Pirmą kartą čia?
Atnaujinta:

Kaip pradėti gyventi sveikiau? Tau padės šios 2 technikos…

Klausimas: ar tave pagaliau kažkas įtikino, jog vertėtų gyventi sveikiau? Jei atsidarei straipsnį tokiu pavadinimu, tai tau ir yra įdomiausia, ar ne?

Spėju, kad plačiame internete ar sveikos gyvensenos žurnalo puslapiuose jau radai įvairiausių patarimų, kaip tai padaryti. O radęs – susikūrei planą…

Jei gerai sekei įprastus patarimus, tavo planas atrodo taip:

 • Gyvenime nebevalgyti (ar valgyti mažiau) mėsos,
 • IR nebeužkandžiauti naktimis,
 • IR gerti po 7 stiklines vandens per dieną,
 • IR kiekvieną rytą medituoti po 30 minučių,
 • IR kasdien apibėgti aplinkui namus po penkiolika ratų…

„Aha… Mano planas panašus. O čia randi problemų?!“
Problema, branguti, paprasta: toks planas tau NESUVEIKS. Prakeiktai niekada.

Panašiai, kaip su naujametiniais pažadais: pirmą savaitę iškęsi sėkmingai, antros savaitės pradžioje netyčia suvalgysi mėsainį, pabaigoje netyčia pamirši gerti vandenį, o trečią savaitę dar ir *įterpk prastą pasiteisinimą* nebegalėsi bėgioti.

Rezultate: bus gerai, jei po mėnesio būsi padaręs bent šiokį tokį progresą. Labiau tikėtina, kad ir jo nebus, o tu grįši prie to, ką darei anksčiau.

Tai ką tuomet daryti? Negyventi sveikai?

Na, neteigiu, jog geriau iš vis nieko nedaryti. 1 Aš tik teigiu, kad jei tikrai nori pakeisti savo gyvenimą sveikyn, tu tai darai netinkamai.

Leisk, papasakosiu apie vieną mano herojų – Leo Babauta. Šis šešių (!!!) vaikų tėvas vos per kelis metus numetė daugiau kaip 30 kg antsvorio, metė rūkyti, atsikratė skolų, tapo veganu, nubėgo kalną ultramaratonų ir dar kartu savo tinklaraštį pavertė vienu skaitomiausių pasaulyje…

…Kaip jis tai padarė? Ogi paprasta – link kiekvieno naujo pokyčio jis judėjo mažais, mažais žingsneliais.

Jis nepuolė imtis visų tų dalykų iš karto (nes, turbūt, taip nebūtų tęsęs nė savaitės), o kiekvienam iššūkiui davė bent po mėnesį, kad nauja veikla taptų įpročiu. O įpročio galia, kaip žinia, milžiniška.

Šis mažius dar nemoka vaikščioti, bet jau greit išmoks. :: Autr. Paola Cosch
Šis mažius dar nemoka vaikščioti, bet jau greitai išmoks.  ::  Autr. Paola Cosch

Tai koks tas būdas lengvai ir užtikrintai pradėti sveikesnį gyvenimą?

Jei skaitei šio teksto įžangą (o juk skaitei, ar ne?), jau turėtum suprasti, kur link lenkiu – jei nori sėkmingai pakeisti savo mitybos įpročius, imkis mažų žingsnelių.
„Maži pasikeitimai žmonėms nesukelia didelių sunkumų.“

Brian Wansink, Cornell Universiteto tyrėjas
Kokių būtent žingsnelių tau geriau imtis, priklauso nuo to, ko sieki. Nori gerti daugiau vandens? Pradėk nuo pusės stiklinės per dieną. Nori valgyti mažiau mėsos? Kasdien pasidaryk vieną patiekalą be jos. Ir taip toliau.

Jei tau niekada nebuvo bėdos valgyti daugiau žalumynų (ar kad ir ką laikai sveiku) – nebus bėdos ir su tokiais paprastais iššūkiais…

Tačiau ką daryti, jei vaisiai ir daržovės tau kelia paniką? Arba tinginystė ar užsispyrę šeimos nariai trukdo žalumynais papildyti ruošiamą maistą? Arba, jei kartu norisi atsisakyti bulvių traškučių, sausainių ir kito šlamšt-maisto?

