirta: Kartais tiesiog reikia imti ir skaityti.

Kaip, kad šiame 24 valandų skaitymo iššūkyje (aha, bandžiau skaityti be miego, visą parą), kurį apturėjau kartu su @lithuanianpoetrylover.

...O kaip tu? Prisijungsi prie skaitymo iššūkio? 📚


 1. Kaip pastebėjo „PEW“ tyrimų centras JAV ir vakarų Europoje.

 2. Tekstas feisbuko sienoje – irgi tekstas.

 3. Užsuk į „Knygų mugę“ arba vietinį knygyną. Šiuo metu leidyklos leidžia viską iš eilės – nes perkame!

 4. Tikėtina, kad jei ne visi pasaulyje skaitė, tai ir Lietuvoje/SSRS buvo panašu. Tačiau jei matei statistikos iš SSRS Lietuvos – pasidalink, prašau!

 5. Po kelių mėnesių skaitant kasdien... Perdegiau. Nebenorėjau į knygas išvis žiūrėti.

 6. Aivaro Pranarausko „Pažintis su greituoju skaitymu“.

 7. „Asmeninio augimo guru atskleidžia savo greito knygų skaitymo paslaptį! Sužinok dabar.“

 8. Kuo nesidžiaugiu...

 9. Informacija imta iš mano Goodreads paskyros, kur perskaičius knygą ją pasižymiu.

 10. Taip, jei gerai pamenu, sakė instagramo Q/A metu 2018 metais.

 11. Įrašinėta 2014 metais.

 12. Pirmyn, komentarai žemiau atviri visiškai visiems. Jei gėda – gali parašyti man laišką. Aš ne sadomazochistas, bet komentarus, kur galėčiau pasimokyti, mėgstu.

 • Hey! Praeitąmet buvau išsikėlusi tikslą perskaityti 100 knygų per metus. Perskaičiau 50. Šiemet tikslas tas pats, tik kol kas esu perskaičiusi 33, bet palei mano apskaičiavimus iki metų galo pasieksiu 65 knygas. Taip, galbūt ir nepasieksiu to triženklio skaičiaus, bet tai vis geriau nei nieko, ar ne? Suvokiau, kad jeigu plėšysiuosi tik dėl vieno tikslo, maža tikimybė, kad nebeliks laiko, o galbūt ir motyvacijos, kitiems tikslams/užsiėmimams/ pomėgiams. Tai viena iš priežasčių, kodėl kitiems metams pamažinsiu tų norimų perskaityti knygų skaičiuką iki… Greičiausiai 70.. 🙂 Be to, tuomet galėsiu perskaityti ir ,,sunkesnes”, klasika tapusias knygas. Nebereikės šitaip panikuoti, o ir džiaugsmo skaitydama neturėčiau prarasti. 🙂
  P.S. Sekmės siekiant savo tikslų, Debesyla! 🙂

  • Ei, bet vis tiek labai gerai! Jei išvis nekelsi tikslo – tikėtina, kad nepasieksi net pusės. Kaip sako mano guru Ignas Bakėjus – procentas daugiau už nulį :)) Nesustok!

 • Sveiki debesylos.

  Visų pirmą, malonu matyti žmones besidominčius sąmoningu tinginio gyvenimo būdu. Sugebantys atsirinkti tai kas iš tiesų yra svarbu, o ne dirbti kas tik pakliūna po rankas. Per vasarą buvau priėmęs knygų skaitymo iššūkį. Deja, iki galo nenuėjau, tačiau rezultatu buvau patenkintas(perskaičiau 5 knygas per savaites). Man asmeniškai buvo didelis nustebimas. Be to pastebėjau kad per didelis knygų skaitymas mane atbaido imtis tikrų veiksmų. Nežinau ką dar galėčiau pridėti. Žodžiu sėkmėms visiems ir tegul jūsų galvos(ir kūnas) tampa debesyliški(jei dar netapo)

