Pokyčiams ir įkvėpimui: Ką rašo 3 skaitomiausi Lietuvos saviugdos knygų autoriai

Apžvalgos ir kitos temos

Liūdna, bet daugelis žmonių galėtų tapti savęs graužimo ir menkinimo čempionais. Aš nemoku. Aš negaliu. Aš bijau. Man per sunku. Niekas manęs nesupras. Iš manęs juoksis.

Girdėta? Šie žmonės nemoka priimti komplimentų, gūžiasi sukritikuoti, dvejoja, bijo rizikuoti, sakyti „taip!“, dar labiau – sakyti „ne!“, negeba atsikratyti praeities ir drąsiai pasitikti rytojaus.

Sutinku, negaliu šito pasakyti apie visus, ir tuo džiaugiuosi, tačiau aplink mus vis dar gausu žmonių, kuriems toks apibūdinimas tinka. Kai tokiems žmonėms į rankas patenka tinkama saviugdos knyga, žiūrėk, ima ir atsitiesia, sužydi, verslą įkuria, draugų susiranda, šypsosi dažniau… Tik va, tą tinkamą knygą sunku atrasti.

Leidiniai, skirti savęs tobulinimui, gyvuoja šimtmečius. Saviugdos žanras, kurį mes žinome šiandien, pradėjo formuotis XIX amžiaus viduryje. Nuo tada, oi, kiek prirašyta!

  1. Ne visos asmeninio tobulėjimo ir saviugdos knygos yra vienodos. Na, be to, kad būna geros ir niekam tikusios. Vienos padeda atrasti vidinę ramybę, kitos duoda impulsą tobulėti, trečios tiesiog įkvepia. Yra knygų, kurios skaitytojams siūlo metodikas, kaip pasiekti konkrečių rezultatų ir yra tokių, kurios padeda ugdyti tam tikrus asmeninius ar profesinius įgūdžius.
  2. Saviugdos knygos gali suteikti įžvalgos, informacijos ir patarimų. Daug savipagalbos tekstų siūlo strategijas, kuriomis pats autorius asmeniškai pasinaudojo, o kitos knygos gi remiasi patikrintais moksliniais tyrimais.
  3. Ar savipagalbos knygos veikia? Į šį klausimą galima atsakyti ir taip, ir ne. Knyga, net ir pati geriausia, niekada nepadės jums tobulėti, jei patys nenorėsite to daryti. Dulkių siurblio instrukcija grindų nesiurbia, tad ir populiariosios psichologijos knygos gulėdamos lentynoje problemų nesprendžia. Knygos yra tik viena iš priemonių. Nustebinau? Turbūt ne. Deja, su savimi teks dirbti patiems.

Gerai. Išsiaiškinome, kas yra saviugdos knygos ir kaip jos gali padėti. Tačiau vis dar lieka neatsakytas klausimas, ką gi skaityti? Kiekviename knygyne rasime šimtus knygų, skirtų asmenybės tobulinimui. Kurią griebti?

Šiandien siūlau pasidairyti po Lietuvos rašytojų lentynas ir pasitikėti kitais skaitytojais. Susipažinkime su trimis skaitomiausiais mūsų šalies saviugdos knygų autoriais ir pažiūrėkime, ką jie rašo.

Martynas Driukas (arba Sandžajananda, arba Trimurti) – riboto mąstymo reformatorius

Martynas Driukas savo knygas dar pasirašo Sandžajananda arba Trimurti vardais. Jis aiškina, kad Sandžajananda, išvertus iš sanskrito kalbos, reiškia „Tas kuris nugalėjęs save patyrė palaimą". O štai Trimurti hinduizme reiškia tris Visatos Jėgas – Kūrybą, Palaikymą ir Naikinimą. Šios trys jėgos suka sielų evoliucijos spiralę. Autoriaus slapyvardžiai šiek tiek išduoda, ko galima tikėtis jo knygose.

Visgi, prieš atsiversdami rašytojo knygas, šiek tiek susipažinkime su juo pačiu. Juk svarbu, kas bando mums į galvą įpūsti naujų vėjų, ar ne?

Autorius save pristato, kaip asmenybę, kuri įkvėpė tūkstančius žmonių stabtelėti ir suabejoti žodžiais „Negaliu“, „Neįmanoma“, „Taip nebūna“, „Tai ne man“. Jau daug žada, ar ne?

Pamėginsiu išvardinti visas veiklos sritis, kurias apima Martynas Driukas. Užtruks! Jis yra saviugdos knygų autorius, lektorius, motyvatorius, riboto mąstymo reformatorius, keliautojas, projekto „Alcheminės kelionės“ įkūrėjas. Dar ne viskas! Atsipučiam ir tęsiu toliau. Dar Martynas Driukas yra alternatyvios medicinos tyrinėtojas, neurolingvistikos programavo treneris ir verslo konsultantas, sportininkas, Jogos mokytojas, vyrų klubo „Satori“ įkūrėjas. Užteks? Vardinti dar yra ką.