Galima daryti taip, kaip darė Leo Babauta (ar minios kitų sveikuolių) – tuos užkandžius, kuriuos kramsnoji darbe, prie televizoriaus, naršydamas feisbuke ar skaitydamas šį straipsnį, pakeisk sveikesnėmis alternatyvomis.

…Ir taip žingsnis po žingsnio išmokyk pats save, jog sveikas maistas nėra toks baisus ir nepasiekiamas dalykas.

Nes pripažink – užkandžių vargu ar visai atsikratysi. Užsitęsę darbai, dienos, kai nespėjai papusryčiauti, skrydžiai vidury nakties ar netikėtai išpuolę futbolo (ar krepšinio) čempionatai – visa tai priveda iki ribų, ties kuriomis prarandamas noras badmiriauti. O jei jau užkandžiauji, geriau tai daryti sveikai.

Kaip nesveikus užkandžius pakeisti sveikais?

Norint pakeisti užkandžius sveikesnėmis alternatyvomis, kyla du klausimai:

 1. Kuo pakeisti bulvių traškučius, šokoladus, bandeles su šokoladu, alų ar ledus?
 2. Ir kaip padaryti, kad valgyčiau naujus užkandžius ir neieškočiau senųjų?

Pabandykime į tai atsakyti.

Atsakymas - štai šituo. Ar kitu panašiu skanumynu. :: Autr. Emily Barney
Atsakymas – štai šituo. Ar kitu panašiu skanumynu.  ::  Autr. Emily Barney

1) Kuo pakeisti nesveikus užkandžius?

Štai kelios idėjos, kuo gali pakeisti nepernelyg sveikus užkandžius:

 • Šokoladiniai sausainiai -> Avižiniai, ryžių ir panašūs sausainiai
 • Bandelės su neaiškiais priedais -> Įvairūs vaisiai
 • Bulvių traškučiai -> Spragėsiai (tik susilaikyk nuo sviesto)
 • Ledai -> Šaldytas jogurtas
 • Saldainiai -> Šaldytos vynuogės (tinka ir vietoj ledų!)
 • Kepta duona ar bulvytės fri -> Skrudintos cukinijos
 • Pigūs šokoladai -> Daug kakavos turintys šokoladai
 • Duoniukai -> Morkų lazdelės

…Ir krūvos kitų variantų su smūčiais, riešutais, džiovintais obuoliais bei taip toliau. Aš, be abejo, negaliu visko išvardinti – tik duodu pavyzdines idėjas. 2

Vienas svarbiausias dalykas – naujas užkandis tau turėtų būti skanus. Nes jei neapkenti kriaušių skonio (ar nuo jų pilve prasideda uraganas), tai tikrai neilgai jas valgysi.

Ką būtent pasirinkti, priklauso jau nuo tavęs. Ir patikėk, mano surašytos alternatyvos yra tik maža dalis pasirinkimų. Užsukęs į artimiausią parduotuvę 3 rasi šimtus vaisių ir daržovių rūšių, kurių galimai net negirdėjai, ką besakyt apie ragavimą. Taigi, nepatariu apsistoti vien tik ties obuoliais ir apelsinais. ;-)

Jei visgi valgyti vaisius ir daržoves tau neįprasta, gali išsikelti sau paprastą iššūkį 4 – kasdien suvalgyti bent po vieną vaisių (ar saują mažų). Galėsi kasdien išbandyti skirtingus užkandžius, kol rasi mėgstamiausią. Jei labai seksis, ribą galėsi padidinti iki stulbinamų dviejų vienetų per dieną. Ar daugiau. 5

2) Kaip padaryti, kad valgyčiau sveikus užkandžius ir neieškočiau nesveikų?

Anne Thorndike, Masačiusetso pagrindinės ligoninės tyrėja, 2012-tais metais baigė šešis mėnesius trukusius tyrimus. Jų efektas – tūkstančiai žmonių pradėjo sveikiau maitintis… Nors tam neįdėjo nė kruopelytės jėgų bei vargo; visai be raginimų.

Thorndike pasiūlė pakeisti ligoninės valgyklos aplinką ir maisto išdėstymą – saldžių gėrimų automatus papildyti vandens buteliukais, taip pat papildomai pridėlioti vandens pilnų šaldytuvų.

Štai kaip valgykla atrodė prieš ir po pakeitimų:

Paprasta, ar ne?
Visai paprasti pokyčiai.

