minimalistinis DUK

Keletas dažniausiai užduodamų klausimų (DUK) apie minimalizmą ir minimalistinį gyvenimą, skirtų tiems, kurie dar nesusipažino su šia koncepcija.

K: Kodėl verta būti minimalistu?

A: Tai būdas pabėgti nuo mus supančio pasaulio pertekliaus – vartotojiškumo, materialinių gėrybių, netvarkos, per didelio užimtumo, skolų, per didelio išsiblaškymo, triukšmo. Bet per mažai prasmės. Minimalizmas – tai būdas atsisakyti nebūtiniausių dalykų, kad susitelktume į tai, kas iš tiesų svarbu, kas suteikia mūsų gyvenimui prasmę, kas teikia mums džiaugsmo ir vertės.

K: Ar minimalizmas nėra nuobodus arba pernelyg skurdus, kai gyvenime nieko nėra?

A: Tai klaidinga nuomonė apie minimalizmą – kad jis būtinai yra vienuoliškas, tuščias, nuobodus, sterilus. Visiškai ne. Na, gali būti, jei eini šia kryptimi, bet aš nepropaguoju tokio minimalizmo skonio. Priešingai, mes atsikratome visko, išskyrus pačius svarbiausius dalykus, kad padarytume vietos tam, kas mums teikia daugiausia džiaugsmo. Pašalinti trukdžius, kad galėtume sukurti kažką neįtikėtino. Atsikratyti visų įsipareigojimų, kad galėtume leisti laiką su artimaisiais. Išvalykite triukšmą, kad galėtume susitelkti į vidinę ramybę, dvasingumą (jei norime), mąstymą. Dėl to bus daugiau laimės, ramybės ir džiaugsmo, nes padarėme vietos šiems dalykams.

K: Kas yra minimalistinis gyvenimas?

A: Tai tiesiog atsikratyti nenaudojamų ar nereikalingų daiktų, paliekant netvarkingą, paprastą aplinką ir netvarkingą, paprastą gyvenimą. Tai gyvenimas be apsėdimo materialiais dalykais arba apsėdimo daryti viską ir per daug. Tai paprastų įrankių naudojimas, paprastas garderobas, mažai daiktų ir lengvas gyvenimas.

K: Kokie yra minimalizmo privalumai?

A: Jų yra daug. Tai mažesnis stresas. Tai mažiau kainuoja ir mažiau skolų. Tai mažiau valymo ir priežiūros. Tai maloniau. Daugiau vietos kūrybai, artimiesiems, ramybei, dalykams, kurie teikia džiaugsmo. Daugiau laiko sveikti. Tai tvaresnis gyvenimas. Lengviau tvarkytis. Tai tik pradžia.

K: Kaip atrodo minimalisto dienotvarkė?

A: Vieno atsakymo į šį klausimą nėra, bet minimalistas tikriausiai daugiausia dėmesio skirtų tam, kad darytų mažiau, kad jo dienotvarkė būtų mažiau perkrauta, bet svarbu, kas yra jo ar jos dienotvarkėje. Minimalistas iš tikrųjų galėtų nesilaikyti tvarkaraščio ar kalendoriaus, jei jis neturėtų daug darbo kiekvieną dieną – jis galėtų gyventi ir dirbti akimirksniu arba tiesiog kiekvieną rytą nuspręsti sutelkti dėmesį į vieną ar du svarbius dalykus.

Minimalistas taip pat sutaupytų daug laiko, nes turėtų mažiau netvarkos ir mažiau daiktų. Tai reiškia, kad mažiau laiko skiria daiktų valymui ir priežiūrai bei jų paieškoms. Minimalistas, kuris atsikrato dėmesio blaškymo ir vienkartinių užduočių, taip pat sugaištų mažiau laiko tiems trukdžiams ir užduočių perjunginėjimui (daugiaužduočių atlikimui).

Apskritai dėl viso to atsiranda daugiau laiko atsipalaidavimui, pomėgiams, kūrybai, smagiems dalykams.

