Idėjos iš Debesylos galvos

Psichologė: „Pasitikėjimui savimi skiriu ypatingą dėmesį“

Išleista 2018-07-09 į Interviu

Rasa Venckutė – mokytoja, keičianti žmonių gyvenimus savo psichologijos žiniomis ir beprotišku noru padėti kitiems. …Ir aš neperdedu.

Šį kartą tau pristatau Rasą. Tai mergina, kurią jau spėjo išklausinėti ir Žinių radijas, ir LRT, ir žurnalas Raktas, taigi, gali būti tikras, jog kalbinu ją ne veltui.

Matai, Rasa nėra dar viena Vilniaus universiteto magistrantūroje psichologiją studijavusi „psichė“, daranti tai vien dėl popieriaus. Tiesą sakant, istorija kiek įdomesnė – ji į psichologijos mokslus panirusi taip, kad jau seniausiai kojomis siekia dugną, seminarų aplankiusi daugiau nei pati pataria aplankyti…

…O visas savo žinias drąsiai dalina kitiems sužaidybintoje asmenybės stiprinimo erdvėje – Lūšyje. Ar kada girdėjai apie šiuos mokymus?

Nenustebčiau – visgi jie facebooke turi virš 10 tūkst. fanų. Bet jei apie juos girdėjęs nesi – nesijaudink, tuojau viską tau papasakos pati Rasa.

…Ir galbūt prisijungti prie „Lūšies“ galėsi ir tu. 😉

Štai toji Rasa visu savo gražumu!

Štai toji Rasa visu savo gražumu!

 Jei reikėtų penkiais sakiniais apibūdinti savo gyvenimą, kaip tai padarytum? Kokius didžiausius gyvenimo lūžius esi patyrusi?

Viskas labai paprasta – augau paprastame kaime, paprastoje šeimoje. Būdama visai maža porą metų gulėjau sanatorijoje, galbūt ten išmokau įnirtingai mąstyti ir kelti visokius klausimus?

Dešimtoje klasėje pasitaikė psichologinė knyga, kurią perskaičiusi iškart supratau, kad labiau nei verslininke noriu būti psichologe. Po kelerių metų pavarčiusi tą knygą nustebau: kuo ji tuo metu man pasirodė tokia ypatinga? Matyt, ne pati knyga buvo tokia išjudinanti, bet ji parodė, jog tai, apie ką aš taip dažnai mąstau, yra platus mokslas.

Ši asmeninė patirtis man dažnai primena, jog nebūtinai informacija turi būti išskirtinė, nauja ir itin kokybiška. Kartais užtenka tiesiog perskaityti vieną mintį ar pakliūti į reikiamą situaciją ir viskas galvoje pražysta nušvitimu.

„Paauglystėje naiviai taikiau knygose rastus patarimus, rašiau sistemiškus, struktūruotus dienoraščius.“

Visa tai taip įsibanguodavo, persikeisdavau į kažką kitą: kartais kaip vikšras į drugelį, kartais atvirkščiai. Viską dariau su didžiuliu įsijautimu ir lūkesčiais, bet gyvenimas greitai grąžindavo į vėžes.

Kaip atsirado „Lūšies“ mokymai? Ar manai, jog lietuviams labiausiai trūksta pasitikėjimo savimi?

Tai dažniausias klausimas, kurio sulaukiu. Taip, kaip obuoliai sunokę palieka obelį, taip ir Lūšies programa užgimė pas mane. Pradžia buvo tuomet, kai sugalvojau kolegoms sukurti tokią tęstinę programą. Tik ji buvo „gyva“ ir greitai reinkarnavosi į internetinę Lūšį.

Prieš paleidžiant Lūšį laisvėn, mane buvo užvaldę daugybė klausimų: kaip sukurti nepalaužiamas, pokyčių link vedančias strategijas; ko reikia, kad žmonės greičiau ir lengviau sustiprėtų; kaip tą stiprėjimą supaprastinti ir paversti maloniu bei įtraukiančiu žaidimu.

Rodos, paskui mane visur sekiodavo Lūšies dvasia, ji kaišiodavo savo smalsią uodegą į visas mano veiklas. Laikui bėgant supratau, jog noriu sukurti gana savarankišką internetu valdomą įrankį, jungiantį daug žmonių, kurie veiksmingai ir įdomiai darbuotųsi kartu, pasinaudotų gydančiu bendruomenės poveikiu. Taip ir gimė Lūšis.