…Ir visa tai davė efektą. Gan įspūdingą, tiesą sakant – per kitus 3 mėnesius saldžiųjų gėrimų buvo parduota 11,4% mažiau, o vandens – 25,8% daugiau. Panašūs pasikeitimai įvyko pakeitus maisto pasirinkimą į mažiau mėsos ir daugiau daržovių.

Kas įdomiausia – visa tai įvyko, nors lankytojams apie pasikeitimus niekas nesakė, jų nerodė, net plakatų, grūmojančių pirštu „Ėsk sveikai – gyvenk ilgai“, ant sienų neklijavo.

Įprasta manyti, jog norint įgauti įprotį, reikia daug stiprybės, kantrybės ir motyvacijos. Bet tai nėra būtina, jei sugebėsi pakeisti aplinką taip, kad naujojo įpročio laikytis būtų lengviausia.

Tai vaidinama Pasirinkimų Architektūra.

Ir tai gali pritaikyti savo gyvenime. Pasirinkimų Architektūros pritaikymą prieš du mėnesius, valgant sveikesnį maistą, išbandžiau ir aš. Štai kaip man ėjosi…

Pasirinkimų architektūra ir mano iššūkis su sveikesniu maistu!

„Jei Mahometas neina pas kalną, kalnas turi ateiti pas Mahometą“

Anglų posakis
Mano iššūkio hipotezė buvo tokia: jei prie darbo stalo, kur praleidžiu daugiausiai laiko, bus padėtas dubenėlis su vaisiais – aš juos valgysiu. Vietoj to, kad eičiau per visus namus į virtuvę sausainių.

Pačią iššūkio idėją, beje, gavau iš draugės, skaičiusios David Niven knygą „100 paprastų laimės paslapčių“ 6. Šioje knygiūkštėje buvo patariama būtent tai – laikyti vaisių darbo vietoje produktyvumui palaikyti.

Jei norėsi išbandyti Pasirinkimų Architektūrą, taip pat turėtum parinkti vietą, kurią matytum bent didžiąją dienos dalį. Arba padėti sveiką maistą ten, kur tikrai jį pamatysi – pavyzdžiui, šaldytuve jį pakuoti permatomoje plėvelėje, o nesveiką – nepermatomoje.
Paprasčiau tariant – sveikas maistas turėtų matytis geriau.
Iššūkį išsikėliau dvejoms savaitėms, per kurias dubenėlis su obuoliais stovėjo įvairiose kambario vietose. Štai schema, kurioje nupiešęs savo darbo kambario planą sužymėjau dubenėlio vietas ir kampus tarp šviesos šaltinių:

Tai mano kambario planas. Ir taip - durys už manęs, visai ne pagal Feng Šui principus!
Tai mano kambario planas. Ir taip – durys už manęs visai ne pagal Feng Šui principus!

Gaila, kad per dvi savaites nespėjau patikrinti visų vietų patikimiau (tai yra, palaikyti dubenėlį ilgiau nei po tris dienas), bet štai kas įvyko jį laikant kiekvienoje šių vietų:

 1. Visai neblogai. Nors ir dubuo stovėjo tarp šviesos šaltinio bei kompiuterio ekrano, tačiau neblaškė. Trys obuoliai per tris dienas.
 2. Prasčiau. Tiesą sakant – dubenėlio ant tolimiausio stalo krašto beveik visai nepastebėjau. Vienas suvalgytas obuolys per dvi dienas.
 3. Ne, ne, ne. Padėjus ant žemesnio staliuko prie stalo mačiau dubenėlį tik įeinant į kambarį ir prieš einant miegoti. Nė vieno obuolio.
 4. Taip pat nieko gero – nukišus skanėstą į stalčių suvalgiau vieną obuolį. Tačiau turbūt verta įvertinti tai, kad tai nutiko vien iš vietos neįprastumo.
 5. Visai pakenčiama – stovint ant gerai matomo stalo kampo suvalgiau tris obuolius per dvi dienas. Tiesa, sumažėjo produktyvumas, kadangi įprastai nekenčiu, jei kas ten būna padėta.
 6. Vėl nieko gero. Čia dubenėlis buvo nukištas į atvirą lentyną stalo krašte. Nieko nesimatė, nieko nesuvalgiau.
 7. Et, būna ir geriau. Buvo padėta ant spintos lentynos krašto. Matėsi įeinant ir išeinant iš kambario. Būtų visai nebloga vieta, jei dirbčiau darbą, kur reiktų dažniau vaikščioti. Du obuoliai per dvi dienas.
 8. Pasvajok, Danieliau. Galiausiai pabandžiau laikyti dubenėlį ten, kur jis įprastai būna – virtuvėje. Nė vieno obuolio, dvi porcijos ledų ir trys sausainiai. Visi paimti nuėjus obuolio, tačiau pakeliui pamiršus apie jį. :-(

…Išvada paprasta – kuo geriau dubenėlis matėsi, tuo daugiau obuolių suvalgiau ar bent norėjau jų valgyti.

