kaip būti mažiau užsiėmusiam užimtame pasaulyje


Jameso Jordano nuotrauka.

Dauguma iš mūsų esame gana užsiėmę beveik kiekvieną dieną.

Kai kuriems tai patinka – užimtumas yra beveik statuso simbolis, nes tai rodo, kad esi svarbus, produktyvus, siekiantis tikslo ir pasiekimų. Jei dalyvaujate svarbiame susirinkime, siunčiate el. laiškus „Blackberry” ir skambinate, vadinasi, esate svarbus, tiesa?

Aš sakau, kad turėtume atsisakyti šio mažo žaidimo, kas už ką labiau užsiėmęs. Turėtume jo atsisakyti. Turėtume sakyti: „Geriau jau rasiu ramybę, galėsiu atsipalaiduoti ir iš tikrųjų mėgautis gyvenimu, nei leisiu jam prabėgti pro mane vien tam, kad būčiau „produktyvus” ir visiems parodyčiau, koks svarbus esu.”

Gerai, gal vietoj to pasakykite ką nors trumpesnio. Pavyzdžiui, „Ne, ačiū”

Kodėl užsiėmimas yra kvailysčių spąstai
Užsiėmimas niekada nesibaigia. Niekada iš jo neišeisite (nebent labai sąmoningai stengsitės), nes darbų sąrašas, elektroniniai laiškai, trumposios žinutės ir skambučiai telefonu, susitikimai, susitikimai ir taip, dar daugiau susitikimų neturi pabaigos. Esame žiurkėnai ant bėgimo takelio, bėgantys be jokio tikro tikslo, išskyrus tai, kad pradžiugintume viršininką, uždirbtume pinigų kažkam kitam, o gal uždirbtume pinigų sau… bet kokiu tikslu?

Bėgimo takelis niekada nesibaigs. Niekada nebus pabaigos, nes nėra tikslo.

Bet žinote ką? Kelionė yra tikslas. Mes jau esame ten – tai, ką darome šiandien, ir yra mūsų gyvenimas, tai, apie ką jis yra. Ar tikrai būti tokiam užsiėmusiam yra gyvenimo prasmė? O gal yra kažkas daugiau? Ar yra geresnis gyvenimas?

Manau, kad turėtume atsisakyti užsiėmimo dėl vertingesnių dalykų. Atsisakyti skubių dalykų dėl svarbių. Ir net tada, jei darome svarbius dalykus, neturėtume kiekvieną minutę užpildyti svarbiais dalykais. Turime išmokti atsipalaiduoti, būti laimingi ir džiaugtis gyvenimu. Kitaip neverta gyventi.

Turime iš naujo atrasti, ką reiškia nieko neveikti, ramiai sėdėti, mėgautis tyla. Turime padaryti daugiau erdvės tarp dalykų, užuot juos nuolat stumdę. Nustokime būti užsiėmę ir pradėkime būti laimingi.

Kaip būti mažiau užsiėmusiam
Viskas prasideda nuo sprendimo: Noriu būti mažiau užsiėmęs. Aš nebenoriu to daryti.

Kas bus toliau, iš tiesų priklauso nuo to, kiek kontroliuojate savo dieną.

Jei turite bent šiek tiek kontrolės: Sudarykite du sąrašus: savo idealios dienos ir visų dalykų, kurie užpildo jūsų dieną (visi jūsų įsipareigojimai). Pradėkite nuo to, kad pašalinsite įsipareigojimus, kurie nėra esminiai, kurie nesudaro jūsų idealios dienos – paskambinkite žmonėms arba parašykite jiems elektroninį laišką ir pasakykite, kad nebegalite įsipareigoti, kad neturite laiko. Žmonės nusivils, bet išgyvens.

Tada pradėkite laikytis savo idealaus tvarkaraščio. Įsitikinkite, kad tarp darbų yra tarpai, kad neskubėtumėte. Palikite didelius laisvus laiko blokus, kad galėtumėte susitelkti į kūrybą arba daryti tai, kas jus džiugina. Palikite bent vieną didelį bloką nedarbo dalykams, nesvarbu, ar tai būtų laiko praleidimas su šeima, ar mankšta, ar hobis, ar tiesiog atsipalaidavimas.

Peržiūrėkite savo darbų sąrašą ir pažiūrėkite, ką galite pašalinti, deleguoti ar atidėti vėlesniam laikui. Kiekvieną dieną pasirinkite vieną ar tris dalykus, į kuriuos sutelksite dėmesį. Skirkite laiko bloką elektroniniams laiškams, telefono skambučiams ir mažesnėms užduotims atlikti, kad jie netrukdytų jums visą dieną.

Dideliam laiko tarpui atsijunkite nuo interneto. Kai kur nors einate, išjunkite arba palikite mobilųjį įrenginį, kad galėtumėte atsijungti nuo interneto pasaulio ir trukdžių, o prisijungtumėte prie realaus pasaulio ir realių žmonių. Pašalinkite išsiblaškymą ir trukdžius, kad nereikėtų nuolat perjunginėti dėmesio.

Venkite susitikimų. Rimtai. Jie užpildo mūsų dienas, bet nėra produktyvūs.

Atlikite vieną užduotį, o ne kelias. Sutelkite dėmesį į svarbius dalykus, o ne į daugybę smulkmenų. Jei užsisvajojate atidaryti naujus skirtukus, kad perskaitytumėte, įsidėkite juos vėliau, naudodamiesi „delicious”, „instapaper” ar kita paslauga.

Ir mėgaukitės ramybe. Atsipalaiduokite, snauskite, kvėpuokite.

Jei mažai ką kontroliuojate: Galbūt pasieksite daugiau, nei manote. Suplanuoti idealią dieną, atsisakyti įsipareigojimų, supaprastinti savo darbų sąrašą, atlikti vieną užduotį, pašalinti trukdžius ir trukdžius… Dauguma žmonių gali atlikti daugumą šių dalykų, o jei ne daugumą, tai bent kelis.

Be to, pasikalbėkite su savo viršininku. Pasakykite viršininkui, kad norėtumėte būti produktyvesni ir kad trukdžiai bei susitikimai trukdo atlikti svarbesnius darbus. Pasakykite viršininkui, ką norėtumėte pasiekti ir ką norėtumėte pakeisti savo tvarkaraštyje. Raskite kompromisą.

Be to, pagalvokite apie galimybę keisti darbą, jei tikrai negalite kontroliuoti. Akivaizdu, kad tai ilgalaikis pokytis, tačiau jis įmanomas, o gal net pageidautinas. Bent jau verta apie tai pagalvoti.

Galiausiai, kad ir kokių pokyčių imtumėtės, galite būti mažiau užsiėmę paprasčiausiai pakeisdami savo mąstyseną, kad gyventumėte dabartimi, o ne nuolat galvotumėte apie kitus dalykus. Sulėtinkite tempą, kvėpuokite, mėgaukitės kiekviena akimirka. Išmokite sutelkti dėmesį į tai, kas yra priešais jus, ir raskite ramybę visur, ką darote.

Tada pergalingai pakelkite kumštį prieš pasaulį ir tyliai juokitės, nugalėję šį užimtą ir judrų pasaulį.