Pirmą kartą čia?
Atnaujinta:

Kaip gyventi… Atsisakius šiukšlių?

Gyvenimas be šiukšlių. Vieni taip gyvena 20+ metų, 1 kitiems – atrodo neįmanoma, treti – nusprendžia pabandyti ir prikalbina draugus prisijungti.

Aš buvau trečiasis ir kartu su keturiomis draugėmis bandėme mėnesį gyventi be šiukšlių.
Kas nutiko? Papasakosiu.

…Bet leisk, pradėsiu nuo „Ką reiškia be šiukšlių?” bei „Kodėl?”.

Ką reiškia be šiukšlių?

Žvilgtelėk į šią nuotrauką:

Zero waste lietuva

Tai 1,6 tūkst. narių turinčios FB grupės „Zero waste Lietuva” viršelis. Atradęs, jį stebėjau kokius pusę metų, kol galiausiai suvokiau, kad galiu pabandyti ir aš.

„Be šiukšlių” reiškia:

 1. Nepirk to, ko tau nereikia. 2
 2. Jei vienas daiktas gali atlikti kelių funkciją – tau pakeliui.
 3. Įrankius naudok ne vieną kartą. 3
 4. Ko neišeina panaudoti – rūšiuok bei kompostuok.

Manau įdomiausia šių taisyklių dalis, kaip apibūdinsi „įrankius”. Nes, kai pagalvoji, daug dalykų galima panaudoti daugiau nei kartą, tačiau to nepadarome. Tai knygos, drabužiai, rūdijantis dviratis, kuriuo važiavai tik du kartus, vaikų žaislai, seni telefonai ar, aišku, maišeliai.

Prieš pradėdamas mėnesį, nupėdinau iki tėvų bei senelių šiukšlinių bei patikrinau, ko jie išmeta daugiausiai. Pamačiau, kad daugiausiai buvo:

 • Pakuočių nuo maisto;
 • Pakuočių nuo drabužių;
 • Pakuočių nuo Ikėjos baldų;
 • Maišelių N+Z…

Taip pat maisto atliekų, kurias šiaip galėtų išmesti ir į kompostinę – ji juk stovi kieme… Daržovės supus jei ne žiemą, tai atėjus pavasariui!

Radau daug pakuočių. Ir tuojau pamatysi, kodėl tai buvo didžiausias mūsų mėnesio priešas.
„Be šiukšlių“ – reiškia neišmesti to, kas gali būti panaujama, o tai, ką išmeti, mesti į perdirbimo konteinerius. Taip pat nepirkti to, kas neperdirbama. 4

O kodėl?

Bešiukšliai žmonės 5 stengiasi, kad mūsų visuomenės ištekliai nebūtų švaistomi veltui. Gamtiniai, negamtiniai, žmogiški, laiko – visi. Kuo mažiau elektros, naftos, medienos (ir t.t.) išmetama veltui – tuo daugiau galima panaudoti geresniems tikslams. 6

Nes kiekvienas maišelis, atsidūręs šiukšlyne, yra dalis algos, kurią galėtum gauti.
Nedidelė dalis, bet tokių maišelių, pakuočių, drabužių ir t.t. netrūksta.

Bėda tokia, kad klimatas keičiasi. Šyla, šala, koks skirtumas – klimato kaita yra faktas, o šiukšlių kalnai vandenynuose bei Lietuvos miškuose nėra paslaptis. Kinija su šia problema jau kovoja, 7 ar savo dalį atlieki tu?

Gruodžio 31 dieną išsikėliau mėnesio be šiukšlių iššūkį, kad patikrinčiau save. Kiek šiukšlių sukuriu dabar? Ir ką galėčiau pirkti, kad jų sukurčiau mažiau?

Ir štai, kas gavosi.