Be abejo, mano tyrimai nebuvo patys tiksliausi pasaulyje ir į CERN mokslininkus nepretenduoju – dubenį vaisių laikiau tik trumpą laiką, jį iš vienos vietos į kitą judinau pats, o ir ką minėti, kad… Na, obuolių išvis nenorėjau…

…Tai buvo kiek apmaudi mano klaida, kadangi graikinių riešutų virtuvėje suvalgiau tiek pat, kiek įprastai. Spėju, jei būčiau į dubenėlį įkrovęs ką skanesnio, nei nuobodžių obuolių, 7 būčiau suvalgęs jų daugiau.

Tačiau nepaisant to, iššūkis patvirtino tai, ko ir tikėjausi – vaisių suvalgiau daugiau, nei būčiau suvalgęs anksčiau.
Padarius net ir tokį mažą pasikeitimą aplinkoje, siekti tikslo pasidarė begalę kartų lengviau.

Sprendimas: Mažų žingsnelių metodas + Pasirinkimų Architektūra

Kvaila manyti, jog imdamasis penkių pokyčių iš karto, visus juos pasieksi. Kaip ir kvaila manyti, jog pradėti sveikesnį gyvenimą sunku…

Tiesą sakant, jei žinai, kaip tai daryti – tai tampa beprotiškai lengva. Tau tereikia tik pasitelkti mažų, mažų Leo Babautos žingsnelių metodą ir Pasirinkimų Architektūros principą. Paprasta. :-)

Ir turiu tau prašymą: Jei manai, jog šis straipsnis buvo vertas dėmesio – pasidalink juo su draugais ir pažįstamais, kurie ne tik norėtų pakeisti savo įpročius, bet ir norėtų tai padaryti lengviau nei aplinkiniai. Tikiu, jog padarysi jiems paslaugą.

P.S. Jei turi kokių komentarų, pasiūlymų ar klausimų, susijusiu su šiuo straipsniu – jie laukiami komentaruose žemiau!

Tavo sveikasis, 8


 1. Nors jei nori tinginiauti – tai pirmyn. Apie tinginystės naudą parašiau visą knygą.

 2. Užtat vieną velniškai išsamų ir kokybišką straipsnį apie dietas ir jų sudedamąsias dalis yra rašęs debesylietis Agnius: „Kaip iš tikrųjų sumažinti apetitą ir numesti svorio“.

 3. Mano mėgstamiausia yra Rimi, bet šiaip jos visos vienodos. Svarbu tik Norfą aplenk ratu, nes ši ne itin stengiasi šviežumo ir kokybės atžvilgiu – sveikatai ne į naudą.

 4. Jei reikia gido, kaip juos keltis, rekomenduoju: „Neįmanomų iššūkių metai“.

 5. Kaip progresuojant su Beprotiškų tikslų sąrašu.

 6. Originalo kalba „The 100 Simple Secrets of Happy People“, išleista 2000 metais.

 7. Pavyzdžiui, vynuogių! Niam!

 8. Netinkamas kvėpavimui gerinti, užtat naudingas sergant nuobodžiu gyvenimu.

60 komentarų

 • Na, mano manymu šiaip ar taip pirmiausia sveika gyvensena turi prasidėti galvoje :) jei ten nebus tvarkos, nepadės net ir geriausi norai susilaikyti nuo blizgių popieriukų parduotuvėse ar tris kartus nuotraukoje geriau atrodančio mėsainio :) aš asmeniškai savo kelią pradėjau nuo jogos ir meditacijos – paskui protą pradėjo valytis ir kūnas :) dabar pradėjau domėtis man nauja technika – teta gydymu http://www.tetaklubas.lt/teta-gydymas/. Kol kas daug pasakyti negaliu, bet gal kas esat bandę ir galit pasidalinti? Būtų įdomu išgirsti apie kitų patirtį :)

  • Pasidomėjau Teta gydymu… Ir man, asmeniškai, visiška ezoterika pasirodė. Jokių (normalių) mokslinių tyrimų, tik bobutės lygio pasakojimai. …Bet jei veikia, tai turbūt, kad gerai. Tik dar asmeniškai nespėjau sutikti, kam būtų suveikę.