Žinoma, prisistatyti galima bet kuo, tačiau Martynas Driukas savo žinias nuolat tobulina. Autoriaus CV įrašytos pačios įvairiausios Lietuvos ir pasaulio mokymo įstaigos, seminarai bei treneriai. Nieko keisto, kad tokią patirtį turintis žmogus nori dalintis savo žiniomis. Martyno Driuko bibliografijoje yra jau dešimt knygų. Visų nevardinsiu, bet žvilgtelėkime į tris skaitytojų mėgstamiausias.

„Vidinis Stuburas. Moralė. Tikslai. Vertybės“

Knyga „Vidinis stuburas: moralė, tikslai, vertybės“ yra sudaryta iš praktinių patarimų, kurie padės iškristalizuoti svarbiausias žmogaus vertybes ir suprasti, kas yra moralė bei kaip veikia svarbiausi visatos dėsniai. Knygoje autorius vertybes ir moralę atskiria. Pasak autoriaus, jei vertybės yra žmogaus esybės norai, tai moralė – Visatos dėsniai ir elgesys.

Pagrindinė knygos mintis yra ta, kad žmonės, kurie gyvena pagal visus Visatos dėsnius, susilaukia sėkmės, ko tik jie besiimtų. Vos tik jie nusisuka nuo moralės – Visata baudžia ir tarsi sutraiško, sėkmė pamoja rankele ir nusigręžia.

Martynas Driukas teigia, kad perpratę knygoje rašomus dalykus, galėsite suvokti, kodėl žmogų lydi sėkmė, arba kodėl, jis traukia nelaimes. Taip pat autorius padės išsiaiškinti, kurios jūsų vertybės yra primestos aplinkos, o kurios kyla iš vidaus. Remdamiesi šia informacija skaitytojai galės sukurti savo asmeninę vertybių sistemą.

Knyga „Vidinis stuburas: moralė, tikslai, vertybės“ rekomenduojama tiems, kurie nori išgryninti savo tikslus, bei išsiaiškinti, kas trukdo juos pasiekti. Ar ne visi mes to norime?

„Visos ribos – tik tavo prote“

Pakelkite ranką, kas gyvenime nesiekia pilnatvės? Aha, rankų nematyti. Todėl, manau, susidomėsite Martyno Driuko mintimis išdėstytomis šioje knygoje. Jis teigia, kad norėdami pasiekti gyvenimo pilnatvę, turime išmanyti tokias temas: santykiai, hipnozė, evoliucija, tantra, joga, alternatyvi medicina, religija, sąmoningumas, protas, pasąmonė, intelektas, susinaikininimo paradigma.

Taip pat, kaip suprantate iš pavadinimo, rašytojas teigia, kad visos ribos yra mūsų prote. Mes patys pasirenkame ribotą gyvenimą, kuriame diena iš dienos pėdiname į nekenčiamą darbą, valgome beskonį maistą, spoksome į televizorių ir kartą per metus važiuojame atostogauti. Liūdnokos tos ribos, ar ne? Tačiau Martynas Driukas patvirtina tiesą, kirbančią kažkur viduje – protas ugdomas, o ribas įmanoma praplėsti!

Nesvarbu, kuo užsiimate gyvenime, jūsų bėdos yra tokios pačios, kaip ir visų kitų žmonių. Ir tik proto ribos neleidžia jų išspręsti. Mintis aiški, bet nuo ko pradėti? Ši knyga, kaip tik ir yra ta, kurioje verta ieškoti atsakymų.

„Nuo gaujų iki šventųjų“

Aš noriu pacituoti komentarą, kurį internetiniame knygyne paliko skaitytoja Gabija (kalba netaisyta):

„Knyga labai lengvai skaitosi, įtraukia, leidžia permąstyti savo pačio gyvenimą, perdėlioti vertybes, prioritetus. Man patiko, kad Martynas Driukas sudėtingus dvasinius išgyvenimus moka pateikti paprasta, kiekvienam pasauliečiui prieinama kalba, užveda ant kelio, taip suteikdamas ne tik žinių, bet ir nenumaldomą norą domėtis savimi, nusimetant visas kaukes, roles, programas, kurios susaistė mūsų protą. Maistas, medija, priklausomybės, visi laikini malonumai veda į iliuziją, kurios naguose esame visi. Martynas pateikia nuorodas (per savo išgyventą patirtį) kaip išsivaduoti iš šios iliuzijos. Knyga dvelkia šviesa, nuoširdumu, viltimi ir tikėjimu, kad bet kokie mūsų darbai gyvenime (net ir patys blogiausi) gali būti sutvarkyti! Tereikia nustot kaltint kitus ir pradėt ieškot visų atsakymų SAVY. Tada prasideda Stebuklai.“

Daugiau komentarų turbūt ir nereikia?