Mane kalbino Bertas Ulozevičius 8 ir tai buvo diena prieš prasidedant iššūkiui – jėgų daug, suvokimo, ką čia dabar darysiu, nulis. Šiaip, tobulas komplektas nuotykiui. 9

Žinai, kai ateina neveganai ir sako „Bet gi nėra ko valgyti veganiškai”? Tai va, šis kvailas pasakymas bent jau čia buvo tinkamas. Hmm…

Nes supranti, yra tokia viena medžiaga, kurios praktiškai neįmanoma perdirbti. Tiesiog neįmanoma – ji pernelyg susiteršia, susiplėšo, netirpsta, neskyla. Jai naudojama naftos gaminiai, kurie, kaip žinia, nėra švariausi…

Tai va, viena medžiaga…
KODĖL VISKAS SUPAKUOTA PLASTIKE?????????????
Jėzau, prakeikta 10 Marija. Man iš burnos sprūsta netgi tokie idiotiški ištiktukai.

Kodel viskas supakuota plastike
Ingos Menulietės fotomontažas.

Žiūrėk, AR TIKRAI BŪTINA kiekvieną duoniuką sudėti į atskirą plastikinę pakuotę? …Ar tikrai būtina kiekvienoje makaronų pakuotėje palikti plastikinį langelį? IR KODĖL VISI ŠPINATAI PLASTIKE???

Šitos mintys sukosi galvoje, kol bandžiau prekybcentriuose 11 surasti, kas nebūtų supakuota jame.
Nes jei plastikas neperdirbamas, o jis toks yra, tai negaliu jo pirkti!
Maišelį pirkiniams, tiesa, turėjau savo, medžiaginį, 12 bet ką į jį dėti? Galiausiai nusipirkau šviežių daržovių plastikiniuose maišeliuose ir duonos popierinėje „Rimi“ pakuotėje. Sudėtingas gyvenimas, žiūriu.
Tačiau per laiką tapo geriau.
Atradau, kad nieko čia baisaus atsinešti plastikinį maišelį vėl ir susikrauti daržoves, 13 o dalį apsipirkimo perkelti į Kauno „Urmo bazę”, kur požiūris į pakuotes daug atviresnis.

Kadangi ir taip savo mitybą spėjau pakeisti į veganišką, 14 man nebuvo sunku nežiūrėti į plastikus sugrūstą mėsą. Tiesiog maitinausi šviežiomis daržovėmis, kaip koks karalius!

Tiesą sakant, dabar, žiūrėdamas į savo šiukšlių konteinerį, matau, kad jis daugiau nei perpus tuštesnis. Kuo visai džiaugiuosi.
Man neprireikė labai keistis – tik atverti akis galimybėms:

 1. Popierinį rankšluostį virtuvėje pakeičiau medžiaginiu, nes į jį vis tiek šluostydavau tik rankas, o Lietuvoje popierius vertingesnis nei vanduo.
 2. Popierių pradėjau dažniau naudoti prakuroms, nes savo namus šildau kieto kuro krosnele. 15
 3. Nesuvalgytas daržoves pradėjau nunešti iki kompostinės kieme, nes, šiaip, ei, jei jau turiu progą, tai galima ja pasinaudoti.
 4. Pradėjau galvoti, gal įsigyti kietos „Solidu” kosmetikos, kuri yra kaip mums įprasta, tačiau be vandens viduje, taigi ir pakuojama ekologiškiau. Keistas dalykas, pats atradau tik neseniai.
 5. Pradėjau žvilgčioti į daugkartinius maišelius, kokius kuria “Žalia žinutė”.
 6. Pradėjau į kavines paimti savo puoduką/termosą, kai perku kavos išsinešimui. Juk, šiaip, dar ir patogiau.
 7. Ir stebėjau savo pasirinkimus apsiperkant bei gyvenant. Įkvepia “Eko musės”. Pavyzdžiui, ar kas matėte bešiukšlę dantų pastą?

Dar nematau, kaip galėčiau visiškai gyventi be šiukšlių, bet bent žengiau link to. Ir, atrodo, kad galbūt tai visai įmanoma, jei tik nesustosiu.

…Ar domėsiuosi bešiukšliu gyvenimu ir toliau?
Aišku, kad taip. Buvo smagu, noriu tęsti!
Tiesa, turėk omenyje, kad mano potyriai nelygu visų bešiukšlį gyvenimą gyvenančių žmonių potyriams. Aš dienas leidžiu vienas, be vaikų, mieste. Galbūt tavo žingsniai bus lengvesni arba sunkesni. Todėl telieka pabandyti.

