Paprastumo iššūkis + Vieninteliai 139 daiktai, kuriuos turiu Kiek laisva tavo siela?

Skaityk toliau!

Kaskart, pradėdamas rašyti straipsnį, suku sau galvą, kaip parašyti pradžią, kad ji iškeltų problemą ir sudomintų skaitytoją, kad jį užkabintų ir pavergtų.

Visgi gyvename dienomis, kai mums trūksta dėmesio. Trūksta ir jėgų, ir pačio laiko – kam tai skirti? Kam geriausia išnaudoti savo susitelkimą?

Pasirinkimai – šiandienos tema. Kiek pasirinkimų turi tu?
Per daug, o gal per mažai? 

Kiek turi…

 • Neperskaitytų knygų?
 • Žiemai tinkamų batų?
 • Prietaisų šviečiančiais ekranais?
 • Mėgstamiausių patiekalų?
 • Neperžiūrėtų filmų?
 • Indų patiekalams?
 • Kėdžių virtuvėje?
 • Apatinių?
 • Megztinių?
 • Šakučių?
 • ………

Kaip tau atrodo?

Ne – nesakyk iškart „per daug“. Taip sugadinsi sau tai, ką šiandien noriu tau papasakoti. Užtat geriau sakyk, ką ir norisi pratarti: „pakankamai“. Juk turi iš ko rinktis, ar ne? Žinau, kad turi. :)

…Bet ar visgi pasirinkimų neturi per daug?

Kas yra Paprastumo iššūkis ir kokiems velniams jis sukurtas?

Paprastumo iššūkis yra maža misija tau. Įsivaizduok, kad esi slaptasis agentas Jonas Paulauskas 1 ir tau VSD 2 įteikia voką su laišku:

„Agente Jonai, po dviejų savaičių tavo užduotis bus išvykti į Kiniją ir įsisukti tarp šios šalies diplomatų. Tu privalėsi prasprūsti šios valstybės apsaugas, turėsi apsimesti nauja asmenybe. Turėsi tapti žmogumi, kuris galėtų nepriklausomai nuo mūsų keisti planą, jei to reikalautų sąlygos ir atlikti misiją iki galo.“

Kad galėtum tapti šiuo vikriuoju, smalsiuoju, lengvuoju ir laisvuoju agentu, tau reikės atsisakyti visų nesvarbių detalių. Turėsi susipaprastinti ir tapti toks paprastas, kad paprastesnis jau negalėtum būti…

…Turėsi rinktis. Ko tau išties reikia?

Jei neskaitei straipsnio, kuriame pristatau Paprastumo 3 naudas, atsiversk jį dabar. Perskaičius suprasi, kodėl paprastas gyvenimas yra malonesnis, nei prigrūstas nereikalingų pasirinkimų.

Taip – perskaityk, jei dar neskaitei:

Paprastumo iššūkis yra tavo kelias link laisvesnio gyvenimo.

Kiekviena galimybė rinktis – mus įkalina. Kiekvieną rytą praleidi minutes renkantis, ką apsirengti; vakare – kurį serialą žiūrėti; dienos metu – kokį patiekalą pagaminus savo besočiam pilvui.

Minutė po minutės – tavo laikas virsta pelenais.

Tačiau gyvenant paprasčiau – tu atgauni savo kertinę, gyvo asmens laisvę gyventi. Džiaugtis ir imtis naujų misijų. Nebūtinai kelionės į Kiniją, bet tokių misijų, kaip:

 1. Išmokti bendrauti;
 2. Medituoti 7 mėnesius;
 3. Sukurti pasaulinį verslą;
 4. Pradėti gyventi etiškiau;
 5. Įveikti 800 kilometrų žygį;
 6. Tapti kunigu ir arkivyskupu;
 7. Atidaryti nuosavą restoraną;
 8. Atsikratyti 20 kg lašinių;
 9. Bėgti 100 dienų iš eilės;
 10. Įgyti užsienio kalbą;
 11. Pastatyti spektaklį…

…Lygiai, kaip šias misijas priėmė debesyliečiai. Tikri debesyliečiai, kaip tu.