K: Kokių taisyklių reikia laikytis, kad tapčiau minimalistu?

A: Nėra jokių nustatytų taisyklių. Nėra vieno būdo. Tai, ką aš siūlau gyventi minimalistiškai, nėra nei tai, ką rekomenduotų kas nors kitas, nei tai, kaip jūs gyventumėte minimalistinį gyvenimą. Tačiau apskritai norisi gyventi paprastai, be per daug nereikalingų daiktų, trukdžių, netvarkos ar atliekų. Norite gyventi taupiai, be skolų, tvariai ir natūraliai.

K: Ar norint gyventi minimalistiškai, reikia būti veganu arba vegetaru?

A: Ne. Nors manau, kad veganiškas ir (arba) vegetariškas gyvenimo būdas atitinka minimalizmą, galite maitintis paprastai ir kaip visavalgis. Vėlgi, nėra vieno būdo. Minimalistas stengtųsi maitintis natūraliai, be didelių apdorojimo procesų, ir nevalgyti per daug maisto (pavyzdžiui, daugumoje restoranų šiais laikais yra juokingos porcijos).

K: Tikiu supaprastinimu, bet kodėl turėčiau būti toks taupus – kas blogo, jei turiu kelis tikrai gražius daiktus?

A: Taupumas – tai tiesiog būdas neišlaidauti nereikalingiems daiktams, t. y. likti prie būtiniausių dalykų. Ar yra kas nors blogo turėti keletą tikrai gražių daiktų? Nebūtinai. Jei jums reikia ką nors pirkti, paprastai geriau rinktis kokybiškus, o ne pigius daiktus, nes jie geriau pagaminti ir ilgiau tarnaus. Minimalizmas – tai kokybė, o ne kiekybė.

Vis dėlto… visada verta patikrinti, ar gerai prisirišti prie materialių dalykų. Tai nėra tai, kas man visiškai pavyko – pavyzdžiui, aš myliu savo „Mac” kompiuterį, bet tai yra tai, prie ko dirbu. Esu kur kas mažiau prisirišęs prie daiktų nei vos prieš kelerius metus, todėl rekomenduoju visiems ištirti savo santykį su fiziniais daiktais, produktais ir pasitikrinti, ar tikrai to nori.

K: O kaip su minimalizmo paieškomis Amerikoje, kur reikia turėti automobilį ir darbą?

A: Visa ši svetainė skirta minimalizmo paieškoms Amerikos kultūroje ir visuomenėje, taip pat kitose pramoninėse šalyse, o ne kokioje nors tolimoje negyvenamoje saloje. Būtent dėl Jungtinių Valstijų (ir kitų pramoninių šalių) sudėtingumo ir socialinių lūkesčių ir reikalingas minimalizmas. Visi patarimai, kuriuos duodu šioje svetainėje (ir ” Zen Habits”), skirti šių šiuolaikinių visuomenių žmonėms.

Gyvenau minimalistinį gyvenimą Guame, o dabar – San Franciske. Tai pasirinkimo klausimas.

Ar jums reikia būti tokiam minimalistui kaip aš, ar žmogui, gyvenančiam dykumoje? Visai ne. Tai ne apie tai. Svarbu atrasti paprastumą, atrasti tai, kas tau svarbu, ir rinktis, o ne priimti vartotojišką mąstyseną, kurią turi dauguma žmonių.

K.: Ar nesielgiate prieštaringai, teigdamas, kad esate minimalistas ir kartu turite „Mac” kompiuterį, namą ar šešis vaikus?

A: Vėlgi, nėra vieno būdo. Kiekvienas turi atrasti savo kelią, o mano kelias skiriasi nuo to, ką kas nors kitas laikytų minimalistiniu. Be to, niekada neteigiau, kad esu tobulas – siekiu minimalizmo, bet visada turiu kur tobulėti. Turiu dalykų, kurie neatitinka minimalizmo, arba bent jau pagal kitų apibrėžimą. Dirbu ties tuo.

