10+ geriausių saviugdos tinklaraščių, kuriuos skaito Bill Gates [Atnaujinta 2021 metams]

Apžvalgos ir kitos temos

Nuo tada, kai sudariau Lietuvos geriausių saviugdos tinklaraščių sąrašą, antrasis klausimas, kurį vis išgirsdavau, buvo „O kokius angliškus tinklaraščius skaitai?“.

Pagalvojau, pagalvojau... Ir suvokiau, kad ne tiek daug jų seku. Prieš kokius trejus metus prenumeruodavau viską iš eilės, o dabar akiratyje palikau tik turbūt kokybiškiausius žinių šaltinius.

„Kokybiškiausius?“

Taip, tokius. Sunku apibrėžti kokybę, ypač kai neaišku, kas ją parodo. 1 Bet pabandysiu padaryti būtent tai.

Į pagalbą pasitelkiu:

 1. Savo nuomonę. Be abejo. Nes nesu kompiuteris ir negaliu pasakyti, kas teisinga šioje žemėje, o kas ne tiek.
 2. Skaitytojų atsiliepimus. Nors tai gal ir nėra geriausias vertinimo kriterijus, 2 bet visgi kartais tinkamas. Juk kai kuriuos autorius myli beveik visi, o dėl kitų persiskiria į dvi aršias stovyklas. Ką sako tikintys ir ką ateistai?
 3. Kitų autorių atsiliepimus. Ką sako kiti autoriai? Dar nesu tikras, bet pradeda atrodyti, kad geriausi kūrėjai yra ir draugiškiausi. 3
 4. Google. Tai šių laikų motina ir tėvas viename asmenyje. Ir jis aukštyn kelia tinklaraščius, kuriuose ieškantys atsakymų apsistoja ilgiau. Taigi – vertinau ir techninę puslapių informaciją. 4

Be abejo, šie tinklaraščiai tau gali nepatikti. Jie gali būti nenaudingi. Išvis – galbūt tau pasidarys bloga ir norėsis bėgti į vonią išsivemti. Bet stengiausi tinklaraščius atrinkti, kad šitaip nenutiktų.

„Ar jie atsakys į mano klausimus?“

* Gūžteli pečiais *

Kas aš tau? Panašus į pranašą? Eime, kartu žvilgtelėkime į 11 geriausių saviugdos tinklaraščių pasaulyje. Aprodysiu, ką sukaupiau savo skaitymo muziejuje, o tu galėsi pasiimti eksponatus, kurie labiausiai patiks tau.

1. Marie Forleo. Įkvepianti gyventi.

Jei būčiau moteris, būčiau Marie. Ar bent norėčiau ja tapti – ji čiulba mano balsu! Ši žaisminga, vaikiškai pokštaujanti ir žinias apie verslumą perduodanti herojė jau seniai stovi mano sekamų žmonių rate.

Ir kas maloniausia – jos kūriniai (TV laidos, audio įrašai, straipsniai ir podkastai) tik gerėja. Prieš du metus džiaugiausi ją atradęs, o šiandien, vėl apsilankęs jos puslapyje – džiaugiuosi dar labiau.

Marie tau padės pradėti dalykus.

Marie nebando aiškinti, kaip sukurti savo verslą, rašyti knygas ar auginti vaikus. Ji, užtat, padeda peržengti ribą iš „norėčiau...“ į „darau!“. Kaip sakęs Gajus Julijus Cezaris – peržengti Rubikoną. 5

Man padeda: Daryti. Ir daryti kokybiškai, kaip Marie.

Ją rasi: Marieforleo.com

2. The Tim Ferriss Blog. Dešimt kartų produktyvesnis.

Gali būti, kad apie šį bičiuką jau girdėjai. Taip, jis skustas, bet ne marozas. Tim – „4 valandų darbo savaitės“ autorius, 6 iš kurio įkvėpimo semiasi ir dalis Lietuvos saviugdos autorių. 7

Anksčiau rašęs, dabar jis kalbina išskirtinius šio pasaulio gyventojus radijo laidose. Kiek išskirtinius? Na... Arnoldo Švarcnegerio lygio.

Tim tau padės dirbti.

