Tas mėnuo, kai pirmą kartą bandžiau rašyti kasdien

Straipsnio autorius: Danielius Goriunovas / Debesyla

Danielius Goriunovas / Debesyla

Dalinuosi ką patyręs, nes kažkas to manęs paprašė.

Perspėjimas:

Esu išleidęs ir naujesnį pasakojimą, apie kasdieninį rašymą (1667 žodžiai kasdien), taip pat 2016-2017 metai yra mano kasdieninio rašymo metai.  Rekomenduoju pirmiau perskaityti tai.

– Danielius

Kiek pavėluotai, bet valio (valio, valio) – vasaris baigėsi! O su juo baigėsi ir trečiasis, Mėnesio su bent 500 kasdien parašytų žodžių, iššūkis.

Išbandymo tikslas buvo gana paprastas: kasdien parašyti po vientisą, rišlų ir bent 500 žodžių ilgo tekstą. Nesvarbu, apie ką jis ir ką daryti parašius. 1 Už praleistas dienas atbuline data prirašyti negalima.

Šio išbandymo ėmiausi tikėdamasis išmokti ir įprasti rašyti, patobulinti savo disciplinos įgūdžius, išbandyti naujus rašymo būdus.

…Ir tikslą pasiekiau. Dalinai.

Iššūkio suvestinė – pusė mėnesio veltui.

Nors šį mėnesį parašiau rekordinius 8-9 pilnus tekstus, bet tik 8 iš 28 dienų (28.6%) dienų pasiekiau užsibrėžtą 500 žodžių kartelę. Per dar 5 iš 28 dienų (17.9%) parašiau mažiau, o per likusias 14 neparašiau nė žodžio.

Prisipažinsiu – mėnesio gale dėl to jaučiausi sutriuškintas. Man nepavyko pasiekti to, ką planavau.

Net ir atmetus 4-6 dienas, kai ilsinau galvą būdamas su savo mergina ar kai sugebėjau pamiršti iššūkį suvis, lieka skaičius, kurio visai nesinorėtų rašyti į savo pasiekimų knygelę.
Oi!
Bet visgi, šio to aš sugebėjau išmokti, kas turėtų padėti ateityje.

Tai mano stalas besiruošiant rašyti - planuojant naują tekstą ir atrenkant argumentus
Tai mano stalas besiruošiant rašyti – planuojant naują tekstą ir atrenkant argumentus

3 maži atradimai, kuriuos suvokiau per mėnesį su rašymu

1) Vakaras nėra idealiausias laikas rašybai.

Ar, išties, bet kokiai veiklai, reikalaujančiai dėmesio ir protinių jėgų. Tą patį pastebėjau ir mėnesio be video pramogų metu.

Atnaujinimas: Šis atradimas šiandien, po kelių metų nuo iššūkio, neatrodo toks įspūdingas. Kaip rodo moksliniai tyrimai 2 ar marketingo specialistų žinios 3, pavargę mes visada priimame blogiausius pasirinkimus, o pasiteisinimų tinginiui randame daugiausiai.

Šie nedarymo ar „Perku, nes tai greita“ sprendimai yra logiški – mūsų smegenys žino, kad jei nepailsėsime ar nebandysime karpyti kampų, tai persidirbsime ir galimai susirgsime. 4
…Tačiau šie sprendimai imantis iššūkių ar pokyčių – galimai žalingi.
Nemanyk, kad veltui sportininkai bei treneriai, kaip Ignas Bakėjus, 5 taip giria kėlimąsi iš lovos anksčiau, nei tau įprasta. Tos kelios minutės, ypač turint priežastį atsikėlimui, 6 yra bent keturgubai 7 vertingesnės nei darbas prieš miegą.

Dėl šios priežasties savo dabartinį rašymą, kalbų mokymąsi ir mankštas suplanuoju rytui. Ne perdėtai ankstyvam, 8 bet visgi rytui.

2) Rašymas reikalauja pasiruošimo.

Lengva manyti, kad rašytojai visą dieną geria kavą, o tada, netikėtai į galvą šovus iš pistoleto 9 genialiai minčiai, parašo tekstą vos per kelias laisvas akimirkas. Dalinai to tikėjausi ir aš.
Tačiau patyriau, kad kai kuriais vakarais ilgiau užtrukdavau
galvodamas temą, nei rašydamas.
O parašyti 500 žodžių tekstą, jei mintys liejasi sklandžiai, spėju per valandą. 10 Kas… Šiek tiek procesą ištempia.