Žydrūnas Sadauskas – žmogus, kuris gali diagnozuoti jūsų gebėjimus bei problemas vien nagrinėdamas veido bruožus

Ar žinote, kas yra veidoskaita? Trumpai priminsiu tiems, kurie su šia sąvoka jau susidūrė ir supažindinsiu tuos, kurie girdi pirmą kartą.

Veidoskaitos mokslas teigia, kad kietuosius audinius žmogus paveldi, o minkštuosius suformuoja kartodamas tas pačias mimikas. Gyvenimo pradžioje mes „dėvime“ savo mamos veidą, o pradėję savarankišką gyvenimą – suformuojame asmeninį.

Veidoskaitos profesionalai taiko tam tikrus principus ir gali lengvai nurodyti įgimtus ir įgytus asmenybės bruožus. Veidoskaita leidžia įvardinti žmogaus sveikatą, tinkamą profesiją ir net gyvenime patirtas traumas. Įdomu, ar ne?

Veidoskaitai jau daugiau nei du tūkstančiai metų, veidoskaitininkai dirba Baltuosiuose rūmuose ir kitose organizacijose, o žinomiausias šios srities specialistas Lietuvoje yra Žydrūnas Sadauskas. Veidoskaitos, profailingo ir kūno kalbos treneris nuolat skaito paskaitas, veda seminarus, konsultuoja, rengia kitus veidoskaitininkus ir, žinoma, rašo knygas. Jau šiandien jūsų lentynas gali pasiekti du leidiniai. Pavartom!

„Vaikystės šešėliai“

Knygoje „Vaikystės šešėliai“ autorius dalijasi ilgamete savo veidoskaitos patirtimi, kuri leido įžvelgti ir suvokti svarbią tiesą – asmenybės ribos ir kompleksai atkeliauja iš vaikystės.

Sakykit, ar tikite, kad dėl šiandieninių jūsų problemų kalti vaikystės potyriai? Greičiausiai ne, tačiau autorius teigia, kad tai tėra saviapgaulė. Visgi, suprasti, kad dėl nesėkmių kaltas jau seniai pamirštas laikotarpis yra viena. Kaip susitvarkyti su atėjusiomis traumomis?

Žydrūnas Sadauskas knygoje dalijasi praktikoje patikrintomis technikomis, kurios jau šiandien  padės jaustis geriau.

Knyga parašyta paprastai ir primena pokalbį su draugu, tačiau apima daugybę temų. Autorius kalba apie vaikystės įtaką suaugusiojo gyvenimui, smegenų veiklos principus, atsako, kaip susiformuoja kompleksai, kaip mes suvokiame pasaulį, moko suprasti ar mes save mylime, parodo, kaip paleisti vaikystės nuoskaudas bei kaip kontroliuoti savo emocijas.

„Vaikystės šešėliai“ skirti žmogui, kuris nori geriau pažinti save ir tapti laimingesniu. Taip išeina, kad mums visiems. Ir dar visiems tėvams, kurių šiandieninis elgesys padarys įtaką atžalų gerovei ateityje.

„Veidoskaita. Praktinis vadovas“

Jau išsiaiškinome, kas yra veidoskaita, laikas pasitelkti šį mokslą praktiškai. Knyga „Veidoskaita. Praktinis vadovas“ turi du tikslus. Vienas jų aktualus kiekvienam. Autorius teigia, kad jo dėstomos mintys padės atrasti save ir savo vietą po saulę. Jau įdomu! Na, o antras tikslas – padėti suprasti kitus žmones. Jei tai galėtume, taptų kur kas lengviau gyventi, ar ne?

Mes labai dažnai mėgstame visus žmones vertinti taip, tarsi jie visi turėtų atitikti vieną taisyklių ir reikalavimų rinkinį. Būk toks ir ne kitoks. Elkis šitaip ir ne kitaip. Žydrūnas Sadauskas primena, kad visi esame skirtingi ir mus motyvuoja tikrai ne tie patys dalykai. Įsisąmoninus šią tiesą pasikeis ir bendravimas, savivertė ir net padidės pasitikėjimas savimi.

„Veidoskaita. Praktinis vadovas“ – originalus įrankis atrasti savo gyvenimo misiją. Būtų neblogai šią knygą padovanoti abiturientams, kurie blaškosi nežinodami ko nori, o būsimą profesiją renkasi pagal madas ar tėvų rekomendacijas.

