Sieki tikslų? Geriau niekam jų nesakyk.

Skaityk toliau!

Ar pameni tą kartą, kai išsikėlei sau nuostabų tikslą ir griebtas entuziazmo puolei apie jį pasakoti visiems, kurie tik tavęs klausė?

Ar pameni, kaip vėliau kažkas nutiko ir tavo entuziazmas dingo, o tikslas pradėjo atrodyti kaip prievolė?

Man tai nutiko begales kartų.

Vien todėl, kad nemokėjau pasilaikyti savo tikslų sau.

Jei kada domėjaisi motyvacija bei būdais pasiekti svajones, gali būti, kad radai dešimtis ir šimtus skirtingų „ekspertų“, teigiančių, jog tikslus reikia paskelbti garsiai ir viešai. 1 Sakoma, kad taip priversi save dirbti.

Bet štai čia slypi bėda: nežinodamas kam ir kaip išsakyti savo siekius, tu tik susikursi daugiau bėdos. Garsus tikslų paskelbimas mažina tavo šansus tuos tikslus pasiekti.

Nors įprastai tylėjimo neskatinu, bet nežinant, kaip taisyklingai išsakyti tikslus, geriau jų ir nesakyti.

Keturios svarbios priežastys neskelbti savo tikslų.

Išsakydamas abstrakčius tikslus kam papuola, tu…

Pirma: Naikini savo troškimą dirbti iki galo.

Dar 1933, 2 1982, 3 2006 4 ir 2009 5 metais buvo atliktos serijos išsamių tyrimų apie žmogaus motyvaciją ir siekius. Tyrimų rezultatai buvo kiek netikėti:

Pasirodo, jog žmonės, viešinantys savo tikslus garsiai, daug dažniau tikslų iki galo nepasiekia. Išsakant savo siekius, kartu įgaunamas pabaigtumo jausmas.

…Ir prarandamas noras tęsti darbą toliau. 6 Vienas produktyviausių šių dienų kūrybinės industrijos filosofų Derek Sivers 7 šią idėją plačiau pristato savo TED kalboje:

Antra: Įkalini save praeities sprendimuose.

Teisingai – išsakant tikslus garsiai tu išties mintyse nusistatai terminą. Tai nėra labai blogai, terminai tik padeda pabaigti darbą…

…Tačiau problema atsiranda, kai nustatęs tikslą pamatai, kad jis sunkiai įgyvendinamas laiku. 8 Ar pamatai, kad net ir viską spėjus, gale nebūtum laimingas. 9

Pasiekus tokią kliūtį Tau aišku, kodėl geriau pakeisti planą. 
Tačiau ar tai supranta kiti?

Aplinkiniai, kurie tau linkėjo sėkmės, pradės klausinėti diskomfortą keliančių klausimų, o netikėję tavo sėkmę nuo pradžios – tik prikišinės savo „Aš sakiau!“.

Visgi, jei tavo tikslas yra tavo, tai tu turi teisę su juo elgtis kaip panorėjus. Juk jauti skirtumą tarp palaikymo ir išorinės prievartos?

Trečia: Apgauni save, kad kažką darai.

Sudarinėti norų ir tikslų sąrašus yra lengviau, nei tuos tikslus vykdyti. Esu netyčiomis internete užtikęs tokią iliustraciją: 43things.com. 10

Net patys puslapio autoriai save apibūdina šitaip:

43 Things prasidėjo su trimis draugais, kurie norėjo įkurti kompaniją, bet nežinojo, kuo ji turėtų užsiimti. <…> Kai jie pradėjo dalintis savo tikslų sąrašais, jie pastebėjo, kad sudarinėti juos daug įdomiau nei darbas, apie kurį pirma mąstė. Taip gimė 43 Things“. 11

Ar dar reikia komentarų?

Prisigalvoti šaunių idėjų ir apie jas pasakoti yra lengviau, nei šias idėjas įgyvendinti. Tai panašu į svajojimo narkotiką. 12

Ketvirta: Atveri save abejonei.