Taip supratau, kad geriausiai pradėti, kai turi pasiruošęs planą. Jis neturi būti tikslus – svarbu, kad idėja būtų užfiksuota ne vien galvoje. 11

3) Rašymui reikia laiko. Daugiau, nei manai.

Iššūkio metu dariau klaidą – vakarais rašymui palikdavau vos po 1 ar 1,5 valandos. Jei mintys liejasi sklandžiai, taip, to pilnai užtenka, bet visai kas kita, jei jos viena už kitos kliūna.

Jau nekalbant apie rašytojams įprastą susitelkimo trūkumą. 12

Ką nuo šiol darysiu kitaip?

Viena aišku – rašymas vakarais, kai esu pavargęs po įtemptos (ar ne tiek) dienos, nepasiteisino. Senais laikais aš rašydavau rytais ir man tai tiko. Todėl vėl darbams skirsiu laiką dienos pradžioje.

Taip pat, dar mėnesio pradžioje, išmečiau savo skirtingus sąsiuvinius ir palikau tik po vieną užrašams, dienoraščiui bei studijoms. Tas vienintelis sąsiuvinis leido nepamesti idėjų naujiems tekstams – ketinu juo ir toliau naudotis.

Tikiuosi taip įprasiu ir išmoksiu rašyti efektyviau. Nors ir mėnesio trukmės iššūkis baigėsi, bet vis dar sieksiu rašyti po 500 žodžių per dieną. Tai tapo viena iš mano naujų svajonių!

Atnaujinimas: Ir svajonė pildosi. 2016-2017 metai tapo mano kasdienio rašymo metais.

Ir turiu mažą klausimą tau:

O kaip Tu prisiverti įveikti savus iššūkius?
Prisižadi ką nors pasidovanoti, jei pasieksi tikslą? Naudoji Džedajų įtikinėjimo triukus savo galvai? O gal pasisamdai trenerį, kad šis tave stebėtų ir primintų, ką turėtum daryti? 13

Pasidalink savo patirtimi komentaruose. Juk gali padėti kitiems! 🙂

Tau rašantis,


 1. Atnaujinimas: Taip, tai gana paprasta sąlyga. Bet 2013 metų sausio 26 dieną nuo paprastų sąlygų rašymui ir pradėjau.

 2. Pavyzdžiui 2010 metais atliktame „Extraneous factors in judicial decisions“ tyrime per 10 mėnesių buvo tirti Izraelio teisėjų sprendimai. Pastebėta, kad prieš pietus teisėjų sprendimai buvo griežčiausi ir greičiausi, o papietavus – laisvesni ir truko ilgiau.

 3. Yra ruošiamios specialios trumpalaikės marketingo kampanijos, o parduotuvėse „Paragauk nemokamai“ stendai nukreipti į alkanus pirkėjus.

 4. Išsamiau apie persidirbimo žalą sveikatai rašau knygoje „Tinginio Manifestas“.

 5. Vienas beprotiškiausių sportininkų ir trenerių Lietuvoje. Mano vienas herojų.

 6. Jei turi rytinių „Dar kelios minutės…“ atidėliojimų problemą, rekomenduoju perskaityti šį straipsnį. Išspręs arba bent padės ją geriau suvokti.

 7. Na gerai, šiam skaičiui neturiu pagrindimo.

 8. Nes galiu sau leisti pamiegoti iki saulė pakils – žiemos metu 9-tos valandos ryto.

 9. Pokštas apie Hemingvėjų. 🙂

 10. Atnaujinimas: Šiandien, po 3 metų rašymo treniruočių, per valandą parašau apie 1500-2000 žodžių, priklausomai nuo temos. Rekomenduoju Rachel Aaron knygą „2k to 10k: Writing Faster, Writing Better, and Writing More of What You Love“, jei tau irgi norisi išmokti rašyti greičiau.

 11. Aš idėjoms naudoju mažus, iš užrašinės išplėštus lapukus. Tačiau tu gali naudoti Trello, Evernote ar kitas užrašų sistemas.

 12. Kai kurie autoriai, kaip Austin Kleon, tai vertina kaip teigiamą savybę – užsiimant hobiu ir skaitant atsitiktinius tekstus įgauni krūvą naujų idėjų. Kiti, kaip suomių didžėjus Ilpo, vertina kaip neigiamą.