Savo podkastuose, TV laidose ir knygose Tim nagrinėja vieną temą: kaip iš gyvenimo išspausti daugiausiai naudos. Valandų magiškai nenusipirksi, kaip ir nenusipirksi sveiko kūno. Taigi, kaip tai išnaudoti?

Man padeda: Neprarasti jėgų ir noro dirbti. Už pusę savo produktyvumo esu skolingas būtent Tim.

Jį rasi: Tim.blog

3. Brain Pickings. Proto bokštė.

Savo sekmadienio rytus pradedu vėlai. Dažniausiai atsibundu apie 11-tą valandą dienos 8 ir pirmąsias akimirkas praleidžiu su šio puslapio autorės naujienlaiškiu.

Maria Popova, buvusi Wired UK ir The New York Times žurnalistė, yra lyg informacijos pasaulio žemėlapių sudarinėtoja. Ji skaito knygas, žiūri filmus, spektaklius, ima interviu... Ir sudeda tai į savo tinklaraštį. Lyg didelę ir įspūdingą Babilono biblioteką. 9

Maria tau padės išlikti žmogumi.

Kadaise, kai buvai visai mažas spirgas, gimė tavo pirmieji instinktai. Po aštuonių mėnesių su puse – gimei tu. Ir vienas dalykas tave skiria nuo paršelių – gebi generuoti kalnais daugiau idėjų. Tik ar smegenims duodi pakankamai maisto?

Man padeda: Kurti. Vagystė yra kūrybos pagrindas, 10 o geriausia vogti – geriausias idėjas.

Ją rasi: Brainpickings.org

4. The Art of Manliness. Nepriklausomas.

Negaliu sakyti, kad šis tinklaraštis vyriškas ar skirtas tik vyrams. Vien todėl, kad esu įsitikinęs, jog lytis – sunkiai apibrėžiamas terminas. 11 Bet jis gali ne visiems patikti ar būti naudingas.

Šį tinklaraštį įkūrė nuostabių ūsų savininkas Brett McKay, 12 siekiantis padėti vyrams vėl tapti vyrais. Nepriklausomais, pasitikinčiais savimi ir taip toliau.

Brett tau padės suaugti.

Šiame tinklaraštyje rasi išsamių pavyzdžių ir pamokų, kaip išgyventi vidur pūgos, pasistatyti namą savo rankomis, išlaikyti kūno formas senstant ar būti pirmuoju, kuris padės silpnesniam ir ieškančiam pagalbos.

Man padėjo: Tapti nepriklausomu nuo tėvų. 13

Jį rasi: Artofmanliness.com

5. Danielle LaPorte. Jausminga.

Nors manęs, asmeniškai, Danielle stilius nejaudina, jai skaitytojų ir sekėjų netrūksta. Danielle yra poetė ir verslininkė, padedanti tau įsiklausyti į savo sielos balsą. Ar sielos tokį turi, aš nežinau, bet... Būtent tai sužinosi.

Ši autorė ne tik rašo jausmingus, įkvepiančius ir poetiškus tekstus, tačiau ir yra sukūrusi Prasmės bei Verslo paieškų įrankius, į kuriuos tikrai gali užmesti akį.

Danielle tau padės išgirsti save.

Nors mokslinių tyrimų jos kūryboje nerasi, 14 rasi šiek tiek misticizmo, paprastesnio ir ekologiškesnio požiūrio į verslą ir holistinės filosofijos.

Man padeda: ...Na, tiesą sakant, man ne itin padeda. Man ji net nepatinka. Tačiau Danielle turi savo publiką ir tikiu, kad gali patikti tau.

Ją rasi: Daniellelaporte.com

6. Chris Guillebeau. Keliautojas.

Chris rašo kiekvieną dieną, rengia pasaulinio mąsto verslo konferencijas ir... Apkeliavo kiekvieną mielą pasaulio šalį. Įskaičiuojant Lietuvą ir Šiaurės Korėją. Jis ir dabar keliauja, aišku, pasiimdamas rašymo priemones.

Jei mėgčiau keliauti 15 – Chris įkvėptų ir padėtų. Savo straipsniuose bei knygose jis pasakoja apie pigių skrydžių galimybes bei kaip gi galėtum apkeliauti pasaulį ir tu.

Chris tau padės keliauti.