Turėčiau tarti žodį ar du apie šešis vaikus ir minimalizmą. Šešių vaikų turėjimas nesuderinamas su mano mintimis apie supaprastinimą, taupumą, mažinimą, ekologiškumą.

Neturiu, kaip apsiginti, bet turiu paaiškinimą, kodėl tai nesuderinama. Vaikų susilaukiau prieš filosofijos pokyčius (ir jų metu). Tiesą sakant, mano filosofija kinta ir dabar, todėl negaliu teigti, kad labai ilgai tikėjau tuo, kuo tikiu dabar. Daugelis dalykų, kuriais tikiu, atsirado tik pastaruoju metu.

Kaip pavyzdys – visai neseniai priėmiau sprendimą grįžti prie veganizmo (kažkada buvau veganas, bet jau daugiau nei metus esu lakto-ovegetaras). Tačiau turiu porą odinių sandalų – ar juos išmesti? Ar tai nebūtų švaistymas? Ar geriau išlaidauti, bet laikytis savo įsitikinimų? Sunku pasakyti.

Vis dėlto nusprendžiau, kad būtų neetiškiausia išmesti savo vaikus vien dėl to, kad dabar tikiu mažinimu. Tai buvo sunkus sprendimas, bet aš jo laikausi.

Dėl to, kad supaprastinau savo gyvenimą, galiu mėgautis laiku, praleidžiamu su savo vaikais, ir turiu pripažinti, kad jie yra geriausia, kas man yra nutikę. Nė kiek nesigailiu, kad juos turiu, net jei jie ir neatitinka mano mažinimo filosofijos.

Iš gerosios pusės, manau, kad net ir turėdamas šešis vaikus – būdamas veganas, pirkdamas mažiau daiktų, taupydamas energiją, atsisakydamas automobilių, daugiau vaikščiodamas pėsčiomis – iš tikrųjų sunaudoju mažiau išteklių nei vidutinis išsivysčiusių šalių gyventojas (ir kur kas mažiau nei vidutinis amerikietis) – tai rodo internetinės anglies pėdsako skaičiuoklės. Tai nėra pateisinimas, kodėl turėjau šešis vaikus, bet tik pastaba, kad viskas nėra taip blogai, kaip galėtų būti.

K: Kodėl šioje svetainėje nėra komentarų mygtuko ir komentarų?

A: Sąmoningai neįtraukiau komentarų šioje svetainėje dėl kelių priežasčių:

  1. Aš jau administruoju kelis kitus tinklaraščius ir gaunu daugybę komentarų „Zen Habits” tinklaraštyje, o administruoti dar vieno tinklaraščio komentarus man yra per daug. Tiesiog neturiu tam laiko, o jei turėčiau tai daryti, negalėčiau tvarkyti šio tinklaraščio.
  2. Man patinka dialogas su skaitytojais – dėl to tinklaraščio rašymas teikia tokį džiaugsmą – bet komentarai nėra vienintelis būdas. Kviečiu atsakyti man apie bet kurį iš šių įrašų per „Twitter” arba savo tinklaraštyje. Tuomet dialogas bus ne toks vietinis ir platesnis.
  3. Man patinka mintis, kad tinklaraštyje apie minimalizmą viskas turi būti paprasta.

K: Kuo mnmlist.com skiriasi nuo „Zen Habits”?

A: Na, „Zen Habits” yra apie paprastumą, o mnmlist.com yra apie minimalizmą – ar nematote skirtumo?

Rimtai kalbant, čia bus skiriamas kitoks dėmesys nei „Zen Habits”, kuriame, be paprastumo, aptariamos įvairios temos, įskaitant produktyvumą, įpročių keitimą, sveikatą ir fizinę formą, šeimą, finansus, laimę ir, taip, paprastumą.

Šiame tinklaraštyje daugiausia dėmesio bus skiriama tik minimalizmui, kuris yra mano aistra. Ne visi „Zen Habits” skaitytojai neįtikėtinai domisi minimalizmu, todėl šį tinklaraštį atskyriau tiems, kurie juo domisi.