Pripažink – ne visi žmonės tave supranta ar palaiko tavo beprotiškas idėjas. Paskleisdamas žinią, kad užsiimsi nauja veikla, gali pakliūti į abejonės duobę.

Kol savo draugams išaiškinsi, ko sieki ir kaip ketini tai padaryti, jie bus radę šimtus įvairiausių skylių.

Smulkių, didelių ir dažniausiai – tiesiog neegzistuojančių skylių.

Jei Dievas būtų leidęs žmonėms skraidyti, būtų davęs sparnus, sakoma, kad taip sakydavo broliams Wrightams to meto žmonės. 13 Jei tai būtų įmanoma – kažkas juk būtų tai padarę, sakė seni runkeliai prieš Lietuvos nepriklausomybės atgavimą.

Net jei abejonės nebus rimtos, užtenka vos kelių „įrodymų“ nesėkmei, kad projektas iš baimės visai nepajudėtų. 

Žinok kada kalbėti apie save ir kada tik klausyti

Ką daryti? Girkis savo tikslais tik žinant, kada tai padės.

Pameni, pradžioje minėjau, jog norint ką pasiekti, reikia žinoti, kam ir kaip išsakyti savo tikslus? Taigi va, jei teisingai tai darytum, nekiltų aukščiau išdėstytų problemų.

Nesakau, kad šitai yra geriausias būdas visiems, tačiau man jis suveikė puikiausiai:

Kam: Mastermind grupė.

Nesu tikras, kaip pavadinti „Mastermind“ grupę lietuviškai, bet užtai galiu apibūdinti:

Tai maža grupelė žmonių, palaikančių vieni kitų tikslus.

Ir tai praktiškai gali būti bet kas: 3-4 tavo draugai ar net nepažįstamieji, rasti internete. Grupelė palaiko arba keičia vieni kitų idėjas. Jie veikia kaip super smegenys. 14

Plačiau: Kas yra Mastermind grupės ir kaip jas sukurti pasakoja vienas mano herojų Scott Dinsmore. Skaityk „Tapping Brilliance, The Ultimate Mastermind Workbook“.

Kaip: Planuok ir nesvajok.

Prisimink: Svajonės nėra tikslai. Tikslus gali valdyti ir keisti. Svajonių – ne. Tikslai parodo, kur eisi šiandien, o svajonės tik apgauna.

Todėl, kai keli tikslus, kelk juos aiškius ir suprantamus.

Pradėk savo darbą, tada nesiliauk dirbus ir nepasakok savo tikslų kiekvienam sutiktam idiotui. Nes neprotingas patarimas ar nenuoširdus palaikymas yra blogiausia, kas gali įvykti.

O juk nenori, kad Tavo tikslai sudužtų į „Pasiduodu“ krantus, ar ne?

Tuščiai neplepantis,
Danielius


 1. Kaip knygoje, filme „Paslaptis“ ar iš Lietuvos olimpinės treko dviratininkės S. Krupeckaitės lūpų.

 2. Žydų psichologas Wera Mahler Berlyno universitete tuomet atliko vienus pirmųjų motyvacijos tyrimų.

 3. NYU profesorius Peter Gollwitzer pirmą kartą užsiminė savo knygoje „Symbolic Self-Completion“.

 4. Personality and Social Psychology žurnale paviešintas „Subgoals as substitutes or complements: The role of goal accessibility“.

 5. Jau minėto Peter Gollwitzer „When Intentions Go Public: Does Social Reality Widen the Intention-Behavior Gap?“.

 6. „Žmonės jau žino, kad tuo užsiimu“ yra šio jausmo pavyzdys. Tai ypač nuodinga mąstysena, jei tau smagu pasirodyti, jog užsiimi sportu, skaitai, rašai ar vykdai dar kokį iššūkį.

 7. Beje, rašantis labai įdomų tinklaraštį. Rekomenduoju paklausyti ir jo 2 valandų trukmės pašnekesio su kūrybininku Tim Ferriss.