Štai, kaip atrodo paprastumo iššūkis: Paimi daiktą -> Patikrini, ar tau jo reikia.

Taip, tai paprasta. Būtų juokinga, jei paprastumo iššūkis reikalautų kalnų kopinėjimo įrangos, raudono Ferrario, 4 galingo Alienware kompiuterio ir trylikos skirtingų vadovėlių apie chirurgiją „dėl visa ko“. 5

Trumpai tariant:

Paprastumo iššūkio tikslas – jį įveikus gyventi laimingiau.

Ir tau padės dvi taisyklės, kurias jau minėjau straipsnyje, kurį taip rekomendavau perskaityti:

 1. Klausti savęs – Kodėl kažką turi?
 2. Ir ar tikrai tau to daikto reikia?

Vieną dieną aš pažvelgiau į savo spintą ir pamačiau marškinius, kurių nenešiojau jau du metus. Nes jie baisūs ir nežinau, kaip prieš du metus juos, pagautas „Galutinio išpardavimo“, 6 nusipirkau.

Tada juos nukabinau nuo pakabos, sulanksčiau ir nunešiau į artimiausią Caritas atstovybę, padovanoti tiems, kurie juos su malonumu nešios.

Kitą dieną pažvelgiau į kiaulę taupyklę, kurią man prieš 14 metų, dar vaikystėje, dovanojo krikšto mama ir kurią per šiuos metus buvau palikęs dulkėti ant aukščiausiai kabančios lentynos.

Tada tą kiaulę paėmiau, išėmiau iš jos jau beveik beverčius 32 lito centus bei vieną sagą ir smagiai išmečiau į ją šiukšlių dėžę. Taip, kad ji sudužtų konteinerio dugne. Bam! 7

Trečią dieną lentynoje, tarp knygų, pamačiau užrašinę, kurią norėjau kadaise dovanoti vienai draugei, bet ši išvyko į Airiją, mūsų ryšiai nutrūko ir taip praradau progą ją padovanoti.

Tada šią užrašinę nuvaliau nuo dulkių, supakavau į naują dovanų popierių ir padovanojau draugui… Tiesiog šiaip – sekmadienio proga! Nes jis kaip tik kalbėjo, kad norėtų sekti savo miego ritmus. 8

Šis iššūkis padeda naudoti daiktus ir neleidžia jiems naudotis mumis

Jei tau kada teko šluostyti dulkes nuo nenaudojamų daiktų – nuoširdžiai paklausk savęs: kas čia šeimininkas? Tu turi daiktus, ar daiktai turi tave?

Jei keliaujant teko jaudintis dėl namų arba niekada taip iš jų ir neišvykai, nes taip bijojai vagių, gaisro, atsuktų dujų, neužsukto vandens… Paklausk savęs to paties.

Ar tikrai esi savo daiktų šeimininkas?

O gal tik vergas, perkantis juos dėl to, kad pirkimas yra puikus būdas nuraminti save? :)

Štai, kokios gali būti Paprastumo iššūkio taisyklės:

Nesakau, kad privalo – taisykles visgi kuri tu. Tačiau tokias iškėliau sau:

 1. Skaičiavau daiktus, tarytum „minčių objektus“. Kiek vienetų kažkas užima mano atmintyje? Pavyzdžiui, knygos ant palangės man yra „knygos“. Vienetas. Tačiau megztinius skaičiuoju atskirai, nes man jie visi skirtingi, nepamainomi vietomis.
 2. Skaičiavau visus savo daiktus. Įskaitant spintą, lovą, staliukus, gėles, plakatus, apatinius…
 3. …Išskyrus maistą ir higienos priemones. Taigi prieskoniai, konservuoti pomidorai ir skutimosi peiliukai į sąrašą nepateko. Šie dalykai yra daug greičiau suvartojami, nei suvartojama lova.
 4. …Ir išskyrus namo dalis. Nes jos, visgi, nėra daiktai – jų nei paimsi į rankas, nei pakeisi nedarant remonto. Todėl vandens šildytuvo, krosnies ir virtuvės spintelių neskaičiavau. Lovą pajudinti galiu lengvai, kaip ir atsisakyti. Tačiau jei tektų keisti radiatorius, vienas to nepadaryčiau.