   Kaip einas su Teta tau, Iveta?

 • Smagiai susiskaitė (ypač apie dubenėlį su obuoliais), labai patiko straipsnis. Ačiū!

 • Šaunus straipsnis. Ir labai patiko Pasirinkimų architektūra. Esu veganė. Tai tikrai vieni juokai, kai iš spintelių ir šaldytuvo išmeti ar paskutinį kartą suvalgai tai kas nesveika. Ir tikrai labai naudinga ten kur dirbi pasidėti vaisių, kad būtų po ranka kai užsinori valgyti. Sėkmės

 • Labai sauni ir teisinga mintis bei geras eksperimentas! Nors straipsnyje rasote apie mitybos pokycius, as sau prisitaikiau atvirkstine teorija kadangi siuo laiku aktualu atsisakyti iprocio. Skaitant straipsni apie sveiku dalyku laikyma matomoje vietoje, sove mintis PASALINTI kuo toliau nuo akiu tai, nuo ko stengiuosi atprasti ar bent sumazinti;) ziuresiu, kaip seksis ;)

  • Taip, šį straipsnį būtų galima perrašyti ir iš kitos pusės – kaip atsiskyti kažko. Pavyzdžiui saldumynų ar dar ko. Tikiu, kad seksis tikrai gerai. :)

   Pavyzdžiui aš norėdamas atsiakyti cukraus… Pradėjau jo paprasčiausiai nepirkti. Ir dabar sakykit – kaip man dėtis cukraus į arbatą, jei jo namie net nėra? Ar ankščiau kaip buvo – spintelėje nukištas? :D

   Taigi, pasirinkimų architektūra veikia ir bandant įgaut ką, ir bandant išgaut velniop. Žinau todėl, kad jums padės! :)

 • Ačiū :) Tikrai labai geras straipsnis. Daug naudingos informacijos, ypač pradedantiems savo sveiko gyvenimo kelią :)

 • Ačiū, Danieliau, labai vertinu Tavo padarytą darbą rašant šį straipsnį! 2014 metų spalį perskaičiau šį straipsnį visai atsitiktinai ir nusprendžiau mėnesį suvalgyti mažiau saldumynų, nuo to laiko viskas ir prasidėjo :D.
  Dabar praėjo jau 10 mėnesių, per luriuos nustojau valgyti bandeles, saldainius, šokoladus, bulves, batoną, tortus, čipsus ir t.t. (visą tai keičiu kitokiais produktais, pavyzdžiui, džiovintais vaisiais, riešutais, daržovėmis ir t.t.) jau du mėnesius nebevalgau mėsos ir jau nusipirkau abonimentą sprtavimui, dvi treniruotės jau padarytos :))). Vis dar nesustoju siekti naujų tikslų ir paversti juos įpročiais ir tai mane veža! Ne tik matosi kūno ir savijautos rezultatai, bet ir didėja pasitikėjimas savimi, jaučiuosi stipri kai žinau, kad galiu įveikti užsibrėžtus tikslus ir atsilaikyti prieš tortus bei pyragus :).
  Dabar, visai netikėtai, atradau šiuos straipsnius ir nudžiugau suvokusi, kad tai, ką čia perskaičiau kažką išjudino manyje tuomet ir jau galiu žvelgti į esamus rezultatus. Antrą kartą perskaičius straipsnį suvokiau, kad dabar visur namuose prisidėliosiu vandens buteliukų (nes su juo pas mane problema :D).
  Skatinu pasinaudoti ir kitus siekiant mažų, įveikiamų tiksliukų nuo dabar bent mėnesį :)!

