Kaip netingėti (ir pagaliau pasiilsėti)?

produktyvumas tinginystė
Pamąstymai ir juodraščiai

Tinginystė yra ne kas kita, kaip įprotis pailsėti prieš pavargimą.

– Jules Renard

Prieš kelis mėnesius aš supratau netikėtą dalyką – tinginystė nėra lygi ilsėjimuisi. Tinginiaudamas aš niekada nepasiilsiu ir niekad negirdėjau, kad kas taipogi pasiilsėtų.

Įdomu tai, kad aš visą savo gyvenimą galėjau girdėti įvairių pažįstamų žmonių svajones, kad va, vieną dieną nuvažiuos iki jūros ir ten kaip reikalas patinginiaus. Išsidrėbs ant gulto, paims į rankas žurnalą „Žmonės”  bei palaimingai gulės visą savaitę.

Aš į tai sakau – nesamonė! Jei jūs norite poilsio jūs taip nepasiilsėsite niekada! Pats dariau ilgą laiką šią klaidą ir tik visai nesenai supratau kaip netingėti ir pagaliau pasiilsėti.

Skirtumai

  • Ilsėjimasis yra… Išėjimas maloniam pasivaikščiojimui esant geram orui.
  • Tingėjimas yra… Sedėjimas youtubėje žiūrint jau tris kartus matytus video numetus į šoną bakalaurinį darbą.
  • Ilsėjimasis yra… 20 min popiečio miegelis karštą dieną.
  • Tingėjimas yra… Ėjimas miegoti kuo vėliau ir bandymas atlikti visus darbus ryt ryte.
  • Ilsėjimasis yra… Lėtas geros knygos skaitymas su puodeliu arbatos ar kavos.
  • Tingėjimas yra… Šlamšt-žurnalio skaitymas bei savęs graužimas dėl neišplautų grindų.
  • Ilsėjimasis yra… Lėtas labai skanaus maisto valgymas mėgaujantis jo skoniu.
  • Tingėjimas yra… Kebabo iš kiosko kimšimas ir savęs graužimas dėl kalorijų.

Pastebite skirtumą? Ilsėjimasis yra poilsis kūnui bei dvasiai, poilsis nuo kas dieninio darbo. Tuo tarpu tingėjimas yra poilsis nuo visų minčių bei darbų.

Ir kuo tai blogai tas poilsis „nuo visko”? Na, pats aprašymas atsako į šį klausimą – tai poilsis nuo visko, o ne nuo to nuo ko reiktų pasiilsėti.

Kaip netingėti

Dažna klaida yra manyti, kad poilsiaujant geriausiai pamiršti visas gyvenimo bėdas bei tiesiog išjungus galvą žiūrėti filmus ar miegoti.

Deja, bet tai tik dalinai tiesa – geriausias poilsis yra ne numetant darbus šalin, o juos pakeičiant kitais. Štai keli patarimai kaip teisingiau pažvelgti į poilsį:

1) Suprask, kad tavo kūnui reikia poilsio.

Prieš pusmetį skaičiau I amžiaus filosofo Senekos laiškų rinkinius. Seneka pastebėjo gan teisingą dalyką, kad kiekvienam žmogui, kiekvienam kūnui reikia poilsio. Vynas bei kiti malonumai nėra gerai kai juos naudoji kiekvieną dieną, bet tai yra tiesiog būtinas dalykas kiekvienam iš žmonių. Nesinaudodamas malonumais tu pats išsekinsi savo kūną ir taip negalėsi pabaigti savo darbų.

Ką Seneka rekomenduoja yra paprasta: kai jauti, kad reik pasiilsėti – ilsėkis. Bet tai daryk ne dėl savęs, ne dėl to, kad NORI, o daryk tai dėl savo kūno. Paprasčiau tariant: žvelk į savo kūną kaip į karštą variklį kuriam karts nuo karto reik duoti atvėsti.

2) Jei ilsiesi – ilsėkis.

Budistų išmintis sako, kad jei nepastebėsi kad upė teka tu to ir nepajusi. Jei tu ilsiesi – džiaukis akimirka, neklausyk kažko sakančio, kad skaityti žurnalą „Žmonės” yra blogai, skaityk jį ir toliau.

Bet svarbesnė dalis yra, kad besiilsėdamas pastebėtum, kad tai darai. Suprask, kad ilsiesi, negraužk savęs, nekankink mintimis, kad galbūt neturėtum ilsėtis – visiems juk reikia poilsio, pameni?

3) Jei labai nori tai reikia.

„Atisakyti nesveika”, sako vienos dainos žodžiai. Galbūt jei labai nori ilsėtis nuo to bjauraus darbo tai gal jo ir nereikia?

Klausyk savo norų, galbūt tas prastas, nuobodus, neįdomus, niekam nereikalingas darbas ir yra būtent toks. Kodėl tu jį dirbi, jei jis visai nereikalingas? Apgalvok tai ir jei tikrai tau darbas nenaudingas mesk jį lauk bei tiesiog dirbk mažiau.

4) Darbas išlaisvina.

Yra darbų kuriuos kažkas turi atlikti. Gali būti, kad tas kažkas yra tu. Jei yra svarbių darbų nuo kurių priklauso kitų žmonių ateitis atlik juos prieš eidamas pasiilsėti.

Pabaik darbus iki galo ir tiesiog taip išmesk juos sau iš galvos – jei darbas atliktas poilsis tikrai užsitarnautas!

Na, ar šitai jau įkvėpė tave rimtam pasiilsėjimui? 🙂

Parašykite komentarą

Palikite komentarą. Anonimiškai.