Ir siekiau:

 1. Pamatyti tai, kas svarbiausia mano gyvenime.
 2. Atsisakyti visko, kas blaškytų, trukdytų ir erzintų.
 3. Pasijausti laimingiau, nes kažką veikiu su savo gyvenimu, ne tik sėdžiu įprastos aplinkos susikurtame kalėjime.

Ir štai – visi daiktai, kuriuos turiu:

Daiktui dingus iš mano gyvenimo jo nuotrauką ištrinu. Daiktui atsiradus – pridedu. Tau patariu daryti taip pat, tačiau, galbūt, sudarant visų turimų daiktų sąrašą raštu. 9

Visus savo daiktus fotografavau ir kėliau į internetą. Jų suskaičiavau 139.

Fotografavau ir fotografuoju atsiradus naujiems daiktams, nes man tai – patogus būdas surašyti viską, ką turiu, o taip pat galiu parodyti tau, kaip minimalizmas atrodo tikrame gyvenime.

Atgauk SAVO laisvę gyventi!

Štai šeši žingsniai, kuriuos atlikus jau žingsniuosi link savo laisvės. Atlik juos per šią savaitę ir galėsi žinoti, kad bent vieną savaitę iš 52 šiais metais išnaudojai naudingai. Per ją geriau pažinai save.

Pradėk nuo pradžių:

 1. Susirašyk viską, ką turi. Pagal mano Paprastumo iššūkio taisykles arba pagal save, tačiau pradėk rašyti. Tau reikės popieriaus lapo ir rašymo priemonės arba dokumento kompiuteryje, telefone. Neįmanoma pamatyti visų savo daiktų, jei jų neturėsi priešaky.
 2. Pasižymėk BŪTINUS daiktus. Pavyzdžiui, tai gali būti tavo mobilusis telefonas, geriausia piniginė, dažnai naudojamas kompiuteris, brangi 10 vyro dovana.
 3. Pasižymėk daiktus, dėl kurių abejoji. Palik tai ramybėje – galėsi pačiupinėti ateityje, kai atliksi ketvirtąjį žingsnį.
 4. Visko, kas netelpa į sąrašą, ATSIKRATYK. Jei daiktas nėra būtinas ir dėl jo net neabejoji… Tai kam tau jo? 11 Ne, nenešk viso to šlamšto į palėpę, nedėk į spintos kampą. Taip problemos neišspręsi. Jei netelpa į sąrašą – mesk iš namų. Padovanok draugams, paaukok, parduok.
 5. Peržiūrėk sąrašą iš naujo. Kas yra būtina? Dėl ko abejoji? Ir gal to, iš prekybcentrio gauto lipduko, tau išties nereikia?

Elkis protingai: tris daiktus, kuriuos galima pakeisti vienu – keisk į vieną; daiktus, kuriuos galima išsaugoti nuotraukos pavidalu 12 – fotografuok ir išsisaugok kompiuteryje.

Ir nebijok – dovanoti daiktus nėra nusikaltimas. Viena mano draugė vakar kraustėsi į naują butą. Ji neturėjo nieko, nes tai buvo jos pirmasis butas. Aš jai padovanojau seną virdulį, net neišpakuotus virtuvės peilius ir man, asmeniškai, nepatogią pagalvę.

…Dabar daiktai atlieka geresnę funkciją, nei gulėjimą sandėliuko apatinėje lentynoje. Daiktai tapo naudojami.

„Paprastumas sueina į du ėjimus:
Atrask svarbiausią. Ir išmesk viską, kas liko.“

– Leo Babauta, minimalistas

Tikiuosi, kad šiandien prisijungsi prie manęs.

Tau neprivalu šiandien eiti ir išmesti pusę spintos. Bet tu gali žengti pirmąjį žingsnį ir pagalvoti, ar tikrai visko, ką turi, tau reikia?

Laisvė, visgi, gimsta ne iš pasikeitusių valstybės pavadinimų ar net didesnių minimalių atlyginimų. Laisvė gimsta iš sugebėjimo gyventi laisvai, gyventi patirtimis.