 • puiku, puiku, aš irgi save bandau išdresiruot sveikesniam gyvenimui :) tai dalinuosi savo pastebėjimais:
  1. dar geriau jei šokoladukas guli ne virtuvėj, o parduotuvėj. sugebejau išmokyt save taip, kad apsipirkinėti einu vienąkart savaitėj, na max du, jei ten kokio pieno užsireikia. ir tam apsipirkimui pradedu ruoštis iš anksto – kruopščiai apgalvoju, ką norėsiu valgyt kitą savaitę ir pasidarau smulkų pirkinių sąrašą, nevažiuoju į parduotuvę alkana, ir stengiuos ten susisukti per rekordiškai trumpą laiką (kad tik neradėti varlinėti ir spoksoti į tuos blizgius popierėlius). sukaupti valią vienąkart savaitėj yra lengviau nei 5 kartus… o paskui kai užsimanai ko nors skanaus, ir žinai, kad šokoladuko teks eiti iki parduotuvės, o va greifruktas guli ant šaldyuvo… tinginystė laimi daugiau nei 99% atvejų. o tie likę kartai – ką gi, tebūnie, jau ne nuodėmė, galių gale pasivaikščiosi mainais.
  2. aš tai ne tik kad vandens butelį ant darbo stalo pasistačiau, bet ir nuostabiai gražią taurę jam gerti, ir kiekvienąkart kai geriu vandens, jaučiuosi tokia baisiai rafinuota dama… nereik net klausti kiek kartų daugiau vandens išgeriu dabar :D
  3. kai galvoji, ką gaminsi, tai klausti ne “ko nori?” o “kokių salotų/daržovių nori?” ir tik kai susigalvoji garnyrą, tada “o kokia mėsa tiktų?”. taip daug dažiau apsistoju ties vegetariška patiekalo versija :D
  4. sausus pusryčius gaminuosi pati. nusiperku tų pačių pigiausių dribsių (avižinių ar N grudų, na, kur košėms virti skirti), dar saulėgrąžų, linų sėmenų, riešutų ir susimaišau. gamybos procesas – iki 10min, gali pasiruošti iškart kad ir mėnesiui į priekį, ir – BONUS POINTS – gali susimaišyti savo mėgstamiausią derinį.

 • Niekad neprisiverčiu skaityti ilgų straipsnių…bet šitas traukte įtraukė! Super. :)

 • O kiek daug įdomios informacijos! :) Ypač patiko variantai kuo galime pakeisti užkandžius. Super! Kuo daugiau straipsniukų tavo skaitau, tuo daugiau naudingos informacijos randu. Ačiū. :)

 • Idomus ir subtilus teiginys apie mityba. Cia gali diskutuot, nediskutaves, bet jei pata nenoresi tai niekas neprivers apversti savo mitybos grandines. As jau nevieni metai gaminu maista ne druskos ir aliejaus. Toks maistas neapsunkina skrandzio virskinimo ir lengviasnis jautiesi. Mesa dazniausiai keiciu ivairiu darzoviu pasirinkimu, taip negresia jokie netiketi spuogai. Su savimi visada turiu vandens buteliuka ir dienos norma 2-3l. Skysciu. Is asmeninio repertuaro. Nevartoju druskos, cukros, majonezo ir keciupo, jei labai reikia pasigaminu pati.

  • Ūū! Drąsiai, Karolina! :)) Tik nežinau, man sudėtinga būtų blynus kepti be aliejaus… Ar ant sviesto kepti? :o

 • Deja, spregėsiai gerai tik jei juos kepa be riebalų visai ir be druskos. bulvių traškučius pakeisti galima naminiais morkų, burokėlių, obuolių traškučiais, kurie žiauriai greit pasidaro ir yra labaaai skanu

  • Ačiū už papildymus, Aušrinyte! Nors tie vaisių/daržovių ne mano skonio traškučiai, bet išties gera alternatyva! :)

 • Maži žingsneliai, bet būtinai kasdien- tikrai pats efektyviausias būdas. Tiesa, manau, kad suvalgyti kuo daugiau vynuogių ne pats geriausias pasirinkimas, nes vynuogės labai kaloringos, o atrodytų visai nekaltos, gaivios ir “vandeningos” ;)

  • O kodėl kalorijos būtinai blogai?