„Pasitikėjimas savimi daugeliui yra svarbus kliuvinys ir kartu siekinys.“

Ko labiausiai trūksta lietuviams, aš nežinau – turbūt esu per mažai keliavusi, kad galėčiau protingai palyginti. O ir lietuviai skirtingi, kaip skirtingi tos pačios obels obuoliai.

Vis tik pasidalinsiu keliomis įžvalgomis apie pasitikėjimą savimi… Prieš keletą metų atlikau nedidelį internetinį tyrimą, anot kurio rezultatų, pasitikėjimas savimi yra viena iš geidžiamiausių mūsų tautiečių savybių, tačiau šią savybę stiprinti neva trūksta laiko ir prisiruošimo.

Vėliau iš programos dalyvių aktyvumo ir išsikalbėjimų pajutau, kad pasitikėjimas savimi daugeliui – svarbus kliuvinys ir kartu siekinys.

Faktas: pasitikėjimas savimi suteikia sparnus. Ir didesnius nei kažkoks raudonas bulius.

Faktas: pasitikėjimas savimi suteikia sparnus. Ir didesnius nei kažkoks raudonas bulius.

O kodėl būtent pasitikėjimas savimi? O ne, tarkim, gyvenimo krypties atradimas, tikslų siekimas, kelias į laimingą gyvenimą ar kažkas kito?

Viskas čia labai susiję – imk stiprinti bet kurią iš tavo paminėtų sričių ir ims stiprėti kitos. Asmenybė –  tai tarsi persidengiančių, besikertančių, subordinuotų savybių tinklas.

Visgi pasitikėjimui savimi aš skiriu ypatingą dėmesį. Jį vadinčiau daugelio pageidaujamų savybių bei įpročių šaltiniu ir esmine sąlyga. Žinoma, kartu ir pasekme…

Jei pasitikime savimi, daug lengviau pasiekiame tikslus, našiau dirbame, veiksmingiau sprendžiame problemas, artimiau bendraujame su kitais ir savimi, mylime ir leidžiamės būti mylimi. Taip, pasitikėjimas savimi apsaugo mus nuo liguisto prisirišimo ar perdėto jautrumo, kuris verčia ieškoti tik „gražiai“ su mumis besielgiančių žmonių.

„Kas, jei ne pasitikėjimas savimi, mus motyvuoja? Tik tada, kai jaučiamės stiprūs, galime ne tik nebebijoti įvairiausių dalykų, kurie galbūt niekada neįvyks, bet ir atsiverti naujoms patirtims.“

Kad ir kiek straipsnių ar pamokslų prisisiurbsim, jie neduos mums tiek naudos, kiek galėtų duoti. Jei turime per mažai pasitikėjimo savimi, jokie sėkmės patarimai nepadės. Mes tiesiog negalėsime jų pritaikyti.

Be to, kai jaučiamės stiprūs, pamokymų reikia daug mažiau – patys natūraliai randame sprendimus savo problemoms bei kelius savo svajonėms. Tiesa, pasitikėti reikia ne tik savimi, bet ir kitu.

Kad ir kokiais kampais analizuoju žmonių siekius, net ir pačius materialistiškiausius iš jų vertinu kaip norą sulaukti meilės, dėmesio, pripažinimo. Tokiu būdu mes sau įrodome, kad esame to verti. Bet tai galima gauti daug paprasčiau – stiprinant pasitikėjimą savimi ir kitu.

O ką stiprina tavo naujasis žvėris – Veiklioji Lūšis?

Artėjanti Veiklioji Lūšis praturtins veiklą ir kasdienybę. Įdomi veikla ir džiugi kasdienybė natūraliai veža  į priekį. Tai neišsenkantis tikros laimės ir įkvėpimo šaltinis. Jos skatina svajoti, planuoti ir stengtis, kol pavyks. Jos įtraukia ir nebe paleidžia.

Savo vertybių ir kompetencijų pažinimas ir įžeminimas, efektyvumo ir įsitraukimo didinimas, prasmės kūrimas darbe, darbo charakteristikų praturtinimas, streso suvaldymas, artimesni santykiai su kolegomis, buvimas savimi darbe – visa tai darbą padaro įdomesniu ir džiugesniu.

Dėmesys smulkmenoms, sąmoningumui, minimalizmui, atradimams, norimiems įpročiams, dienos ritualams, artumui su savimi bei kitais kasdienybę pripildo džiugesio, pilnatvės ir atsipalaidavimo.

Pavyzdžiui, daugybė sėkmingų žmonių savo rytą pradeda prasmingai.