…Ar ne? ;-)

Susitelkęs,
Debesyla


 1. Tarytum Džeimsas Bondas, bet su lietuviškos trispalvės juosta po kaklu ir talpiu pilvu cepelinams.

 2. Lietuvos valstybės saugumo departamentas, atsakingas už žvalgybą, kontržvalgybą ir valstybės saugumą.

 3. Angliškai Minimalizmo.

 4. Žinoma, kad raudoni automobiliai yra greitesni dėka Doplerio efekto. Dėl to ir vairuoju raudoną 2001 metų Fiat Punto, kuris geba užlįsti prieš kiekvieno vairuotojo nosį. Tiesa, aš juk neužlindinėju. Chm, chm.

 5. Nors šitai turėtų būtų įdomu. Noriu pabandyt!

 6. Kurie niekada nebūna galutiniai – tikiuosi tai jau pastebėjai.

 7. Chi, chi. Smagu juk. Laisvu laiku dabar žiūriu, kaip spaudžiami įvairūs daiktai.

 8. Jam dovana patiko. Dėl to ir nesigėdiju perdovanoti daiktų – jei man jie nėra naudingi, kitiems bus. Pavyzdžiui, didžiąją dalį puodukų, kuriuos esu gavęs, naudoja mano tėvai ir brolis.

 9. Taip tau bus lengviau.

 10. Širdžiai, o ne piniginei.

 11. Mano tėtis 20 metų turėjo ir saugojo garaže automobilio varžtų kibirą. Neprireikė, nes per tiek laiko automobiliai paprasčiausiai pasikeitė. Ar manai, kad nenaudojamas vaizdajuosčių grotuvas ar kitoks niekalas stebuklingai grįš į madą?

 12. Kad ir tą magnetuką iš Kipro, kabantį ant tavo šaldytuvo durelių. (Ne)atsiprašau, Mileta.

36 netikėtos mintys... Prisijunk ir tu!

avatar
Rikiuoti pagal:   naujausius | seniausius | mėgstamiausius
Neringa
Neringa

Kaip tik šią savaitę apie tai galvojau net susidėjau daiktus kurių nenaudoju į matomą vietą, kad juos išdalinčiau, kaikuriuos išvesčiau išmesti. Rytoj pradėsiu vykdyti šitą planą. Tavo straipsniai labai įdomūs,lengvai skaitosi, viskas įsimena. Ačiū Danieliau

Erlandas
Erlandas

Jei sugebi neprisirišti prie daiktų ir nepuoselėti jiems sentimentų manau, kad daiktų skaičius nėra svarbu.
Svarbiausia netapti tuo kuris kaupia, marinuoja ir tempia į savo urvą su mintim, o jei kada prireiks

Ačiū ūž straipsnį☺

Alvyda
Alvyda

Feisbuke yra grupė : SPINTOS VALYMAS :) kas nereikalinga parduok – nelaikyk.
Ten galima atiduoti/parduoti/atrasti drabužių, kuriais mielai dalinamasi.
Sudėtinga nekaupti daiktų, kai gyveni nuolatiniam trūkume. Vaikai auga. Drabužėliai paveldimi. Jie turi tendenciją kauptis. Mada sugrįžta. Perdaryti drabužius į šiuolaikiškus kainuoja mažiau, negu pirkti naujus. :-)
Taip, daiktų gausa slegia namų nuotaiką ir savijautą. Sutinku. Bet kol nėra ramybės viduje, apsikrauname daiktais, kad jautumės saugesni… :-)

Silvija

Kai aplink tiek minimalistų draugų, sunku nepastebėti,kiek pati visko turiu ir kaip mintys jau išmeta kai kuriuos daiktus :) džiaugiuosi savim ir kintančia mąstysena. Anksčiau daiktai nekrito į akis,buvo ir buvo,meh. Tačiau jap,ypač kraustantis atrodo „iš kur mano kambarėly tiek milijonų dalykų?!!?!?!??!?? Ir kaip jie visi čia tilpo?? Į naują būstą susiveži visą savo kambarį…“ kažkas netaip. Irgi visai negaila atiduoti,išdovanojam jau nuo vaikystės viską, tai įpratus.

