įtikti neminimalistams

Vienas iš didžiausių iššūkių, su kuriais susiduria visi, norintys gyventi minimalistiškai, yra ne vidinis, o išorinis – jų artimieji nėra įlipę į minimalistinį traukinį.

Kaip su tuo susidoroti? Koks paprastas sprendimas?

Jo nėra.

Susidurti su kitais žmonėmis, kurie gali būti kaupikai, netvarkos kenkėjai, paprasčiausi netvarkingi, o gal tiesiog paprasti žmonės, kuriems nerūpi minimalizmas… tai nėra lengva. Daug lengviau gyventi vienam ir nesijaudinti dėl kitų žmonių gyvenimo įpročių ir pomėgių, tačiau daugelis iš mūsų neturi tokios „prabangos” (nors yra keletas privalumų gyventi su tais, kurie tave myli).

Štai keletas strategijų, kurios man pasiteisino. Jūsų nuvažiuotas atstumas tikrai skirsis.

  1. Sutelkite dėmesį į save. Nors jūsų sutuoktinis, partneris ar vaikai gali nenorėti išvalyti savo gyvenimo ar gyventi be vartotojiškumo, jūs galite, bent jau tose srityse, kurias kontroliuojate. Galite nustoti pirkti. Galite atsikratyti jums asmeniškai priklausančių daiktų, kurie jums nereikalingi. Galite atrasti džiaugsmą darydami, o ne turėdami ar pirkdami. Galite sumažinti tai, ką darote, ką vartojate, ką valgote ir t. t. Šiuos dalykus jūs kontroliuojate ir į juos turėtumėte sutelkti didžiausią dėmesį. Kartais tai bus vienintelis jūsų dėmesys, jei toliau nurodytos strategijos nepadės.
  2. Rodykite pavyzdį. Turite prisiminti, kad kiti yra žmonės su savo įsitikinimais ir gyvenimo būdu – kurių jūs negalite kontroliuoti. Tačiau galite jiems daryti įtaką. O vienas geriausių būdų daryti įtaką kitiems yra pavyzdys. Gyvenkite minimalistinį gyvenimą ir parodykite, koks nuostabus jis gali būti. Parodykite, kaip lengva ir iš tikrųjų smagu tvarkytis. Parodykite, kokie esate laimingi. Pasidalykite visu tuo su aplinkiniais. Darykite tai nesistengdami jiems to primesti, nes jie neigiamai reaguos į tai, kad juos kas nors verčia ar įkalbinėja ką nors daryti.
  3. Švieskite. Dažnai žmonės priešinasi pokyčiams, nes apie juos nepakankamai žino. Kovokite su šiuo nežinojimu, taikydami neįkyrų švietimą. Pasikalbėkite su artimaisiais apie tai, ką ir kodėl darote. Parodykite jiems pavyzdžių žmonių, kurie jus įkvepia. Siųskite jiems nuorodas į mnmlism.com, „Zen Habits” ir kitus tinklaraščius bei žurnalus, kurie jums patinka – ne kaip užuominą, o kaip būdą pasidalyti tuo, kas jus jaudina. Laikui bėgant jie pradės suprasti, o gal net prisijungs prie jūsų.
  4. Paprašykite pagalbos. Jūsų artimiesiems, greičiausiai, rūpite jūs. Jie nori, kad būtumėte laimingas – bet nori ir patys būti laimingi. Pasitelkite artimųjų norą padaryti jus laimingą… paprašykite jų pagalbos. Sakykite: „Man reikia jūsų pagalbos, kad galėčiau gyventi minimalistinį gyvenimą, kokio noriu. Kaip manote, ar galite man padėti?” Žinoma, jei juos išauklėjote, jie jau žino, ko norite, tačiau dauguma žmonių mielai jums padėtų, jei tik galėtų. Neprašykite, kad jie pasikeistų, bet paklauskite, ar jie gali padėti jums sutvarkyti daiktus, išlaikyti tam tikrą sritį neužgriozdintą arba rasti sprendimą problemai, su kuria susiduriate.
  5. Nustatykite ribas. Jei negalite įtikinti mylimo žmogaus, padeda ribų nustatymas. Vaikų paprašykite, kad jie netvarką laikytų savo kambariuose. Suteikite jiems asmeninės erdvės ir netrukdykite jiems dėl to. Suaugusiesiems galite paskirti tam tikrus kambarius ar zonas kaip savo, o kitus – kaip jų. Pažįstu keletą žmonių, kurie kambarius ar ištisus namus padalijo pusiau – vienoje pusėje buvo netvarkinga, o kitoje… ne.
  6. Ieškokite kompromisų. Gyvenimas su kitais žmonėmis reiškia, kad reikia rasti visiems tinkamų gyvenimo būdų. Tai gali reikšti, kad jums reikės šiek tiek atsisakyti, jei norite paprašyti, kad jie mainais šiek tiek atsisakytų. Būkite pasirengę priimti ne visai tobulą sprendimą, jei jis tiks visiems.
  7. Ieškokite pritarimo. Galų gale gali būti, kad neįveiksite kartu gyvenančių žmonių – ir dėl to galite būti nusivylę ar pikti, arba galite tai priimti. Pirmenybė teikiama antrajam variantui, nes būsite ramesni. Tai nelengva, todėl reikės atsisakyti tam tikrų lūkesčių, atsisakyti poreikio kontroliuoti ir išmokti mylėti žmogų tokį, koks jis yra, o ne tokį, kokį norite, kad jis būtų. Tačiau galiausiai pastangos bus vertos.