   Aš pavyzdžiui esu tokio sudėjimo, kad man dar kilogramų priaugti derėtų kokį milijoną. Kalorijos man jėga :D

 • Aišku, savo komentaru sugriausiu visas mūsų ir jūsų susikurtas fantazijas, tačiau viską mūsų gyvenimuose sujaukia ir sugriauna … cukrus. Mes dabar valgome apie 40 kartų (kitais duomenimis kiek mažiau) cukraus, nei valgė mūsų protėviai. Dalykas tame, kad organizmai taip greitai neprisitaiko, o mes esame pritaikyti prie baltymų – riebalų ir ląstelienos mitybos. Nenoriu čia pamokslauti, tačiau asmeniškai pats įsitikinau, kaip yra efektyvu atsisakyti kuo daugiau angliavandenių. Debesyla savo straipsnelyje siūlo vienus angliavandenius keisti kitais ir tame yra dalis tiesos: yra lėčiau įsisavinami ir greičiau. Bet esmė tame, kad žmogus vis tiek norės kažko saldaus ir jo gyvenimas taps ištisine fronto linija ir kova su savimi :) Argi tai gyvenimas? man 47 metai, nuo 35 iki 44 buvau gana stambus ir įsigijau daug ligų. Išbandžiau vegetarizmą, veganizmą, daugybę dietų. Mat, tingėjau gilintis, imdavau jau paruošą info. O faktas tame, kad pasaulyje “teisingą” info susirasti ne taip ir lengvą. Štai, vaisius ir košes mums rekomenduojama valgyti jau mažiausiai 40 metų, tik nuo to nemažėja ligų, o vėžys dar ir padidėjo. Skaičiau kelis mėnesius – keliomis kalbomis, informaciją filtravau, kaip tik sugebėjau. Na, ilgai nevartydamas, galiu pasakyti, kad teisingiausias būdas elgtis su organizmu – pervesti jį į ketogeninį režimą. Tai reiškia, kad organiamo energetinis pagrindas iš gliukozės pereina į ketonų vartojimą. Na, šia tema info jau nemažai. Taigi, žmogus atpranta nuo visų angliavandenių ir jam “kažko saldaus” nebesinori natūraliai. Aišku, sezono metu galima valgyti vietines uogas ar vaisius, bet žiemą to daryti nebereikia. Taigi, rezultatai paprasti: nori – nenori, nukrenta antsvoris, sustiprėja širdis (mat širdies raumuo labiau prisitaikęs “valgyti” ketonus, o ne gliukozę), dingsta visos su metabolizmu susijusios ligos, padidėja potencija, tarsi savaime išsigydo “nepagydomos” ligos. Mano atveju – tai alergija, sąnarių ligos ir podagra. Dingo be jokių palikimų, net nepamenų jų poveikio :) Tik dalykas tame, kad, kol organizmas persiorientuoja, tenka patirti gana nemalonių pojūčių. Teisybę pasakius, jei nebūčiau įsitikinęs savo teisumu, būčiau neišlaikęs. Po poros savaičių galva svaigo taip, kad net negalėjau vairuoti. Žinojau, kad taip turi būti, bet vis tiek vos iškenčiau. Žodžiu, kelias nelengvas, tačiau rezultatas – pasakiškas. Atsirado natūralus saiko jausmas: valgai, valgai ir vieną sekundę pajunti, kad tau jau gana. Ir tada jau niekas nieko neįsiūlys :) Atitinkamai – persivalgymas tiesiog neįmanomas, maisto suvartojimas sumažėjo, nemeluosiu, iki 3 kartų. Sveikata gera visą parą – ir ankstų rytą ir, jei kas naktį pakeltų, jaustumeis taip pat labai gerai. Jokių spaudimų, galvų skausmų ir t.t. Žodžiu, pasaka :) Trumpai apie šią dietą galite susižinoti čia: http://sveik.harmonio.eu/trumpai-apie-ketogenine-dieta/ . Tai ne reklama ir, jei Debesyla nori, lai panaikina šią nuorodą. Tik norisi, kad žmonės pagaliau suvokti pačią mitybos esmę. Tada dingsta absoliučiai visos problemos :)

   • Atsiprasau, bet siuo metu neturiu lietuvisko raidyno…Gailoka, kai ikeltos nuorodos neveikia arba ju nera…:o :/