Pasvajoju apie namus,kuriuose tik lova stovi… Ir žvakė. Taip gera pasidaro..:D

vitalija
vitalija

Taip,Danieliau,gerai,kad nori suintriguoti pirmu sakiniu,bet saugokis ,kad tas pirmas intriguojantis sakinys nebutu tokiu vienintelis visam tekste.Jei taip nutiks tikrai nuvilsi ne viena skaitytoja.Daug smagiau skaityti tai ko negali nuspeti.Minimalizmas tikrai – gerai.Tauposi laikas ir daugeja vietos,gal net pinigu.Nekarta keiciau gyvenama vieta,tad kuo maziau turedavau tuo lengviau persikraustydavau.Isvykau i uzjurius su vienu kelioniniu krepsiu ir isgyvenau metus neatnaujinus jo turinio.Isvakaro issiskalbti is ryto apsirengi.Daugybe daiktu isdovanoju apleisdama busta,palieku arba simboliskai parduodu.Taip nepralobau ir nepralobsiu.O kiek knygu ir kokiu!Retkarciais jas prisimenu(turetas).Taip turiu nereikalingo balasto ir siandien,susikaupe.Nefotografuoju daiktu ,nedarau ju kapinyno.Kam?Tiesa,turiu keleta nuotrauku is mano namu svetur,kad parodyciau nemaciusiems.Mano dienos,kaip mazas arkliukas po namus,pareiga seimai,zodis(skaitymas,rasymas),megsta patingeti,spalvu pasaulis,reti ilgi pokalbiai.Jei ismoksiu role,gal ir pavaidinsiu.Ekvilibriste namu ekonomikoje.(TIKRAS MINIMALIZMAS).Ne vienintele skaitau.Klaidu neieskojau.Vis noriu paklausti,kada gimiai,gal vidurziemi?Po pietu?

Živilė
Živilė

Puikios mintys, Danieliau, ačiū tau už šį straipsnį, kuris paskatino atsikratyti daugiau nei pusės nepatogių ir nebenešiojamų rūbų!
Patariu visiems, besidomintiems paprastumo idėja, pažiūrėti filmą „Minimalism: A Documentary About the Important Things “. Man patiko, kad kalbama ne tik apie nereikalingus daiktus ir besaikį vartotojiškumą, bet ir apie mūsų įnikimą į socialinius tinklus, tarpusavio santykius, tikrąsias gyvenimo vertybes ir „sėkmingo gyvenimo“ supratimą. Filmas paliko daug vietos apmąstymams, o po savaitės pasirodęs Debesylos straipsnis tik paskatino imtis veiksmų. :)

Asta
Asta

Nieko nėra be reikalo,ir viskas tik į gera…. :)
Tik ką prisedau po dienos-pusdienio darbų,uch…
Ir žinot, ką veikiau?
Ogi tvarkiausi namus ( Kai kurias erdves) !
Ir tai darydama taip džiaugiausi !!! :)
Bet…kartu ir stebejausi – kaip aš sugebėjau tiek šlamšto “ išlaikyti“ ???
Ir rusiavau: kas į Caritą ( beje ne pirma krt.jiems vežu),ką padovanoti,o ką negailestingai trenkiau į šiukšliadėžę! Ir…taip lengva darėsi,taip lengva…
Ačiū,Danieliui už puikius pamastymus ir pasidalinimus, Šaunuolis!

Lauryna
Lauryna

Tikrai puikios idėjos, dabar lentynos daug labiau ištuštės po šio straipsnio :) Ir tuomet, kai atsikratysi daugumos nereikalingų daiktų, mažiau laiko užtruksi tvarkymuisi, vadinasi, daugiau dėmesio skirsi vertiems dalykams, taip pat galbūt ką nors pradžiuginsi netikėta dovana, taigi, nušausi kelis zuikius vienu metu :)
Turėjau šiokios tokios patirties su daiktų išmetimu – tada supratau, kad labai sunku skirtis su daiktais, prie kurių pripratai, net ir su pačiais nereikalingiausiais, bet užtat koks geras jausmas, kai atsiranda vis daugiau laisvos erdvės kambary…
Taip pat manau nebloga išeitis yra nereikalingus daiktus paversti žaliava kitų, reikalingesnių daiktų gamybai, pavyzdžiui, kažkada savo išaugtų džinsų medžiagą panaudojau naujos rankinės siuvimui.
Bet anksčiau nekilo mintis fotografuoti daiktus, su kuriais sunku išsiskirti, arba daryti turimų daiktų sąrašą, reikės šįkart tai pabandyti :)

