Esi produktyvus ar efektyvus?

Apžvalgos ir kitos temos

Jei bandai savo tikslus pasiekti produktyvumu, turiu blogų naujienų. Produktyvumas nepadės. Tai nėra efektyvumas.

Prieš mėnesį klausiau savo draugo Tauro, kuris šiek tiek išmanė apie mediciną, koks paros metas tipiniam žmogui produktyviausias. Kokiu metu derėtų eiti miegoti ir bandyti atsikelti, kad galėčiau per dieną padaryti kuo daugiau darbų ir spėčiau pasiruošti egzaminams.

Atsimenu ir kaip prieš metus, praėjusį rugsėjį, grūdau į kiekvieną dieną kuo daugiau veiklos ir tuo atvirai didžiavausi. Universitetas, karininkų kursai, savanorystės projektai, kartografija, du papildomi darbai ir dar kelionės su tuometine mano mergina.

Net nesu tikras, kodėl tada jaučiausi toks kietas. Juk, realiai, kam rūpi kiek į savo dieną gali sugrūsti darbų?

Taigi, pasirodo svarbiau ne kas daugiau dirbs, o kas darbus padarys kokybiškiau ir naudingiau. Visgi rankų darbo gaminiai vertinami ne todėl, kad jų būtų daug.

Produktas ar efektas? Kuo tai skiriasi?

Nereikia net atsiversti kokio didelio, apdulkėjusio žodyno – užuominos žodžių šaknyse:

 1. Produktyvumas – produktas.
 2. Efektyvumas – efektas.

Pastebi? Kai pirmasis nukreiptas į tai, kaip sukurti kuo daugiau produkto, kurį nežinia kur dėtum, antrasis – kaip sukurti tą, kas turėtų efektą, poveikį.

„Neužtenka būti vien užsiėmusiu veikla.
Svarbiau žinoti, kodėl tu ja užimtas.“ 

Henry David Thoreau, 19-to amžiaus filosofas

Apie tai galvodamas pradėjau tikrinti savo mąstymo metodus...

Pirmasis pastebėjimas: Bandymai sukurti daugiau produkto apakina.

Tik prieš mėnesį pastebėjau, kad praleidžiu daugiau laiko ieškodamas naujų stebuklingų produktyvumo didinimo būdų, nei tais būdais naudodamasis.

Ar tu irgi turi tokią bėdą? Galbūt net taip radai šias raides?

Dar visai neseniai bandžiau stebėti savo laiką su RescueTime1 riboti darbo ciklus su Pomodoro technika ar naudoti Geting Things Done bei Kanban sistemas darbams susiskirstyti.

Ir negalėčiau pasakyti, kad tai man labai padėjo sukurti geresnį turinį šiam tinklaraščiui. Dar blogiau – tai net produktyvumo nepakėlė tiek, kiek žadėjo reklamos.

Lengva ieškoti būdų, kaip sukurti daugiau produkto. Ir labai lengva pakeliui pamiršti, kodėl išvis dirbi. Kodėl tai darai? Ar tikrai daugiau bus geriau? Nėra nieko neproduktyviau, kaip bandyti rasti būdą padaryti tai, kas išvis neturėtų būti daroma.

Antrasis pastebėjimas: Produktyvumas suteikia tik produktą.

Aš nesugalvoju situacijos, kurioje tiesiog produkto gavimas galėtų būti pagrindinis tikslas. Jei sugalvoji – parašyk komentaruose. Galėsi nustebinti mane.

Viskas, ką darai, yra nukreipta ne į produktą, o į efektą. Poveikį. Taip, net jei dirbti fabrike ir tau moka už tai, kiek žuvų išskrodei per vieną minutę, vis vien dirbi ne dėl produkto. Dirbi dėl poveikio – dėl užmokesčio, dėl pinigų. 2 O jei tau darbas patinka, tai gal efektas yra tiesiog malonumas.

Net jei nuo tavo produktyvumo priklauso efekto didumas, tau nėra būtina gaminti tą patį produktą. Velniop žuvį Norvegijos fabrike, jei tiek pat ar daugiau gali užsidirbti malonesnėje, paprastesnėje veikloje.

Pameni pasaką apie karalių, kuris prisilietęs viską auksu pavertė? 3 Pamiršo jis, oi pamiršo, kad vien auksu gyvas nebūsi. Net jei auksas duonos formos.

Tau nesinori būti greitam. Tau tiesiog norisi būti sočiam ir laimingam. Ar pastebi tai?

Tai kaip pasiekti efektyvumą?

Išduosiu paslaptį: deja, aš dar vis neišmokau pasiekti didžiausio galimo efektyvumo. Bent tokio, apie kurį svajoju. Bet po nepavykusių bandymų su produktyvumu, perėjau prie bandymų padaryti didesnį poveikį. Ir tai padėjo man pasiekti daugiau, nei kada pasiekiau būdamas „produktyvus“.

Jei ir tu nori tokių teigiamų pokyčių, tai nėra sudėtinga:

1) Turėk mažiau tikslų.

Tavo dėmesys, jėgos ir paros laikas yra riboti ištekliai. 

2) Neskubėk. Ir nedirbk darbo dukart.

Kas čia darosi, kad didžiausio išpuikimo laikais 4 tenka įkalbinėti žmones eiti pasiilsėti? Absurdas!

Neskubėk – juk nėra kur. Geriau eik ir patinginiauk.