Dirbti keliaujant, galvoti keliaujant, kurti pažintis ir verslo partnerystes keliaujant. 16 O jei kada norėjai paversti savo žinias užrašytu turiniu arba verslu – rasi atsakymų ir į šiuos klausimus.

Man padeda: Dažniau rašyti ir užrašytą tekstą išleisti. 17

Jį rasi: Chrisguillebeau.com

7. Seth Godin. Pranašas.

Sakoma, kad tinklaraštininkai būna penkių tipų: Žurnalistai, Pranašai, Menininkai, Profesoriai ir Žvaigždės. 18 Seth yra pranašas. Kai kiti autoriai pateikia techninę informaciją ar poetiškas idėjas – šis pateikia teisybę.

Žinomas dėl savo knygų, Seth kasdien išleidžia bent po vieną įrašą, komentuodamas verslo ir kūrybinio darbo problemas.

Seth tau padės laužyti taisykles.

Taisykles, kurios tiesiog neveikia. Taisykles, kurios turėtų būti sulaužytos, jog galėtume keliauti priekin ir sukurti geresnį pasaulį. Seth dažniausiai kalba apie verslą, bet jo idėjos taikytinos net ir vaikų ugdyme. 19

Man padeda: Suburti savo auditoriją. Kalbu apie tave, be abejo. 20

Jį rasi: Sethgodin.com

8. Tiny Buddha. Išmintinga.

Jei man būna sunku, bijau dėl naujo kūrinio, iš jaudulio nepavalgau arba nežinau ką jaučiu – užsuku čia. Nors šiame tinklaraštyje netrūksta su budizmu susijusio turinio – tai nėra tinklaraštis apie religiją.

Tai tinklaraštis apie sutelktą, ramų, išmintingą gyvenimą. Kaip pastebiu bendraudamas su 70-mečiais Lietuvoje, būtent neskubumas yra gerasis jų dienų pagrindas. Susitelk į svarbiausią ir nereikės jaudintis dėl niekų. 21

Lori tau padės susitaikyti.

Kas ta Lori? Tai tinklaraščio autorė! Ji daug apie save nepasakoja, tačiau šis kūrinys būtent jos darbas.

Man padeda: Nurimti, sugrįžti į save 22 ir pasidžiaugti kasdienybe. 23

Ją rasi: Tinybuddha.com

9. Nerd Fitness. Pasportavęs moksliukas.

Kūno kultūra mokykloje buvo mano nemėgstamiausia pamoka. Tokia nemėgstama, kad aš į ją išvis nevaikščiojau ir turėjau gauti dvejetus. 24 Sporto vis dar nemėgstu, tačiau man patinka, ką daro šis autorius!

Paprasti, žmogiškai suvokiami, sporto salės nereikalaujantys pratimai. O taip pat ir dietos, nereikalaujančios kosminių vaisių ir plaktuvų. Būtent tai, o kartu ir sportuojančių moksliukų bendruomenę, rasi čia.

Steve tau padės sustiprėti.

Steve yra video žaidimus ir filmus mėgstantis sporto treneris. Jei sporto klubai tau niekad nepatiko, tačiau lašinukai banguoja – užsuk.

Man padeda: Neperžengti ribos tarp dviračio ir banginio. 25

Jį rasi: Nerdfitness.com

10. Science of People. Bendraujanti.

„Danieliau, man sunku bendrauti su...“ yra toks dažnas klausimas, kad šia tema jau parašiau tris straipsnius ir paėmiau keturis interviu. 26 Ir tai vis tiek išlieka dažnu klausimu.

Šiame tinklaraštyje rasi viską bendravimo tema. Kaip išdrįsti užkalbinti nepažįstamuosius? Kaip sudominti galimą verslo partnerį? Kaip atpažinti melą? Kaip pasakyti „Ne“ nuoširdžiai?

Vanessa tau padės prakalbti.

Vanessa Van Edwards yra santykių tyrėja, savo straipsniais ir laidomis mokanti, kaip bendrauti su kitom žmogystom. 27

Man padeda: Neprikakoti į kelnes stovint ant scenos.