 • Kokia išminties prasmė, jei perskaityta informacija nepanaudota dulka lentynėlėse? Taip, po testo galėjau pereiti prie savigudos tinklaraščių. Bet tai – ta pati informacija, kurios prigrūstos smegenys atsisako pačios mąstyti priimti dar vieną porciją.
  Ačiū, Tau, Debesyla. Kažkada ir aš buvau save pavadinusi Debesėja, nes nesu praktiška ir vis skraidau padebesiais. Ir nerandu savo nišos ant šio svieto. Po Joninių šalių susitarimu išėjau po beveik 13 m. iš darbo. Nebeapsikenčiau. Tačiau dabar – su silpnesne klausa, nevairuoju, nekalbu, nebendrauju angliškai (nors mokykloje, universitete egzaminus išlaikiau, ir vis sapnuoju, kad pabėgau iš anglų paskaitų, egzaminų ir kaip reikės atsiskaityti už šį įrašą, kad gauti diplomą 😀 ), specialybė nebepaklausi – juk kam dabar reikia ekonomistų, kurioms per 50; jau imu „panikuoti”, nes iliuzijų bokštai, kad galėsiu uždirbti iš rankų darbo gaminių, griūna, kaip kortų nameliai… Nugalėti prieš pigų srautą iš Kinijos šansai labai menki (tačiau pagarbiai lenkiu galvą prieš kinų darbštumą).
  Gėriuosi Tavo, Debesyla, entuziazmu, atkaklumu beieškant savo nišos. Taip ir toliau ir gero vėjo, Tavo Debesų laivui!
  Pagarbiai, Jole

  • Ak, ačiū, Jole! Ir aš tikiu, kad tau viskas gerai išeis, tikrai! Svarbu irgi nesustok, prašau 🙂

 • Jei gerai pamenu, mano pirmoji perskaityta knyga buvo „Gražuolė ir pabaisa”. Man pasakų knygutės ir padėjo išmokti skaityti. Nuo to laiko skaitau viską, romanus, meilės istorijas, detektyvus, fantastines knygas, mokslines knygas (jei įdomios ir noriu kažką sužinoti), psichologines, pagalbos sau iš temos „ką daryti kad būtum/pasiektum/galėtum…”. Per metus perskaitytų knygų skaičius svyruoja tarp 20-40 knygų. Jei knygos storesnės (Sostų žaidimas, Pirmyštė moteris), tai knygų skaičius būna mažesnis. Tokia mano skaitymo patirtis 🙂

  • Tai, Indre, žiūriu esi knygų griaužikė kaip ir aš! :)) Mano pirmoji, kurią pamenu, yra turbūt Melagių pasakos, kurią man krikštatėviai, berods, dovanojo, kai man buvo dar neitin bais daug metų. Tada irgi nesustojau… :))

   Beje, Pirmykštės moters knygas irgi skaičiau. Va šios tai įtraukia!

   • Gaila, kad yra begalybė daug gerų knygų, kurias norisi ne tik pavartyti, bet ir paskaityti, tik visom knygom norimom tikriausiai neužtektu ne tik vieno, bet ir dviejų gyvenimų :)))

 • 1. „Informacija imta iš mano Goodreads paskyros, kur perskaičius knygą ją pasižymiu.” Padalyvis, dalyvis. Kitaip tariant, ne „perskaičius pasižymiu”, o „perskaitęs”.
  2. „Taip pat skaitant lengviau praleisti neįdomias dalis” – jei praleidi, vadinasi, neperskaitai visos knygos.
  3. Sąraše pasigendu turiningos grožinės literatūros. 🙂

 • Sveikas, Danieliau! 🙂
  Gal pasidalintum skaitytų knygų sąrašiuku?
  O gal ir rekomenduotum vieną, kitą kuri tave labiausiai paveikė? 🙂

 • Labas, Danieliau.
  Aš prisidedu į skaitytojų gretas šiemet jau perskaitytų knygų apie 40 gal ir daugiau, plius audio ir kelios el. knygos.
  Esu labai patenkinta knygų ir saviugdos lobynais.
  Kur tu išsisaugai savo perskaitytas knygas? Kokiais podcastais naudojiesi tekstų pavertimu į audio?
  Ačiū.