AGNETA
AGNETA

Pati gyvenu šiom idėjom – per šiuos metus noriu atsikratyti visais nereikalingais daiktais :)
Tik labai nepritariu išmetimui į konteinerį. Daiktas taps šiukšle, gamintojai vėl masiškai gamins bevertes taupykles, žemė bus teršiama, žmonės investuos pinigus į daiktus! Manau, kad jei daiktas nesunaudotas reikia rasti ar bent labai pasistengti jam rasti naujus namus (taip tai atima laiko) :)

Proto architektas
Proto architektas

Aha, ir tu naudoji tarybines enciklopedijas! :D Nerealus daiktas. Sportui labai gerai tinka, buities darbams ir panašiai. Ir šiaip smagu daiktus panaudoti ne pagal paskirtį.

Aistė
Aistė

Aš jau ilgokai vis su mama linkstu į minimalizmą. Sunkiausia bent jau man, tai nuspręsti ką daryti su dovanomis, kurias gauni. Visad drasko širdį, kad kažkas rinko, bet šiek tiek nepataikė. Kievieną dieną vis atsikratom ko nors, bet jau kokius puse metų buvau apleidusi šį darbą. Ačiū, Danieliau, kad priminei, jog mažai žmogui reikia. Mėgstamiausias mano posakis- „Jei aplink chaosas, tai ir galvoje chaosas“.

Tomas
Tomas

Išmestas senas nereikalingas daiktas suteikia erdvės kambary ir galvoje. Kątik išmečiau senus rudeninius batus, kurių nedėvėjau 2 metus. Užkliuvo akys už jų prieš keketą dienu, išmečisu tik dabar. Nežinau… geriau vėliau nei niekada, pasijusti gerai :)

Edita
Edita

Super, as tik uz tai! Kuo maziau daiktu, tuo geriau! Metu negailedama!

Akvile
Akvile

Ačū, imuosi veiklos jau dabar :) Man laaaaaaaabai priimtinas minimalizmas, o ne vartotojiška kultūra.

Karina
Karina

Jau senokai perskaičiau šį straipsnį ir vis noriu pati išbandyti šį iššūkį. Kadangi artėja persikraustymo metas, tai, manau, puikus laikas atsikratyti seniai nenaudojamų daiktų. Įtariu, kad turiu be proto daug daiktų :D ir sunku pradėti, nes neaišku, nuo kurio kambario galo geriau tai daryti.

Gintaras
Gintaras

Buna išvykstu iki 6 menesiu ir visas mano gyvenimas telpa rankiniam bagaže (kuprinėje) bet grįžus namo užpuola daiktu :)

Rasa
Rasa

Daiktus galima ne tik dovanoti, parduoti, aukoti ar išmesti, bet ir mainyti į kitus. Yra tokia svetainė Mainyk (gal yra ir daugiau jų), kur galima mainyti turimus daiktus į kitų žmonių. Be to, esu girdėjusi istoriją apie užsienietį, kuris praktiškai peilį išmainė į naują prabangų automobilį (o gal namą?). Jo sistema prasidėjo nuo visai paprasto daikto, tarkim degtukų dėžutės, kurią jis išmainė į žiebtuvėlį, žiebtuvėlį į sąsiuvinį, sąsiuvinį į užrašų knygelę, knygelę į knygą ir t.t. Jo mainomų daiktų vertė vis didėjo, kol jis finale brangų daiktą išmainė į garsų automobilį (o gal namą). Bet istorijos esmė aiški. Gal čia Danieliui būtų dar vienas naujas iššūkis? ;)

Vaclovas
Vaclovas

Svanaudžio Kompletukas, o kur vaikiški žaislai, ir žmonos apatiniai ????

wpDiscuz