  • Benjamin Franklin nubudęs anksti (4 val.), aktyviai klausdavo savęs, ką jis šiandien svarbaus turi nuveikti.
  • Oprah Winfrey medituoja 20 minučių, o Arianna Huffington’s – visą pusvalandį.
  • Richard Branson sportuoja ir valgo sveikus pusryčius.
  • Josh Waitzkin [ftn]Šachmatų genijus ir pasaulio tai-či čempionas.[/ftn] rašo dienoraštį, bandydamas suprasti pasąmoningus miego metu patirtus atradimus.
  • Lady Gaga užsiima joga ir teigiamomis afirmacijomis.
  • Steve Jobs žiūrėdavo į save veidrodyje ir klausdavo – jei šiandien būtų paskutinė jo gyvenimo diena, ar jis norėtų veikti tai, ką yra suplanavęs, ir jei atsakymas būdavo „ne“ kelias dienas iš eilės, jis imdavosi rimtų pokyčių.

O ką tuo tarpu per pirmąsias ryto 15 min. veikia 80 proc. 18-44 metų žmonių? Jie tikrina savo telefonus! Tikiu, jog įtraukiantis, įdomus darbas ir įkvepianti kasdienybė gali gydyti geriau nei psichologas, saviugdos knygos ar mokymai.

Štai kas yra programoje Lūšis

Dalis Debesyliečių patys svajoja sukurti mokymus, programas ar kitokius kūrinius (įskaitant ir mane patį)… Ką patartum tam, kuris dar nežengė pirmo žingsnio? Kaip peržengei ribą tarp „svajoju“ ir „darau“?

Kai ateina laikas, riba persižengia pati. Čia kaip vaiko pagimdymas. Reikia rūpintis idėja nuo pat jos užsimezgimo, kurti su ja artimą santykį, ją vystyti ir jausti. Vėliau seka sunkaus, bet malonaus idėjos nešiojimo, rūpinimosi ja etapas. Kai idėja subręsta – ji gimsta.

Gera idėja yra lyg skaudi mintis, kuri nuolat iškyla galvoje. Galbūt karts nuo karto pamąstote, kad žmonėms kažko trūksta, ir žinote, kaip tai suteikti? Galbūt matote visuomenėje ar savo artimoje aplinkoje kažkokią problemą, kurios niekas nesprendžia? Ieškokite skaudžių vietų – jose slypi potencialas.

rasa-venckute-duoda-interviu

Įsivaizduok, kad priešais pasodinu „Lūšimi“ susidomėjusį Debesylietį – papasakok jam apie programą. Kas joje vyksta? 

Vyksta nuosekli ir nesugrąžinama reinkarnacija į Lūšį. Dalyvis užsiregistruoja į kažkokią neaiškią programą, paskui pereina ilgą atranką ir dar ilgesnį kelią iki programos pradžios. Programos erdvėje jis randa viską, ko reikia maniakiško tobulėjimo pradžiai.

Visų pirma, tai labai skirtingos užduotys. Jos skiriasi sudėtingumu, įtraukimu, tematika. Vieną dieną Lūšiukai bando banke nusipirkti ryžių, kitą dieną ant popieriaus analizuoja ir glosto savo baimes, dar kitą – atvirai kalbasi su draugu, o dar dar kitą – žaibiškai plečia savo mąstymo ir problemų sprendimo galias.

Dalis užduočių daromos kasdien – taip formuojami įpročiai. Kita dalis užduočių įsipina į kasdienes veiklas – taip ne tik taupomas dalyvių laikas, bet ir stiprinamas jų sąmoningumas, gebėjimas stebėti save ir keisti savo elgesį realiu laiku: čia ir dabar. Likusios užduotys būna trijų sunkumo lygių ir atitinka įprastą užduočių suvokimą – tai savianalizės ar veiksmo užduotys, kurios užima daugiau laiko. Taigi, Lūšis veržiasi į Lūšiukų vidų iš visų frontų ir keičia jų gyvenimą kiekvieną dabarties akimirką.

„Taigi, Lūšis veržiasi į Lūšiukų vidų iš visų frontų ir keičia jų gyvenimą čia ir dabar.“

Atlikdami užduotis, dalyviai paklūsta tam tikriems dėsniams, kurie užtikrina efektyvų ir smagų tobulėjimą, silpnina psichologinius gynybos mechanizmus, padeda susidraugauti su kitais dalyviais ir įtraukia stengtis iki uodegos galiuko. Taip pat pokyčių siekti padeda ir žaidybinis, unikalus, kasdienis pažangos stebėjimas, valdymas bei sisteminga savirefleksija.