 8. Chrono-optimizmas yra viena didžiausių bėdų keliant sau naujus iššūkius. Ir nors tai padeda Elon Musk ar Google surinkti daugiau investuotojų pinigų, dirbant tik dėl savęs… Tai gali veikti demotyvuojančiai.

 9. Kaip nutiko tokio Man Vs Debt blogo autoriui su jo nauja knyga. Beje, tai dar vienas šaunus tinklaraštis, kurį seku.

 10. Šis socialinis svajonių bei tikslų sąrašų dalinimosi tinklas užsidarė 2015 metais. Bet žemiau esanti citata išliko.

 11. Iš jų knygos „Dream It. List It. Do It! aprašymo.

 12. Oi, nuo pirmadienio tai aš tikrai…“ + „Ir tada, laimėjęs milijoną…“. Tikiu, pažįsti tokias svajones.

 13. Nors negaliu rasti įrodymų, kad tai nėra tik šiuolaikinis išmislas.

 14. Draugai tave palaiko visada. Mastermind grupė – tik tuomet, jei nedarai idiotiškos klaidos. Tai kaip geri kolegos, susitelkę į asmeninį tarpusavio augimą.

26 netikėtos mintys... Prisijunk ir tu!

avatar
Rikiuoti pagal:   naujausius | seniausius | mėgstamiausius
Raima
Raima

Perskaičiau straipsnį ir toks įspūdis, kad vietomis apie mane rašo. Reikia žinoti kam pasakyti savo tikslą ir tai, mano manymu, turi būti gerai laiko patikrintas žmogus arba max du, bet ne daugiau. O jei yra galimybė, geriau iš vis niekam nesakyti. Kai nesakydavau – pavykdavo, kai pasakiau – pasigailėjau.

Svajonė Niaurienė
Svajonė Niaurienė

Tikslus REIKIA sakyti mentoriui, arba kitaip, žmogui kuris sugeba už save jau pastovėti ir jeigu reikia pakonsultuoti Tave ar pakoreguoti Tavo veiksmus.
Veikia pasakiškai gerai!!!
Per gyvenimą turėjau 3 mentorius, ir su jais pasidalinau savo tikslais (kitaip kurių galų jie mano mentoriai buvo) ir nuėjau kelią kelis kartus greičiau nei jie ėjo.
Tai vadinasi, mokymasis iš kitų klaidų.

O sakyti bet kuriam pasitaikiusiam, žinoma, tik energijos švaistymas.

Danielius

O ar įsijautimui būtinas pasakojimas? Taigi tiek daug yra vizualizacijos priemonių, kurios geriau (ir tiksliau, labiau kaip norisi) padeda vizualizuotis: rašymas, kartojimas, garsus priminimas sau, tiesiog fiziniai priminimai sau. Galų gale net aplinkos mažas pakeitimas padeda geriau įsijausti, kad tikslo SIEKI, jei pasipasakojimas.

Išpasakojant juk pradeda atrodyti, kad tikslas JAU pasiektas. ;)

Lina
Lina

Mielas Danieliau, džiaugiuosi atradausi šį puslapiuką. Įdomių minčių radau šiame straipsnyje, tačiau vis gi esu už sakymą savo minčių, svajonių, tikslų :) Taip, sutinku su jūsų argumentais, kad tai gali sukurti įvaizdį, kad kažką darai, kiti gali suabejoti ir sukritikuoti, liaudiškais žodžiais tariant supavydėti, nukopijuoti ir panašiai. Pabūsiu romantikė idealistė, tačiau o kaip gi kitaip veiks traukos dėsnis? Norint, kad jis veiktų, reikia tiesiog susigyventi su savo tikslu, įsijausti į jį. O pasakojimas, kaip Andrius sako, tinkamiems ir patikimiems žmonėms, linkusi būčiau sakyti draugams, padeda į tai įsijausti…

Ramunė Petrulytė
Ramunė Petrulytė

Labas, pradėjau skaityt ką esi parašęs ir nustebau – kodėl tikslų negalima sakyti? Kodėl straipsnio pavadinimas toks kategoriškas? Juk protingas žmogus kas dieną neprisigalvoja 55 naujus tikslus :) Šiaip viskas ok, gal kai kurių tikslų ir nereikia atskleisti, bet juk niekada nežinai kas tau gali padėti tikslo pasiekti… sėkmės :)

