Danielius apie save, apie skaitymą, apie knygas

Straipsnio autorius: Danielius Goriunovas / Debesyla

Danielius Goriunovas / Debesyla

Dalinuosi ką patyręs, nes kažkas paprašė.

1. Kaip apibūdintumėte save vienu sakiniu?

Bičas, ieškantis laimės.

 

2. Kaip jūsų gyvenime atsirado pomėgis skaityti?

Turiu nuostabią močiutė. Ši, mano vadinama Motute, vaikystėje mane mokė skaityti ir skaičiuoti… Knygas skaitydavo ir mama. Mažai pamenu, bet… Na, viena yra akivaizdu (ir tai rodo ir moksliniai tyrimai) – jei vaikui vaikystėje skaitysi knygas ir padėsi išmokti skaityti, tai jis tą darys ir likusį gyvenimą. Tiesiog. Savo vaikams irgi skaitysiu knygas.

O aš skaičiau. Skaičiau. Skaičiau. Per vaikystę turbūt perskaičiau apie 900 knygų. Tai skamba daug, bet, na, realiai – kas čia tėra, kai skaitai knygas, kurios patinka? Tai yra, mokslinės fantastikos, fentezi, asmenybės pažinimo, keistas knygas kur rodomi žmogaus kūno organai ir oooo kaip keistai čia viskas pas mergaites, biškį enciklopedijytes, kartais, seniai, seniai ir pasakas…

Skaičiau, nes neturėjau kiemo, turėjau tik savo gatvę, o bet vienu metu iš jos išsikraustė keli kaimynai, tai likau vienas su broliu. Su broliu smagu, bet dar smagiau – pasinerti į knygas. Ir tada varvini akeles per dieneles bei nakteles! Ak!

 

3. Ką šiuo metu skaitote?

“Rimi” savitarnos kasos instrukcijas, kaip nuskenuoti ir padėti prekę. Čia – rimtai. Šiuo metu daug domiuosi apie aiškaus teksto rašymą – vieną svarbiausių šių dienų įrankių, kurį kai kurie rašytojai pamiršta. Tai bandau rasti gero user expierence (UX) pavyzdžius.

Dar skaitau _zinus_ – tuos mažučius žurnaliukus, kuriuos išleisti gali kiekvienas ir kurių galima rasti Kauno menininkų susirinkimų vietose bei knygų nameliuose – tai Tikros, šiandienos kūrybos, pavyzdžiai.

Na, o feisbuką vapšė ištryniau, nes dėjau – čia gerą tekstą rasti tas pats, kaip rasti paparčio žiedą per Jonines. Nėra lengva.

4. Kaip renkatės knygas, kurias skaitysite?

Pirmiausiai – kiek jų gale (arba eigoje) mokslinių tyrimų, šaltinių, bent kažkokių nuorodų? Jei nėra nieko – skaityti neverta, nes autorius rašo pilnai savo nuomonę, taigi, dažniausai, rašo visišką nesąmonę. Panašiai kaip čia aš dabar darau. Mano šio teksto juk į knygą nepaverstum, ar ne? Tai va…

Aišku, grožinėms knygoms to netaikau. Bet tų ir rinktis nereikia – imi ir skaitai beleką – juk vis tiek tas skaitai dėl pramogos, ne žinių.

Na, o antra, kalbant apie žiningas knygas, žiūriu knygos storį. Kuo knyga storesnė – tuo akivaizdžiau, kad autorius vėlgi yra visiškas vaflis, nes nesugebėjo savo žinutės perduoti paprasčiau. Geras žemėlapis būna tik iš vieno lapo, o gera žinioms skirta knyga – nepila karviašūdžio ir tiesiog eina prie esmės.

5. Ką mieliau renkatės popierinę ar elektroninę knygą? Kodėl?

Taip. Nes taip.

6. Kaip keitėsi Jūsų skaitymo įpročiai bėgant laikui?

Po vaikystės sekė paauglystė, kurios metu daugiau žaidžiau video žaidimus bei žiūrėjau pornūhą. Na, žinot, kaip daug paauglių vaikinų gyvena. Skaičiau tuomet nebent mokyklos įspėjimus dėl nelankymo.

Pasibaigus paauglystei – vėl grįžau į žmones ir pradėjau dirbti sau, žaidimus mečiau, pradėjau skaityti kalnus informacinių knygų – daugiausiai psichologijos. Pamilau šias mažas ir sočias knygas.

Paskutiniais metais skaitau kiek mažiau, vos po 50 knygų, gal, per metus. Bet gal kiek ir nesigailiu – stengiuosi dabar kiekvieną įgautą knygą išnaudoti iki galo – apie ją papasakoti kitiems, pamokas įtraukti į savo dienotvarkę, pakartoti knygose aprašomus eksperimentus, paklausyti, pagaliau, ką autoriai sako.

7. Knyga, kuri labiausiai Jus įkvėpė keistis ir daryti dalykus?

Aš per daug skaičiau, kad galėčiau bent vieną išskirti.

Visos knygos yra geros. Tiesiog ne visos jos ateina tinkamu laiku. Netikiu “top knygų” atrinkinėjimu, nes dažna jų gali pataikyti tiesiog ne tą gyvenimo akimirką. Ar autorius kaltas, kad tau jo dėstomos mintys nėra naujos? Ar jis kaltas, kad tu jau skaitei tai kitur? Ar jis kaltas, kad tau ne nuotaika tokiai knygai?

Negaliu išskirti ir net jei galėčiau – nenorėčiau. Išvis, sakyčiau, kad noras rasti “geriausią knygą” yra tiesiog idiotiška.

…Čia kaip rasti geriausią ledų skonį bei kojinių spalvą. Geriausia kam? Kada? Ir kuri knyga pakeitė požiūrį, jei tą pačią žinutę skaitei keturiose knygose ir tik po dar devynių tau dašuto? Čia pirma, vidurinė ar paskutinė?

8. Kodėl žmogui svarbu būti tinginiu? Kaip Jūs ir rašėte savo knygoje, nes šiuolaikiniame burbule visi coucheriai ir pan. kalba tik apie produktyvumą, kiek daug žmogus turi padaryti. „Tinginio manifestas“ yra tarsi visiškai priešingybė tam.

Visiems valdovu nebūsi. Visų eurų neuždirbsi. Visi apie tave nežinos. Visos žemės neapeisi. Stengtis – puiku. Bet jei tai darai dėl kažkokios galutinės stotelės…

…O ką kalbėti apie tai, kad tavo kūnui PRIVALU turėti poilsio? Be poilsio – sugesi. Be poilsio – pritrūksi išties naujų idėjų. Tu juk ir taip tai matai – juk pažįsti, kad duše ar vaikščiojant kyla daugiausiai idėjų, ar ne?

Neskubėk ir būsi pirmas.

Būsi pirmas ne laikinose metrikose (piniguose, turte, žinomume…), o tai, kas tiesiog yra – pirmas pasitenkinimu gyvenime.

Jei tingi – viskas su tavimi tvarkoje. Aš irgi daug ką tingiu. Prisijunk!

Na, o jei netiki – paskaityk #TinginioManifestas. Pamatysi.