  • Nonsensas.
   Pasodinai organizmą ant bado, va tau ir rezultatas. Žmonės įsijunkite jausmus. Dėl ko Gamta ar Dievas davė mums jausmus ? Gal sakau, kad jai naudotumės ? Tada užduokite sau klausimą kas skanu ar saldus vaisius, ar Sauliaus siūloma švelniai tariant mėsa. Pabandykite ant jos neuždėti augalinės kilmės prieskonių ir pavalgykit vienos. Turėtumėt suprasti kas yra žmogui skirta ir nepasimauti ant tokių “psiaudomokslinių dietų”. Pagrindinis žmogaus energijos šaltinis – gliukozė ir fruktozė. Taigi brangieji – vaisiai mums gamtos yra skirti.
   Kodėl negaminamos saldainės rūkytos silkės ar vištienos šašlyko skonio ? Todėl, kad vaikų neapgausi. O su laiku – “suvalgyk kotletą, galėsi eiti į lauką” ir taip išvedamas vaikas iš suvokimo kas yra maistas.
   Ir dėl svorio – nieko koreguoti nereikia. Pereikit į natūralią mitybą ir pats susireguliuos. Sakau iš savo patirties.
   Ir kokia ten dieta paremta riebalais? Ir žmonės psiskaitykit apie Omega6. Čia ne dieta, Čia genocidas.

  • Nenoriu griauti ir jūsų lūkesčių, bet ketoninė dieta sukelia acidozę, galinčią privesti net ir prie mirties… Susikaupia šalutinis produktas Acetil-KoA iš kurio susidaro acetoacetatas, b-hidroksibutiratas ir acetonas.

 • Aš pati dažniausiai valgau šlamštmaistą tik dėl to, jog jis YRA. Nors man jis ir nepatinka. Geriausias būdas išspręsti šią problemą – pradėti gyventi vienam, ką tikiuosi artimiausiu metu ir padaryti. Beje, valgykit bananus (juk bananas – vaisių karalius)! O obuolius galima daug skanesnius padaryti – tereikia juos pamirkyti per naktį arba ilgiau (kokį pusdienį) vandenyje ir tada jie tokie skanūs ir sultingi pasidaro!:)

 • Man labai patiko sis straipsnis kad netgi ji pasizymejau savo kompiuteryje :) kai pritruks motyvacijos tada vel paskaitysiu :) Aciu!

 • Straipsnyje išdėstytos mintys tikra tiesa, nes mažiau atsisakyti yra daug lengviau, nesijauti “už ką man visa tai :(“. Aš prieš tris mėnesius atsisakiau duonos, košių ir bulvių, jau įpratau (nors nebuvo labai sunku atsisakyti, tik neįprasta). Sekantis etapas – sumažinti saldumynus :). Vėliau – mėsa…Beje, daugelis svorio reguliavimo seminarų būtent ir teigia, kad per mėnesį įpratus prie vis per pusę mažinamo maisto kiekio mažesnėse lėkštėse, suformuoja teisingus valgymo įpročius.

 • Prieš maždaug metus laiko liūdnai mąsčiau apie tai, kodėl tiek metų tiek bandymų pasikeisti žlugo. Negi būsiu priversta save priskirti visiškiems lūzeriams? Ir tada į galvą atėjo trijų savaičių taisyklė. Na, jei žmogus kažką daro tris savaites, tai organizmas prisitaiko, per tą laiką smegenyse susiformuoja ir užsifiksuoja naujos jungtys, ir po to naujas įprotis tampa toks pats kaip ir visi seni įpročiai. Na, gal nėra viskas taip paprasta, nes po to įprotį vistiek dar reikia palaikyti. Bet ką galiu pasakyti – jei vienu metu ėmiausi TIK VIENO pokyčio mėnesiui, visais atvejais be išimties jis pavyko apie 90% (su mažais nusižengimais). Vienas pokytis yra lengvas dalykas laikytis, jei jis mažas, ir tik jis vienas per visą mėnesį.

 • Galima pasidaryti namuose labai skanius ir sveikus saldainius. Reikia pamirkyti įvairius džiovintus vaisius, juos sumalti nuspaudus skystį (kurį galima išgerti), formuoti rutuliukus į vidų įdėjus mėgiamą riešutą ir truputėlį medaus, kad lengviau suliptų, apvolioti kokosų drožlėse ir va jums skaniausi saldainiai.

 • O kodėl vieni nesveiki užkandžiai keičiami kitais, iš pirmo žvilgsnio mažiau nesveikais, bet ne ką sveikesniais užkandžiais? o_O Pvz.: vieni sausainiai keičiami kitais sausainiais.

  • Todėl, kad tai tik pavyzdžiai. Jei jums atrodo, kad yra geresnių alternatyvų (ar tikėjimas draudžia, pavyzdžiui, jogurtą valgyti) – prašom. Tikrai nepretenduoju į sveikatos guru titulą, tai geriau išmano žmonės kaip Dainius Kepenis ir pan. :)