Danielius

Laba, Ramune.
Išties, tiesa, kad yra tikslų kuriuos geriau papasakoti kitiems. Tik aš skatinu atskleisti tik kai žinai kam juos sakyti ir žinai kaip juos atsleisti. Na, patogumo dėlei nesikartosiu to kas parašyta pačiam straipsnyje. :))

Rasius
Rasius

Labas,
Nusprendžiau parašyti truputį konstruktyvo, gal ateity parašysi įdomių minčių.
Nelabai aiški struktūra, labai trūksta konkretumo. Pirmiausiai tai neįdentifikavau savęs situacijoje, iš kurios turėčiau kapstytis. Iš to sekantys argumentai labai abstraktūs su krūva nuorodų (nežiūrėjau nė vienos), nepakeitė nuomonės :) Teiginys, kad išsakytas ar užrašytas tikslas sukelia daugiau vibracijų, todėl turi daugiau galimybių išsipildyti, labiau priimtinas.
Mažiau nuorodų, daugiau savo minčių. Sėkmės!

Danielius

O, o, patinka!
Seniai laukiau kažko panašaus. Nors ir pilnai nesupratau kas tiksliai užkliuvo, bet bent jau dabar turiu progą pasikonsultuoti su pažįstamais rašytojais. Dėkui už pastebėjimus, Rasiau! ;)

Rasius
Rasius

Tikslas tikslui nelygu.

Tarkim, išsikėliau tikslą kitamet nukeliauti į pasaulio futbolo čempionatą Brazilijoje. Tai papasakoju draugams ir bičiuliams. Vienas jų pataria kreiptis į žinomą portalą su pasiūlymu parvežti fotoreportažą, už kurį gaunu kelionės finansavimą. Arba organizuodamas outdoor renginį, iškėliau tikslą padaryti jį kuo populiaresnį. Dvi savaites visiems sutiktiems primenu apie tai, prašau jų sudalyvauti ir perduoti info kam tai aktualu. Abiem atvejais galimi alternatyvūs keliai veikti tyliai. Kuriuo atveju daugiau šansų tikslus pasiekti?

Tai va, modeliuodamas situaciją, tiksliau ją aprašyk. Ir būtinai su pavyzdžiais, kad skaitytojas galėtų save identifikuoti herojaus vietoje. Tada ir siūlomi metodai gali geriau veikti, ir patarimai bus vertingesni :)

Danielius

Ak, dabar aiškiau. Dėkui. :)

Jovita
Jovita

Neseniai susikuriau savo bloga, savo ‘bucket list’, viesai draugam isdesciau, kaip ir atvirksciai nei tu parasei :) taciau tai dalykai kuriuos tikrai dabar zinau kad ivykdysiu nes tai viesumoje.. Taciau turiu viena didziule svajone kuria laikau sau, ir laikaus tavo puikaus straipsniuko taisykleliu :)

Danielius

Smagu girdėti!

Beje, koks tai blogas? ;-)

Kleinas Aleksandras
Kleinas Aleksandras

Viskas siaip butu teisinga, jeigu ne vienas bet… Jeigu tokio tikslo niekas neturejo iki tol, jei tu pionierius.. Tuomet net Bossas uz nugaros tau stovi ir praktishkai tik pavejui tereikia plevent, Kaip pavyzdi paskutine, kuri vis dar vykdoma ivaldyti super sistemas.. Sekmes trukdyme ;)
Va tokie kaip Brazilijos cempionatai tai jo, cia tik tiems kas tave myli, kas linki gero, ale siaip geriau, kad net tu nemaisytum norui arteti link taves, tuo labiau svetimi ;)