Ją rasi: Scienceofpeople.com

11. Wait But Why. Klausinėjantis.

Lietuviškai šis pavadinimas skambėtų „Palauk, o kodėl?“. Ir tai frazė, kurios aš dabar klausiu savęs kiekvieną mielą dieną. Kodėl pasaulis yra toks, koks yra? Iš ko jis atsirado? O kas tada bu... 28

Rašydamas straipsnius stengiuosi būti panašus į Tim Urban, šio puslapio autorių. 29 Išsamiai, juokingai, vaizdžiai ir kartu moksliškai šis autorius atsakinėja į klausimus. 30

Tim tau padės pramankštinti galvą.

Man padeda: Gyventi. Be naujų žinių būtų pernelyg nuobodu.

Jį rasi: Waitbutwhy.com

Na, o... Ką rekomenduotum tu?

Kad ir kaip norėčiau, bet aš negaliu apžioti visų pasaulio tinklaraščių. Net lietuviškus buvo sunku atrinkti, o čia – sudėtingiau! Taigi, prašau, padėk man, o dar svarbiau – padėk kitiems debesyliečiams.

...Kokį 12-tą tinklaraštį tu įtrauktum?

Savo mėgstamą, kitų mėgstamą, nesvarbu – kokio nepaminėjau, tačiau tikrai verta į jį užsukti? Šiek tiek žemiau yra komentarų erdvė. Papildyk mane ir kitus debesyliečius!

O jei nieko nežinai – tada keliauk žemyn ir paskaityk, ką siūlo kiti. Gero naršymo ir gero asmeninio augimo! ❤️


 1. Stilius? Situacija, kokioje autorius kūrė? Kūrybos kaina? Apie tai užsiminiau prakalbęs apie knygas, kurias rekomenduoju draugams.

 2. Visgi žiū – yra kas net Donaldą Trumpą laiko „Taupiu ir taktišku“.

 3. Lunatikai, rėkiantys ant vaikų ir bobučių gatvėse, o laisvu laiku rodantys savo organus kolegėms dažniausiai nėra patys nuostabiausi autoriai. Dažniausiai.

 4. PR, DA, PA, backlinks. Naudotas MOZ.

 5. Tai tokia upė šiaurės Italijoje. Jo laikais peržengti upę buvo šis tas – taip kariauna praranda atsitraukimo galimybę – taigi reikia drąsos.

 6. Originalas angl. „The 4-Hour Workweek“, išleistas 2007 metais.

 7. Pavyzdžiui „Super genties“ autorius Linas Matulis ar „Raumeningo proto“ autorius Simas Balčiūnas.

 8. Taip, aš mėgstu miegoti ilgai. Pasimuškim, jei nepritari.

 9. Kaip 1941 metais išleistoje Jorge Borges knygoje „Babilono biblioteka“.

 10. Plačiau rašiau straipsnyje „Originalumo nėra. Ir tai žinojo žymiausi pasaulio kūrėjai“.

 11. Bet gal apie tai kitą kartą. Turiu vilties kada išsamiau pažvelgti į visokius „Tapk tikra moterimi“ ar „Alfa vyrų“ kursus bei kaip šie keičia žmones, nežinančius, kam būtent turėtų priklausyti. Mano įsitikinimu lytis yra skalė, ne du taškai. Bet aš dar nesu tiek tuo tikras, kad dabar išsiplėsčiau.

 12. Nu gi pažvelk į juos! Tai yra... Neverčiu. Bet jei nori, paspausk nuorodą.

 13. O taip pat nebijoti dėl ateities. Perskaičius kitų vyrų istorijas teliko suprasti, kad mano dabartinis gyvenimas daug lengvesnis nei jų – taigi tikrai išgyvensiu. Tik reikia pasinaudoti kitų žmonių žiniomis. Apie tai užsimenu ir mūsų debesyliškų taisyklių plakate.

 14. Kuriuos taip mėgstu aš.

 15. Tiesa, nemėgstu. Man nepatinka. Mane vargina. Geriau duokite man karamelinių ledų ir „Adventure time“!

 16. Visai kaip debesylietis Simonas Urbonas.

 17. Pirmiau vasario mėnesyje su rašymu, o nuo 2016-tų metų rugsėjo – 1% daugiau, kasdien.

 18. Pagal Jeff Goins straipsnį „The 5 Platform Personalities“.

 19. Nesistengiu jo išaukštinti. Seth irgi daro klaidų, o kai kurie jo tekstai nesulaukia skaitytojų dėmesio. Jis pranašas ne todėl, kad būtų teisus, o todėl, kad parodo kelius, kurių patys nepastebėjome.

