Kaip rasti temą naujam blogo įrašui

kaip sukurti tinklaraštį tinklaraščiai
Pamąstymai ir juodraščiai

Kad ir kiek nekenčiu žodžio „blogas“ ir vertinčiau žodį „tinklaraštis“, šį kartą pastarojo nenaudosiu. Šiame straipsnyje kalbėsiu ne tik apie tinklaraščius, bet ir video, audio, feisbuko ir kitokių įrašų rašymą. 🙂

Aš galėčiau rašyti ilgoką įžangą apie šiandienos temą. Gerai bus ir be jos.

Štai idėjos, patarimai ir pamokos, kaip sugalvoti, kokį naują įrašą kurti. Surankiota iš mano patirties rašant Debesylą ir iš keliasdešimt įvairiausių straipsnių šia pačia tema.

Kaip sugalvoti, ką kurti pirmiausiai?

A) Paklausk savo gerbėjų ir skaitytojų – ko jie norėtų?

Turbūt paprasčiausias dalykas, ką tu galėtum padaryti, yra… Paklausti.

Ir ne, tau nereikia jokių magiškų frazių, formų, paaiškinimų ar keliolikos kursų po 700 eurų, kad galėtum paklausti klausimo. Paprasčiausias klausimas „kokio kito įrašo norėtumėte?“ veikia pakankamai gerai.

Klausimas, be abejo, gali būti ir taiklesnis – pavyzdžiui kokia tema, kokių kyla klausimų po ankstesnių įrašų, kas šiaip kamuoja ir panašiai. Kyla klausimas – paklausk.

O kur klausti? Na… Tai jau priklauso, kur bendrauji su savo gerbėjais ar paprasčiausiais skaitytojais. Įrašais? Komentaruose? Feisbuko puslapyje? El. laiškais, kaip bendrauju aš? Gyvai prie puodelio kavos? Tavo pasirinkimas.

Taip, šis patarimas nėra kažkuo ypatingas, naujas ar nuostabus. Tačiau tai dažniausiai veikia. Galbūt todėl, kad tai taip paprasta.

B) Klausykis, ko tavo gerbėjai ir skaitytojai nesako

Nors tiesūs klausimai yra gerai, tačiau tai, deja, nevisada padeda. Ypač, kai žmonės, kurių klausi, patys nežino ko nori arba atsako su prakeiktu „man viskas tinka“.

Ir taip, ši bėda išties trukdo ne tik klausiant ko kurti. Trukdo ir klausiant savo merginos ar vaikino, pavyzdžiui, ką norėtų vakarienės ar kokį filmą žiūrėti. 😀

Kai kurie žmonės paprasčiausiai nesugeba atsakyti į klausimus.

Kodėl jie tokie – aš nežinau. Galbūt jie idiotai. Galbūt jiems apskritai neįdomu, ką tu darai, stengiesi ir kuri. Galbūt jie pernelyg tą akimirką užimti kažkuo kitu. Bet vienaip ar kitaip, jų atsakymai… Nepadeda.

„Nežinau“, „man nesvarbu“, „viskas gerai“ ir panašiai.

Tokiais atvejais aš turiu vieną sprendimą. Geriausiai – klausytis, ką mūsų pašnekovai atsako, neatsakydami į klausimą. Ar apskritai, kalbant kitomis temomis arba paklausus klausimo kitais žodžiais.

Leisk duosiu pavyzdį, kad būtų aiškiau. 🙂

Pažvelk į tai, ką kol kas parašiau. Matai? Tai straipsnis apie tai, ką daryti, kai nežinai, ką rašyti (ar kurti). Aš niekeno neklausiau, ar jie norėtų šio straipsnio. Vietoj to – tik klausiausi, ką kalba žmonės feisbuko blogerių grupėje.

Jie niekad nesakė tiesiogiai, kad sunku sugalvoti, ką rašyti. Tačiau dažnai komentaruose po kitų rašytojų pasidlainimais kalba, kad štai, kaip gerai sugalvojo, aš nebūčiau sugalvojęs.

O tau, būtent to ir reikia – dalykų, kurių kitiems trūksta (nesvarbu ar tai padedantys straipsniai, ar humoras, ar įžvalgos apie Mordoro politiką).

C) Ko trūksta, kad delionė būtų užpildyta?

Šis metodas, vėlgi, išeina iš ankstesniojo. Tai puzlės užpildymo metodas, kuris beprotiškai veiksmingas rašant straipsnį, straipsnių paketą ar kuriant kitokį VIENOS idėjos paketą.

…Eee. Bet turbūt kiek sudėtingai tai parašiau.

Ką aš turiu omenyje:

Įsivaizduok, kad esi savo turinio vartotojas. Skaitytojas, klausytojas ar žiūrėtojas. O tavo turinys – tai, pavyzdžiui, mokomasis vadovėlis, kaip pastatyti namą.

Tavo darbas yra paprastas: Pažvelk ko tavo vadovėlyje trūksta iki pilnos (ar pilnesnės) laimės… Ir sukurk tai.

Pavyzdžiui jei jau aprašei viską, kas stovi ant žemės… Galbūt pamiršai pamatus? Aprašyk pamatus. Ar, na, tai tik pavyzdys – pasirink dalyką pats, pagal savo temą. 🙂

Šį būdą turbūt lengviausiai panaudoti, kai puzlėje sudėlioti visi kampai ir kraštai ir liko lieka tik vidurys. Tačiau jei kampų nėra… Visada gali išbandyti ketvirtąjį būdą.

D) Kurk tai, ką nori kurti.

Nors, išties, aš asmeniškai tikiu, kad kitaip net neįmanoma. Kitaip tik tinginiautum ir ilsėtumeis, nei dirbtum kažką nemalonaus. Tai natūralu. 🙂

Bet visgi, jei tau nepadeda gerbėjai (arba jų neturi), jei nepadeda žmonių klausymasis, nes galbūt nemoki jų klausytis, jei tavo puzlėje išvis nėra detalių…

…Tai kurk tai, ką mėgtum tu.

Nes kas blogiausio gali nutikti, jei gerbėjų neturi, žmonių nepažįsti, o temos ir tos nežinai? Kas? Grius pasaulis? Kažkas supykęs ateis naktį tave primušt, kad, ko čia, po perkūnais, išbandei savo jėgas naujoje srityje?

Aš abejoju. Yra tikimybė, kad tai nutiks, nes tikimybė yra viskam. Tačiau tai… Abejotina. Tavo vietoje nesitikėčiau.

Galų gale, to, ko mėgsti kūryba, gali būti tavo naujas pašaukimas, kelias ir prasmė.

Ar jau kyla idėjų?

Na, bet ar jau numanai, ką galėtum kurti?

Jeigu ne, tai nesijaudink, tai ir neturėjo nutikti čia ir dabar. Pirmiausiai tau reiks išbandyti šiuos keturis metodus… Ir pažiūrėk, kas nutiks.

Visgi tam, spėju, užtruksi mažiau, nei užtruktum sėdint ir dėjuojant, kad anei viena mintis nešauna galvelėn. 😉

Na, bet, ei. Ar turi kokių dar idėjų, kaip sugalvoti, ką pradėti kurti? Arba jau išbandei šiuos būdus ir nori pasidalinti savo nuomone apie juos?

Parašyk komentaruose žemiau. Man nuoširdžiai įdomu!

Parašykite komentarą

Palikite komentarą. Anonimiškai.