Indre
Indre

Man patiko straipsnis.Ir man labai tinkantis sakyciau, nes jau pastebejau ne 1 ir ne 10 kartu, kad su kiekvienu kartu pasakojant kitiems apie savo nauja tiksla vis mazeja motyvacija to tikslo sieki.Taip, kad labai teisingai pabresta, ir pavizdys duotas su “43 Things“. Nuorodos irgi patiko, zmogus dalinasi savo ziniomis tai yra saunu! Ne daugelis sugeba!Aciu uz puiku straipsni :)

Danielius

Labai smagu, kad patiko ir padėjo straipsnis, Indre! Tikiuosi pasinaudosit jo patarimu ateityje! ;)

Brigijta
Brigijta

Seniai norejau rasti kazka tokio panasaus, kas uzkabintu,tikkriausiai tai mano vibracijose,nes esu pasiekusi jau labai daug tikslu,bet dar vis durys at sidaro .Teisybe ,kad nevalia pradeti pasakoti ka ketini daryti,nes vejas nunesa tavo zodzius ir tau jau to nesinori.

Povilas

Sveikas, Danieliau :)

Stilius geras, lengva skaityti ir sekti pagrindinę mintį. Viskas dėstoma aiškiai ir sklandžiai. Matosi, kad esate įdėjęs laiko ir pastangų, o ne tiesiog tep lept ir yra.

Tačiau yra „bet“. Pati antraštė nėra teisinga – primena delfi.lt antraštes. Taip pat, kaip kažkas pastebėjo, tai, kad šaltiniai išvardinti, kažkaip visai nepadeda įtikinti, kad tai jau yra tiesa.

Techninis mažmožis, skaitant per windows phone, ir uždarius iššokantį langelį "Tau taipogi gali patikti", ta violetinė/mėlyna rodyklė visą laiką ir vilkosi per straipsnį.

Sėkmės!

Danielius
Danielius

Ačiū už pastebėjimus, Povilai. Keista, kad antraštė Delfį priminė, aš rodos stengiausi išvengti visokių šokiruojančių faktų ir netikėtų atradimų. :D

O rodyklė greitai bus pašalinta mobiliems telefonams. Ateityje netrukdys. :)

Laura
Laura

Man dažnai nesinori sakyti apie savo tikslus. Asmeniškai dėl to, kad esu nelabai pastovi, keičiasi interesai ir galiu nebenorėti siekti to dalyko, arba tiesiog nepavyks, o kai kitiems bus pasakyta, jausiuosi nesmagiai, tarsi įsipareigojus ir apsimelavus. Gal smagiau kaip tik kažką gero nuveikti, ir kiti stebėsis – kaip tu tai padarei, kodėl nieko nesakei. Bus įvertinamas rezultatas, o ne kalbos. Dar ir kita nelabai racionali priežastis, kad bijau, jog man gali linkėti blogo, ir tada nesiseks…

Andrius Mulevičius
Andrius Mulevičius
Rasiau, matau, pažėrei Danieliui patarimų, kas yra gerai, (ir Danielius šauniai tai priima), tačiau man susidaro įspūdis, kad pati pakankamai neįsigilinai į teksto esmę. Ir duodi pavyzdžių, tai jei išsikėlei tikslą nuvykti į pasaulio futbolo čempionatą, tai apgalvojai galimas to įgyvendinimo priemones, ar ne? :) Ar tik sugalvojai, kad nori ten vykti, bet eini visų ir klausinėji ką turėtum daryti, kad ten nuvyktum? :) Kaip suprantu ieškai idėjų kaip įgyvendinti, o ne tam tikros, aiškiai apibrėžtos pagalbos iš kitų asmenų. O tarp jų pasitaikys ir tokių, kurie teigs, jog visai neverta ten vykti, nesaugu ir pan.. kas tada? ;) Dėl antro pavyzdžio su renginiu: išsikėlei tikslą padaryt outdoor renginį kuo populiariasnis būtų? :) Kokia renginio esmė, prasmė, nauda, ar svarbu tik masiškumas, kad ateitų bet kas? Jeigu to nežinai tai nekas,… Dvi savaites visiems apie tai kartoji, tuo būdų daug ką užknisi, prašai sudalyvauti.. (na bent gal nemaldauji..?:) ir perduoti kam aktualu.., kokio velnio turėčiau perdavinėti info? :) Taigi: "modeliuodama situaciją, tiksliau ją aprašyk". O man priimtinesnis toks dalykas, kai aš turiu išsikėlęs sau tikslą, numatęs priemones ir tada stengiuosi tikslingai atsirinkti žmones su kuriais galėčiau pasitarti tam tikrais įgyvendinimo klausimais, kitaip sakant dalinuosi su tais kam irgi įdomu apie… Skaityk toliau...
Danielius

