Idėjos iš Debesylos galvos

Kūrybiškumo paradoksai: Ar gali būti, jog Antanas Škėma rašė geriau nei Stephen Kingas?

Išleista 2016-11-05 į 365 Tekstai
Antanas skema stephen king kurybos paradoksai

Dienos tikslas: 149 žodžiai. Parašyta: 226.

Štai dvi idėjos:

a) Geri kūrėjai kuria kasdien ir kuria daug. Jie treniruojasi kurdami, augina savo proto raumenis, ieško būdų įgauti disciplinos ir rutiną paverčia savo kūrybos įrankiu.

b) Geri kūrėjai yra tie, kurie į pasaulį išleidžia neįtikėtinus kūrinius. Jie išleidžia ne šiaip kažką, ne šiaip tekstuką ar idėją, o proto kevalus praveriančias idėjų ietis. Jie pasirodo kaip senovės lietuvių dievas Perkūnas ir nušviečia mūsų kaimo kvailelio suvokimą.

Ir aš galvoju.

O ar dažna kūryba ir jos išleidimas į pasaulį neišsiurbia autoriaus kūrybiškumo?

Štai turi Škėmą, kuris parašė Drobulę. Tai viena jo knyga, viena jo istorija – kitų niekas ir nepamena (ar tokių išvis buvo?) – tačiau ji pasuko visą tuometinę lietuvių autorių kūrybą. Drobulės istorija išskirtinė, ji įsimintina, ji spindinti emocijomis ir begaliniu autoriaus skausmu.

Ir turi Kingą, kuris parašė X+Y+Ž bestselerių. Jo kūryba tikrai gera, jo stilius nušlifuotas iki Mikelandželo Dovydo skulptūros marmuro spindesio. Ir knygų jis išleido ne vieną, o visas 65! …Tik kažkodėl visos jo istorijos beprotiškai panašios, parašytos pagal gerai perkamą šabloną.

Ar gali būti, kad, jei daug kursi – prarasi kūrybines sultis, tačiau kartu ištreniruosi tų sulčių ieškojimo įgūdžius?

Ar gali būti, kad, jei ilgai lauksi – sukaupsi idėjas, bet nežinosi, kaip jas parduoti nors jos bus neįtikėtinos?

Ar gali būti, kad tavo kūryba svyruoja tarp šių dviejų kraštutinumų ir kartais tau derėtų daryti kūrybos spurtus, o kartais imti ir atsijungti mėnesiui?

Ką manai tu?

Filosofuojantis,
Danielius