 • Tai sveika tavo kūnui, nes nepervargini raumenų;
 • Tai sveika tavo protui, nes nepervargini smegenų;
 • Tai sveika tavo santykiams, nes gali jiems skirti laiko;
 • Ir svarbiausiai: patinginiavus geriau žinosi, ko išties trokšti.

Tinginiai nedaro to, ko nereikia, tinginiai daro tik tai, kas duoda didžiausią naudingą poveikį. Juk jei jie darytų tai, kas nebūtina, jie nebūtų tinginiai, tiesa? 5

Aš net išleidau knygą apie Sąmoningos tinginystės naudą. Tinginystė padeda pamatyti, kas tau yra išties svarbu.

Daryk mažiau, mažiau, nei kada darei ir efektyvumas pats ateis. Jei pajausi, kad tai, ką darai, darai nepakankamai efektyviai, tikrai rasi būdą, kaip tai nudirbti geriau.

Svarbiausiai nesiekti būti produktyviu vien tam, kad tokiu būtum. Piramidžių nepastatė per vieną dieną, o jos stovi jau kelintą tūkstantį metų. 6

Greiti žmonės yra greiti. Tačiau tik į efektą susitelkę žmonės padaro tai, kas išlieka. Linkiu susitelkti ir tau. Stengiuosi ir aš – kartu su tavimi.


 1. Ir tai vis dar darau. Jei įdomu – štai, pasakoju kaip.

 2. O pinigus uždirbi ne dėl jų – dėl to, kad tavo vaikai turėtų kuo apsirengti ar galėtum nusipirkti kavos savo mėgstamiausioje kavinėje.

 3. Originali istorija kilusi iš senovės graikų mito apie karalių Midą. Mano viena mėgstamiausių 🙂

 4. Kaip man sakė viena Kauno Laisvės alėjoje sutikta senolė.

 5. K. Donelaičio „Metų“ herojus Slunkius todėl yra vienas pozityviausių šios istorijos herojų. Jis džiaugiasi gyvenimu, o ne lenkia nugarą, „Nes verkia duonelė“... Kokia dar duonelė verkia, kad mums nebereikia kibirais vandens į dušą nešiotis, o žinias lengvai randi internete!? Jei kas ir verkia – tai tik kvailiai, kuriems svarbu daug dirbti, net nežinant kodėl.

 6. Tiesą sakant – Cezariui, Kleopatrai, Jėzui ir kitiems tų laikų bičiuliams piramidės buvo tokios senos, kaip šie bičiuliai seni mums. Piramidės stovi labai, labai ilgai.

 • Galbūt su daug tavo minčių nesutinku, bet gerbiu žmones, mąstančius savaip,

  ir turiu tau klausimą: tavo nuomone, koks yra tavo skaitytojas?

  • Ačiū, Jojo. Bet išties geras klausimas – atsakymo, deja, nežinau. Spėju, kad tai jaunas (ar bent veikti norintis) žmogus, kurio intelekto koefecientas aukštesnis už vidutinį ar siekia vidutinį, kuris nekariauja su Masonais ir prieš fašistus Ukrainos dūmoje, kuris kartais paskaito jei ne knygą, tai bent straipsnį žurnale, o ne tik delfi.lt.

   Tai būtų žmogus, kuris norėtų veikti, norėtų kažką pasiekti, bet deja nežino kaip tai padaryti. Tai būtų žmogus, kuris klausimų turi daugiau nei atsakymų.

   Kaip, tinkamas apibūdnimas ar dar pabandyti tęsti?

   • Sveiki, as esu skaitytoja. 3 vaiku mama, kaucingo specialiste, viena diena nustojusi viska daryti, kad galeciau pasiziureti kaip gyvenasi be nuolatinio darymo. Emiau tiesiog nieko neveikti.. T. y. nedirbti. Pradejau stebeti visus kazka veikiancius ir rimtai dirbancius. Jie kazkur bega, skuba, nerimauja, kartais juokauja. Tada supratau, kad taip blogai gyventi kaip kiti, as galiu ir nieko nedirbdama, tai kam dirbti? Tinginyste man leido suprasti, kas man is tikruju svarbu. Supratau, kad man dazniausiai dirbti reikejo del kazkokiu pinigu, uz kuriuos nusipirkciau kazkokius daiktus, kurie man visai nereikalingi ir vel viskas is pradziu.
    Man Jusu straipsniai tinka, as tai isbandziau savo kailiu. Viskas veikia. Liuks. Kuo daugiau leidziu sau tingeti, tuo didesne prasme matau gyventi si nuostabu gyvenima.
    Sekmes Jums ir nenustokit apie tai rasyti.

   • Esu viena iš skaitytojų. Man 57, ir mano gyvenime tikrai vis daugiau klausimų nei atsakymų, delfio neskaitau, Ukrainoj nekariauju, bet paskutiniu metu visiškai užkniso darbas, ėmiau nebematyti jame prasmės. Pakečiau darbo profilį – tai kurį laiką „vežė”, bet vėl baterijos ėmė sekti. Ir vualia – perskaitau receptą, kas iš pasąmonės veržte veržėsi – LĖČIAU…tinginystė atneša efektą ! Ačiū.

 • Tiesos straipsnyje yra, efektas svarbu, bet ir produktas svarbus.
  Pabandyk ideti daugiau infographic images nes vizualumo truksta straipsniuose 🙂

  • Ateityje pasistengsiu, Petrai! Galvoju kada išvis pradėti video daryti; tereikia tik telefoną su geresne kamera įsigyti ar kažką panašaus sugalvoti :))

 • >