Tačiau, kad jiems būtų lengviau ir smagiau, visa programa primena naują gyvenimą su naujais draugais. Lūšiukai vieni kitus palaiko, paglosto ir kartais pasijuokia vieni iš kitų arba vieningai iš manęs.

Man Lūšis primena pagreitintą gyvenimą: su Lūšiukais kartu gyvena sėkmė ir nesėkmė, laimė ir ašaros, iššūkiai ir ramybė, draugiškumas ir varžymasis, laisvė ir pareiga. Lūšyje saugiau nei gyvenime, tad čia galima drąsiau eksperimentuoti su savimi ir savo elgesiu.

Kone visi dalyvių atsiliepimai labai geri arba puikūs. Kitaip ir būti negali, nes Lūšiukai labai įsijaučia į savo kailį ir viską patys pasiekia savais nagais. Dykaduoniaujantys pasiekia mažiau – tai tenkina tiek juos, tiek mane. Ne visi turi marias laiko ir ūpo intensyviam tobulėjimui, o programa prie to prisitaiko. Tad – kas ką pasėja, tas tą ir pjauna.

Kaip man (dar vis) kartoja močiutė - ką pasėsi, tą ir pjausi.

Kaip man (dar vis) kartoja močiutė – ką pasėsi, tą ir pjausi.

Savo tinklaraštyje esi minėjusi, jog nuolat skaitai knygas ir lankaisi įvairiuose seminaruose. Kokios knygos ir kokie mokymų vedėjai tau padarė didžiausią įtaką? Kurį iš jų rekomenduotum naujokui?

Jau buvau soti nuo kitų išminties. Kai imi klausytis vėjo savo galvoje, ima užtekti ir savo pačios prisigalvojimų. Bet šiuo metu mano vėjai nurimo, tad imu klausytis svetimų – vėl grįžau prie knygų.

Man įtaką darė tikrai ne viena knyga. Būdama paaugle kurį laiką su dideliu atsidavimu mėgdžiojau knygos herojų elgesį – buvau ypač įsijautusi į „Krikštatėvio“ knygos pagrindinio veikėjo kopijavimą.

Dar į mane buvo įslinkusios ir kelios populiariosios psichologijos knygos. Rankiodavausi ir storan dienoraštin rašydavausi įvairius patarimus.

Vėliau pati ėmiau juos kurti. Paskui skaitydavau ir ieškodavau vienas kitam prieštaraujančių, kvailų ir naivių.

Apskritai, skaitau tik knygas apie psichologiją, psichoterapiją, sveiką gyvenseną, logiką ir kartais mediciną. Grožinė literatūra man primena svetimo gyvenimo pergyvenimą – o aš labai susireikšminusi ties savuoju.

O kitiems neturiu ką patarti, nes nežinau, kurioje srityje jie naujokai – juk tikrai ne gyvenime?

Turi savo konkrečią problemą ar siekį – tokias knygas ir skaityk. Net jei ir pasitaikys viena kita mažiau vertinga, ji taip pat skatins mąstyti, ieškoti atsakymų – kartais tai duoda daugiau vaisių nei „kokybiška“ informacija.

Manau, dabar daugelis, o ypač savęs ieškantis jaunimas, apskritai pervertina informacijos, knygų, mokymų, seminarų svarbą. Svarbiau už kokybišką informaciją yra praktinis tos informacijos taikymas, kasdienis smalsumas, nuolatinis domėjimasis, patirčių gausa.

„Vertinga abejingu ir arogantišku žvilgsniu perskrosti populiarius patarimus…“

…Kaip antai „gyvenk čia ir dabar“, „vienu metu daryk tik vieną darbą“, „mylėk save“, „palik savo komforto zoną“ – pabandykit elgtis priešingai. Labai smagu.

Ir galiausiai, jaučiu, kad laikas užmiršti, jog kažkas kitas – iš knygos, interneto ar kairės sofos pusės – geriau žino, kaip jums reikia gyventi. Tikėkite savimi, savo mintimis ir savo patarimais pačiam sau ir jūsų gyvenimas tikės jumis.

Ačiū už nuoširdų ir smagų pokalbį, Rasa!

O dabar perduodu žodį jums, Debesyliečiai. Ar turite klausimų Rasai? Gal nori su ja pabendrauti? Būkite drąsūs, komentarai žemiau atviri:

Danielius, [ftn]Toks gyvūnas yra! Kaip elnias, bet taškuotas.[/ftn] ne lūšis,
[parasas]

Tags: interviu