Pabandė ir mano šio eksperimento bendrakeleivė Inga:

Atrodo, kad Ingos nuotaikos panašios – jai iššūkis irgi nepavyko 100%, bet jausmas optimistiškas, nes tai kelionė! Juk net 0,5% geriau nei nulis.
Na, o kaip tu? Ką manai apie tokį iššūkį?
Jei norėtum pabandyti ar sužinoti daugiau, tiesiog prisijunk prie mūsų feisbuko grupės! Pabandysime kartu! :)

Mažiau plastiškas,


 1. Kaip Bea Johnson. Štai Delfio interviu.

 2. Visai minimalistiška, ekologiška bei tingu, taigi man pilnai suprantama!

 3. Relevant XKCD – lėkštes galima plauti! :-D Kas dar sekate šį komiksą?

 4. Apie neperdirbamas medžiagas ir dalykus po akimirkos.

 5. Kaip juos pavadinti? Zero waste judėjimo šalininkai? Ekologiški žmonės?

 6. Pavyzdžiui, tavo patogiam gyvenimui.

 7. Kalba The New York Times ir kitos naujienų agentūros. Kinija vis dar viena užterščiausių šalių pasaulyje, tačiau jos švarinimosi žingsniai milžiniški.

 8. Toks fainas menininkas, dabar pasakojantis ir apie Zero waste Kaune.

 9. Ir nuotykį patyriau.

 10. „Prakeikta” tai kaip angliškai „fucking” – gali dėti į bet kokią prakeikto sakinio prakeiktą vieną, prakeiktai.

 11. Pirmiausiai „Rimi”, tada „Lidl”, tada ir „Maxima”…

 12. Štai tokį. Ačiū Sigitai Petruninai, kad gavau kartu įsigydamas jos knygą.

 13. Šiaip dar ir visai patogu, nes kol tie nauji atsiplėšia…

 14. Kol kas dar tikrinu to poveikį.

 15. Elektra – brangu, dujas – ne ką pigiau įvesti. Dabar šildausi mišrios medienos pjuvenų (atliekų) briketais, kurie dar ir supakuoti į ryžių bioplastiko pakuotes. Mmm!

8 komentarai

 • Šia tema teko žiūrėti vieną dokumentinį filmą – “No impact man”. Vyras su šeima gyveno vienerius metus visiškai be šiukšlių. Ir ne tik be šiukšlių, bet be neigiamo poveikio aplinkai. Kompostavo, nenaudojo elektros gyvendami didmiestyje, pirko produktus be pakuočių ir t.t. :)

  Rekomenduoju.
  Mr. B. M.

 • Labai dėkoju. Labai svarbi tema. Neaišku ar išgirs. Ps Danieliau, ką tu nori pasakyti, kad plastikas yra vinekartinis dalykas. Taigi butelius perdirba tikrai.

  • Butelius ne tiek, kiek perdirba, o panaudoja įvairaus pluošto gamybai (kad ir betonui įmanoma). Tai nėra perdirbimas pilnas, nes daug jo iššvaistoma, išmetama vis tiek į savartynus, sudeginama.

   Užtat stiklas – pilnai išlydomas ir vėl panaudojamas be likučių. Net gamtoje jis ne tiek pavojingas, prilygsta akmeniui, jei suskaldytas ir grūdintas.

   Metalas irgi išlydomas.

   Popierius ne tik pernaudojamas kitam pluoštui (popieriui, tualetiniui, maišeliams, kartonams), bet ir nebais nuodingai sukūrenamas.

   Taigi viskas perdirbama IŠSKYRUS plastiką. Jo perdirbimas nėra pilnas, tik labai iš dalies ir kartu gana nuodingas :(

   Tiesa, bioplastikas, gamintas iš augalinės masės, prilygsta popieriui. Ir suyra, ir kūrenamas nebais nuodingai. Gerai, kad dabar vis daugiau bioplastiko būna :)

 • Man labai patiko, Danieliau. Esu už, bep pakuotės iš tiesų užknisa. Prisijumgiu prie idėjos. :)