Knygoje paaiškinta, kaip atrasti savo kelią. O jį žinant – pasirinkti profesiją pagal gabumus. Taip pat šis leidinys galit tapti impulsu keisti savo gyvenimą ir pomėgius paversti darbu. Pats autorius mėgsta stebėti žmones ir tai jį nuvedė link originalios profesijos!

Algirdas Toliatas – modernus kunigas, kuris moka pasiekti žmonių širdis

Kunigo Algirdo Toliato knygos truputį kitokios nei pirmų minėtų autorių. Dvasingumo ugdymas be moralizavimo ir pompastikos. Taip būtų galima nusakyti rašytojo kūrinius.

Kaip čia nutiko, kad kunigas rašo bestselerius? Aš nejuokauju. Leidykla „Tyto Alba“ sako, kad Algirdo Toliato knygos yra vienos sėkmingiausių tarp jų leidinių. Taigi, kokia čia istorija?

Algirdas Toliatas baigė kunigų seminariją Vilniuje, mokėsi Prancūzijoje ir Italijoje, grįžęs ėmėsi kunigo pareigų bei pradėjo dirbti vyriausiuoju policijos kapelionu. Tiek su policija, tiek su bažnyčios bendruomene jis nuolat organizuoja įvairius socialinius projektus, o savo parapijiečius pasitelkia moderniomis priemonėmis, pvz., transliuoja mišias per „Facebook“.

Ilgai netruko ir kunigu ėmė pasitikėti daugybė žmonių. Kiekvieną sekmadienį jis skaito ekspromtu gimusius pamokslus ir vieną dieną leidyklos „Tyto Alba“ atstovai pasiūlė tekstus išleisti knygoje. Taip atsirado pamokslų trilogija, kuri yra skirta pagrindinėms trims dieviškosioms dorybėms – tikėjimui, vilčiai ir meilei.

Skaitytojai sako, kad kunigo knygos palieka pasitikėjimo jausmą, nuramina, primena apie svarbiausias vertybes, pakrauna geros energijos. Savo tekstuose autorius kreipiasi ir į tikinčiuosius ir netikinčiuosius.

Sunku? Negalite susitaikyti su netektimi? Skauda? Liūdna? Ieškote dvasinės ramybės ir, – o kodėl gi ne, – norite tapti geresniu žmogumi? Algirdo knygose rasite nusiraminimą ir taip reikalingų atsakymų.

„Žmogaus ir Dievo metai“, „Gerumo liūnas“ ir „Šeštas jausmas yra pirmas“

Šie leidiniai sudaro trilogiją, kurioje surinkti Algirdo Toliato pamokslai. Visose knygose nagrinėjamos psichologinės, dvasinės, moralinės ir vertybinės problemos.

Algirdas Toliatas per religinį požiūrio tašką pasiekia mūsų šiandieninį gyvenimą. Nuolatinė skuba, abejingumas, socialinės kaukės, konkurencija – vertybės, kurios tapo normalios mūsų kasdienybėje ir dėl jų mes pamirštame tarpusavio pasitikėjimą ir pagarbą.

Kunigas Biblijos tiesas adaptuoja XXI amžiaus laikams, kuriuose viskas sukasi aplink karjerą, technologijas, socialines medijas, negebėjimą sustoti, pasimetimą, vienatvę. Mes tapome veidmainiški, neveiklūs, bijome keistis, būti savimi, nebemokame atsiprašyti. Juk tai puikiai susisteminta nūdienų realybė, sutinkate?

Aptardamas minėtas problemas Algirdas Toliatas ne tik apsvarsto priežastis, bet ir siūlo išeitis. Ir jei knygose galime rasti atsakymą, kaip išeiti iš padėties, į kurią save įstūmėme, jos vertos gulėti ant staliuko šalia lovos. Išdėstęs savo mintis autorius nepaleidžia mūsų į visas keturias puses. Kiekvienas pamokslas primena, kad keistis galime visi, tačiau turime to norėti! Kodėl nepradėjus dabar?

Kaip jau sakiau, autorius savo tekstus skiria visiems, ne tik tikintiesiems, o ir krikščioniškosios vertybės juk nesikerta su žmogiškosiomis.

Pabaigai. Supažindinau su skaitomiausiais Lietuvos saviugdos ir asmeninio bei dvasinio tobulėjimo autoriais. Visi jie noriai dalijasi savo patirtimi ir siūlo įrankius keistis. Tik imkit, tik darykit. Neužtenka knygų? Ateikit į pamokslus, mokymus, konsultacijas, seminarus… Kai duota šitiek priemonių, gėda būtų toliau drybsoti ant sofutės ir svajoti apie tai, koks jūsų gyvenimas atrodytų jei labiau pasitikėtumėte savimi ar geriau sutartumėte su kitais. Pradėkit tobulėti jau šiandien!

>