 20. Iš Seth išmokau, kaip svarbu neužknisti su iššokančiais langais, nuolatinėmis „akcijomis“, reklama ir pigiomis pagyromis.

  Dabar stengiuosi daugiau mokytis ir dovanoti tai, ką pats išmokau. Nes pamačiau, kad geriausiai save parduoti sekasi visai nesistengiant savęs parduoti.

 21. Apie tai pasakoju ir „Tinginio manifeste“. Tau nebūtina padaryti visko – tau nebūtina arti visą parą. Susitelk į šeimą, darbą, kūrybą ar kad ir kas tau svarbiausia, o visa kita sąmoningai tingėk.

 22. Apie tai pasakojo ir debesylietė Milena Koles savo straipsnyje „Kaip pamilti tikrąjį save ir atrasti gyvenimo džiaugsmą“.

 23. Tai kartais pristatau kitaip – priminimu, jog mirsi. Budizme apie mirtį irgi kalbama pozityviai.

 24. Bet manęs pasigailėdavo ir įrašydavo 4-tus.

 25. Nors gal labiausiai padeda pakelti tą bulvių maišą ar neuždusti dirbant sodo darbus. Kažkaip natūraliai nesugebu priaugti svorio. Gal dėl to, kad pamirštu pavalgyti...

 26. Tiesiog pasinaudok paieška straipsnių archyve. Ateityje gal reikės apie tai parašyti ir knygą.

 27. Ar tai teisingai pasakyta? ...Kažkas taip sako? ...Redaktore, ką manai? ...Ai, tegul čia lieka.

 28. Leisk, geriau čia save nutildysiu, nes tai turbūt niekada nesibaigs.

 29. Matai – net tokio paties stiliaus burbuliukus įsidiegiau!

 30. Beveik kaip mūsų lietuviškas Valtininkas, bet moksliškesnis ir išsamesnis!

 • Labai nuostabus straipsnis! Ačiū labai už sąraša!! Aš dar pridėčiau tokį http://markmanson.net/ kuris kartais panašiai kaip jūs rašote. Man anksciau labai patiko, dabar kartojasi labai, bet siaip neblogas irgi 🙂

  • Ak taip, kadaise irgi skaičiau! Prieš du metus perkuriant ir Debesyla dizainą įkvėpę buvo. Gaila tik, kad Markas tiek daug dabar keikiasi ir taip, aišku, kartojasi :))

   Čia kažkaip bėda kitų tinklaraštininkų, kad po kokių 4-rių metų randa savo braižą ir… Varo!

 • neturiu ką pridėti, bet ačiū labai už Science of People! Man to labai reikėjo!

 • Ačiū už vertingą pasidalinimą! Manau vertas demesio yra https://tomaslau.com/ ,lietuvis,keliaujantis po pasaulį,tobulėjantis visaip kaip… Jis sako: „Design your lifestyle for success.” 😉

  • Vis seku ir laukiu, kol Tomas išsuks ką didelio. Išties, buvo prieš metus daręs jis su kolega ir lietuvišką podkastą: http://podkastas.lt/, visai tada patiko klausytis!

 • http://www.marcandangel.com. Neskaitau nuolat – bet kai jaučiu, kad pradedu dusti nuo įtampos darbe, kurti dramas ir pan. – užsuku ir paskaitau jų tinklapį. Man asmeniškai stipriai prašluoja galvą – padeda išsikuopti pesimistines mintis, sugrąžina prie mano tikslų ir vertybių.

  • …Ir dar tai pora, rašanti vieną tinklaraštį! Neblogai. Ačiū, Raimonda!

 • Kartą žmogus, kurį palaikau savo mokytoju pasakė:

  „Yra gyvenime dalykų, kuriuos daryti verta ir kuriuos daryti atsiperka. Ne visada tai kas verta atsiperka, o tai kas atsiperka yra verta“. Kas supranta lenkiškai gali paskaityti knygą: „Pełna MOC możliwości“ autorius Jacek Walkiewicz.