 13. Kaip vaikinas, pasisamdęs merginą, kad ši trenktų jam, vos tik jis įlįs į internetą.

 • Tikri, iššūkių pripildyti, 2014 – ieji. Esu išbandęs kol kas vienintelį savimobilizacijos projektą – tai "po nuotrauką kasdieną". Buvo trys kartai, kuomet galvojau, kad mesiu – tokie kriziniai periodai, kai atrodo jau nufotografavai viską, kas tik įmanoma, bet po to tarsi vėl aktyvuojasi užtaisas ir pradedi iš naujo. Tiesa, galvojant ir ruošiantis paskutinei metų nuotraukai gruodžio 31 d. vos vos labai rimtai nesusipykau su šeimyna – visi Naujoiesiems ruošiasi, o aš kažkur iš namų :))

  Rašyti tekstus tikrai nelengva. Pats jau n-ioliktą kartą bandau atgaivinti savo blogą, bet ko las nerandu užtaiso, kuris vežtų, todėl net jei tikslas pasiektas 50 proc., galima paplek6noti sau per petį – ne kiekvienas net ir po tiek gali.

  Sėkmės naujuose iššūkiuose!:)

  • Oi, ant manęs irgi vis pyksta – tai filmo negaliu žiūrėti, tai šaldytuvą nežinia kuo apklijuoju, tai interneto nenaudoju vėliau 11-tos, pažįstama. 😀

   Ir ačiū. Tikiuos tau irgi visgi pavyks blogą atgaivinti – visai įdomus jis. 🙂

 • Dievulėliau, būtų juokinga jei nebūtų graudu. Be komentarų.

  Žinok, kartais yra geriau tiesiog nerašyti.

  Gal fotografuoti. Gal piešti. Gal… Bet nerašyti.

 • nežinau debesyla, net savo šitam rewiev padarei stiliaus klaidų (dukart pavartota "mintys liejasi sklandžiai"). beje, "ryžtas" o ne "rįžtas" teehee

  • O tau, ponaiti LOL, reikėtų pasimokyti anglų kalbos, kadangi nors ir vieną žodį parašei, bet vistiek klaidų padarei ("review", o ne "rewiev"). 😉

 • Geriausia tokius iššūkius kas diena pildyt su žodžiais-na, rašysiu penkias minutes ir pailsėsiu:)
  Dėl feisbuko žaidimų panašiai – ateina noras pažais ir jį atidėdi trumpam. Didelė tikimybė, kad atsiras kitos veiklos, per kurią bus pamirštas pirminis impulsas:)

  • Ir dar neblogai užsistatyti laikmatį toms 5 minutėms. Arba dešimčiai. Ir rašyti, rašyti… Apie tai, ką kalba siela, ne logika~

 • Kadangi pastebėjau, kad tampu priklausoma nuo facebook žaidimų užsibrėžiau savaitę iš vis nežaist. Pasirinkau savaitę tam, kad pasižiūrėčiau kokio stiprumo priklausomybė.
  Šį bandymą galiu pasakyt, kad ištvėriau sklandžiai, nors buvo akimirkų kai norėdavau atsisakyt savo plano. Na, o save apdovanodavau tiesiog kalendoriuje nupiešta šypsena. To visiškai pakako, kad pasijusčiau tvirtesne, valingesne ir savim patenkinta.

  P.s. Jei būčiau užsibrėžus mėnesio laikotarpį, nemanau, kad būčiau ištempus, tai būtų buvęs prievartavimas. Tikslo geriau siekti po truputį, bet užtikrintai 🙂

  • Apie kokius čia žaidimus jūs kalbate? Ar rimtai einate į facebook ir ten žaidžiate žaidimus kaip "farmville"? 😀
   Man kažkaip keista pasidarė… Bent jau aš niekada nežaisdavau fb žaidimų, nes jie pilni reklamų ir šiaip nelabai įdomūs (nebent zynga poker, bet ir tai ant iphone žaidžiu).

   • Ne tai ne "farmville". Tai kitokio pobūdžio žaidimas 😀 Pvz.: Candy crash regis niekuo neįpareigojantis ir nėra toks įpatingas, o vis dėl to įtraukiantis 🙂

  • Roberta, puikus pasirįžimas! Ir visai smagiai skambantis šypsenėlių kalendoriuje metodas – išbandysiu kada. Ar po kurio laiko nebegrįžote atgal prie žaidimų? 🙂

   • Grįžau, bet dabar tai jau nėra "būtinybė". Galiu pabūt ir be žaidimų, ieškaus kitos veiklos. 🙂

 • >