  • O, kaip šauniai, Egle! 😀

   Jei knyga išties gera – išsaugau kietu formatu, savo namie ant knygų palangės/lentynos. Joje dabar per paskutinius 4 metus tik 12 knygų liko – tikrai geriausių, kur skaičiau ir norėsis atsiversti vėl dėl informacijos kokybės, gausumo. Jei neskaitysiu vėl – tiesiog atiduodu. Manau knygas reikia išdoroti – paimti geriausias dalis, panaudoti ar papasakoti kam, ir iškart išleisti toliau. Tai dalinuosi pvz instagrame, feisbuke.

   O audio formatu neklausau daug, nebent kitaip tiesiog nėra knygos arba sunku gauti. Klausau iš http://audioteka.lt/. Man labai sunku atsiminti, ką išgirstu žodžiu, vertinu žodį… Gal dėl to ir rašau 😀

   Išties, teksto įgarsintojų angliškai tikrai yra. Mačiau internetuose. Tik lietuviškai negirdėjau apie tokus. Ar yra? Nežinau 😮

   • Aš visai nesiklausau. Elektroninius variantus vos kelis skaiciau. Vis tik mieliausia yra popierine tradicine knyga. Issigydziau liga pirkti vis naujas knygas. Svarbiausia nepradejusi skaityti neprisimenu ar tokia jau skaiciau, tad yra ir po kelis egzempliorius vienodu pripirkta per „akcijas”. Tik kad tos perskaitytos knygos dezese ilsisi. Gana, bus idarbintas elektrinis suktuvas ir vertingiausios knygos sudetos i nedidele lentyna, o kitas, pasinaudojusi patarimu, jau pradejau dovanoti, gal karmos tasku kokiu uzisdirbsiu 🙂

 • Labas Debesyla ,
  per praeitus mokslo metus (9 mėn) aš perskaičiau 82 knygas t.y. 102000 tūkst. psl. ir dėl šio savo pasiekimo dėkoju tau.

 • Ką tu turėjai galvoje, ką mąstei apie knygų skaitymą? Aš neįsivaizduoju kaip priversti save skaityti kai yra telefonas ir kompiuteris. Aš skaitau dėl pažymių, o ne dėl malonumo, mokausi gerai, bet dar labai noriu daugiau skaityti.

 • Sveiki, noreciau pasiteirauri apie skaitymo nauda, kaip ja suprantate? Kokios naudos jums pasitarnauja gyvenime? Ar tiesa kad knygos formuoja charakteri, plecia musu pasauleziura, isminti, skaitantis zmogus yra mastantis, gyvas zmogus, visada idomus pasnekovas, ir net is sono atrodo tarsi laimingesnis.. zodziu manau tai neapsakoma nauda! Ar sutinkate su tuo?

 • Sveikas Debesyla,man labai patiko tavo mintys šiame vaizdo įraše ,kuriame labai iškalbingai kalbėjai ir tiesiog sužavėjai mane,kad knygos iš tavo lūpų,tai geras požymis sakyčiau būtų,aš pats nuo labai jaunos vaikystės pradėjau skaityti knygas,taigi negaliu sustoti niekaip jų neskaites,taigi skaitau visada ir visur ,knygas nešuosi su savimi ir visur,kartais būna taip ,kad prasėdžiu visą dieną prie kompiuterio žaisdamas kompiuterinius žaidimus ,kurie taip pat mane žavi,norėjau paklausti kaip geriau ir greičiau perkaityti knygas ,kad iš jų būtų naudos?

 • >