  Kiti mano favoritai:
  http://garywhitehill.com/ – 2013 metais buvo Lietuvoje. SVC2Baltics konferencijoje, jegu įdomu galite pažiūrėti/paklausyti ir tos dienos pranešimo: https://www.youtube.com/watch?v=6S22EU7c8Vg&t=1639s

  http://www.jamesaltucher.com/ – padeda tinkamai nusiteikti.

  http://brendon.com/ – šiame žmoguje telpa daugiau meilės nei įmanoma sutalpinti į vieną žmogų.

  http://femaleentrepreneurassociation.com/ – atradau autorę neseniai, užklydau į jos TED pranešimą Youtube ir patiko.

  Dėkui už straipsnį! 😉

  • Ak taip, galvojau ar šį įtraukti! Gana žinomas ir vis mačiau vietomis rekomenduojamas!

 • Dėkui už pasidalinimą 🙂 Mielai klausausi Tim Ferriss’o podcastų,malonu jį rasti ir Tavo sąraše. O pastaruoju metu atradau https://lavendaire.com/, jos balsas taip ramina 😀 Dar kartą ačiū~

 • Hmm… nuostabus straipsnis ir tikrai atradau puslapių, kurie sudomino. Dėkui!

  Kai matai, kaip žmonės keičia žmones… tai lyg niekada negęstanti liepsna.

  Čia keli mano, kurie padėjo kai buvo iš tiesų labai sunku ir kurie tikrai turi ką pasakyti:

  http://garywhitehill.com/ – 2013 metais buvo Lietuvoje. SVC2Baltics konferencijoje, tądien tiesiog išskridau iš salės, nes pirmą kartą pasijaučiau nors kažką gyvenime supratusi. Em.. jei įdomu gali pažiūrėti/paklausyti ir tos dienos pranešimo: https://www.youtube.com/watch?v=6S22EU7c8Vg&t=1639s

  http://www.jamesaltucher.com/ – jeigu nori pasikelti nuotaiką

  http://brendon.com/ – kaip pamilti pasaulį ir skleisti gėrį.

  http://femaleentrepreneurassociation.com/ – atradau autorę neseniai, užklidau į jos Ted pranešimą Youtube ir patiko.

  Dėkui Tau, kad daliniesi.

  • O taip! James Altucher seku jau irgi ilgokai, o apie kitus net negirdėjęs buvau. Ačiū labai! 😀

   (Beje, kalbant apie Altucher, tai jis įdomus pasakotojas. Jo visos istorijos būna „Buvo blogai, tada tapo geriau”; pagal jo asmeninę gyvenimo istoriją.)

 • Nežinau, ar turėsiu laiko peržiūrėti visus tinklaraščius, bet tikimybė rasti kažką sau naudingo vienuolikoje adresų (ups, su komentatorių papildymais išeina daugiau) yra kur kas didesnė, nei ieškoti visame intenetiniame okeane. Ačiū už nuorodas ir smagius, šmaikščius, nuotaikingus komentarus. Skaitau, džiaugiuosi ir mokausi. Jei kam bus ūpas, kyštelkit kartkarčiais nosį į http://www.psichologaspades.lt. Nesilyginu, bet esu sau pasižadėjusi (nuo liepos mėnesio) rašyti kasdien bent metus. Kol kas pasižadėjimo laikausi.

  • …O rašytojų portale Medium.com jo straipsniai nuolat sukasi skaitomiausių viršunėje :O

     • Taip! Šiuo metu skaitau…;)
      Tikiu teko girdėti citatą: Jim Rohn: “You are the average of the five people you spend the most time with.” tai knyga jau įtikino, kad tai kuo tampam ir kiek bunam sekmingi priklauso nuo mus supančios aplinkos. Moksliniais tyrimais ir savais ekspermentais paremtas gilesnis išieškojimas aukščiau parašytos citatos…. 😉 ieškau „master mind club”… ;)))

 • dalinuosi vienu labai įdomiu tinklaraščiu:
  http://doyoutravelphoto.com/

  Tai nėra vieta, kur gali pasisemti saviugdos vandens (nors! čia kaip pažiūrėsi), bet kad įkvepia tai tikrai! Amazing nuotraukos ir pasakojimai apie aplankytas vietas. Kviečiu užsukti 🙂

 • >