Ačiū už palaikymą, Andriau. :)

Sandra
Sandra

Beveik sutinku. O kartais tie žmonės randantys "skylių" tame tiksle iš tikro būna teisūs ir supranti, kad… nu tikrai, būtų buvus nesąmonė to imtis. Gal išsakymas padeda pamatyti tikresni vaizdą, nes svajonėse ne visada viskas taip sudėtinga kaip tikrovėje.

Algirsas
Algirsas
Manau čia ir yra problema, jog kiti atkalba tave nuo kažko. Bet kokia mintis/idėja yra kaip virusas ir tie kurie suranda tavo svajonėje skylių (realių ar nerealių) mintis apie tai užkrečia tave ir tu pasiduodi. Kitaip sakant, savo mintis (kurios sugeneravo tą puikią idėją) tu užkrieti jų mintimis. Tu jau galvoji kaip jie, ir žinoma, tuomet jau ta idėja tau neatrodys puiki, nes dabar į ją žvelgi ne savo (kūrėjo) akimis, o jų akimis. Svajonė yra subjektyvesnė negu tu galvoji. Į svajonę negali žiūrėti objektyviai, vieno akimis sukurti elektros lemputė buvo visiška nesamonė, kito – revoliucinis atradimas. Jeigu nori sulaukti užtarimo ir pagalbos, dalinkis savo svajonėmis su kompetetingais žmonėmis ( veikliais, kuriančiais optimistais, ne su vidutinybėmis, kurie kasdien eina į tą didžiulę dėžę (ofisą) ir daro tai kas jiems liepiama, kurie nemato aplink save jokių galimybių, mano kad milionieriai genijai ar vagys, o vakarus leidžia žiūrėdami tv laidas. Tie kurie sako, kad pabaik mokslus kitaip pražūsi. Tik diplomas tau garantuos gerą darbą. Tie kurie niekada neturėjo ryžto ir narsos siekti savo tikrosios svajonės, arba tie kurie pasidavė pusiaukelėje. Tai yra vidutinybės, 99% visuomenės užpilas. Nesidalink su jais savo idėjomis ir svajonėmis, jie užkrės tavo protą savo vidutinybės mintimis ir nusirisi… Skaityk toliau...
Danielius

Teisybė, geras pastebėjimas. Bet būtent todėl ir rekomenduoju apie tikslus pasakyti ne bet kam, o tavo tikslus suprantantiems (na, t.y. tiesiog protingiems ir patyrusiems) žmonėm. O išgirdus jų atsakymus atsižvelgti ir planuoti, o ne tik svajoti. :))

Nes tikrai, išsakymo pliusų yra. Bet tik ne plačiai ir negalvojant skelbiant.

Valdysimo
Valdysimo

Sveiki,
apgailestauju, tačiau noriu pasidalinti neigiama nuomone.:) pradėdamas skaityti tekstą, tikėjausi išgirsti, kažką tikresnio. Tačiau po pirmų pastraipų aišku, kad rašoma bele rašyti. Panašių svaičiojimų apie savęs optimizavimą pilnas internetas… O konkrečiau, tai pradžioje kalbama apie "jėgišką tikslą", o paskui apie prisivertimą jo siekti….Gi kai nori į WC, tai eini į WC, o ne visiems pasakoti kaip nori į WC :)
Patarimas gaunasi toks – rašyk apie tai kas iš tikro tave jaudina, bus ir sklaida didesnė ir lengviau rašyti…:)

wpDiscuz