Dirbk mažiau – padaryk daugiau

Straipsnio autorius: Danielius Goriunovas / Debesyla

Danielius Goriunovas / Debesyla

Dalinuosi ką patyręs, nes kažkas paprašė.

Šis įrašas parašytas 2013 04 08 dieną.


Argi ne keistai skamba šio įrašo pavadinimas? Dirbk mažiau.. Bet tuo pačiu metu padaryti daugiau?? Absurdas, stačiai absurdas, – pasakytų didelė dalis mūsų.

Keista, bet dažnai vienas iš labiausiai vertinamų dalykų yra sugebėjimas sukišti kuo daugiau darbo bei produktyvumo valandų į dieną. “Dirbsi daug – pasieksi daug”, sako mano močiutė. Bet ar tai tiesa?

Juokingas dalykas su produktyvumu yra, kad tu dirbi visą dieną, akylai stebi dienos darbų tvarką, kad nieko nieku gyvu nepamirštum, ryte vos atsibudęs skubi nusipraust, apsirėdyt, suvalgyti greito maisto paketą pakeliui iki automobilio, atvažiavus į darbą dirbi 10 valandų per parą, o grįžtant namo dar užsuki nupirkti pieno ir batono kepalą. Grįžęs namo susižiūri rytojaus darbus, susirašai juos tvarkingai kaip optimaliausia bus dirbti ir pats save paguodi, kad ryt bus dar viena sunki diena.

Bet ką tu iš viso to pasiekei? Dirbai visą dieną ir padarei 30-40 užduočių kurias įdavė bosas, žmona, draugai bei kolegos.
Realiai tai šaunu, juk kaip sako lietuvių patarlė – darbas žmogų puošia. Bet kodėl dienos gale visas tas darbas atrodo kaip tuščia vieta?

Galėčiau čia parašyti pavyzdį apie rašytoją (ar programuotoją, ar kepėją, ar kad ir ką norite) kuris parašo per diena tūkstančius žodžių, bei apie kitą rašytoją kuris parašo vos kelias eilutes ir sulaukia ne tik daugiau skaitytojų, bet ir įvertinimų. Bet nerašysiu, manau jau patys apie tai pagalvojote.

Kodėl dirbti mažiau

1) Tu pasiektum daugiau.

Ne, nesakiau, kad tu padarytum daugiau – tu juk dirbtum mažiau, po galais. Bet dirbdamas mažiau betikslio darbo tu gali susikoncentruoti geriau į tai ką tu tikrai vertini, ką tu tikrai nori padaryti.

Nori tu to ar nenori, bet kai turi mažiau darbų savo dienotvarkėje tu tiesiog automatiškai sutelki dėmesį į tai ką darai dabar. 

2) Tu nerimautum mažiau.

Įprastos dienos ryte vos atsibudus ir prisiminus dienos darbus turbūt dažnam norisi iššokti pro langą ant asfalto. Na, ar kaip dažniau pasitaiko – neatsikelti iš lovos, nes lovos trauka padidėjusi.

Dirbdamas mažiau tu sumažintum savo nerimą dėl to ką dar reikia padaryti ir ko nepadarei. Tuo labiau, sumažintum nerimastį ir vakare – kai eidamas miegoti negali užmigti nes prisimeni viską ko nepabaigei laiku ir reiks pabaigti rytoj (ar dažniau “kažkur ateityje”, suprask niekada).

3) Tu turėtum daugiau laiko sau.

Lengva sakyti, kad nesportuoji nes reikia pabaigti tą projektą iki dienos galo bei niekaip neišeis nieko įterpti. Bet juk tu supranti, kad tai tik savęs pačio apgaudinėjimas, tiesa?

Aš nesakau, kad gavus laisvo laiko tu turėtum eiti bėgioti ar kilnoti svorių sporto klube, ne, užtat sakau, kad turėdamas daugiau laiko ir mažiau rūpindamasis niekiniais darbais tu galėtum, pavyzdžiui, paskaityti tą knygą kurios niekad nebaigei skaityti, susirasti merginą ar vaikiną, pasišnekučiuot kavinėje su draugais, išsikepti obuolių pyragą ir daug daugiau.

Yra ir daugiau pliusų išmokus dirbti mažiau – tu gyveni sveikiau ir laimingiau, užmiegi smagiau ir taip toliau, bet šiam kartui, kol kas, manau užteks. 😉

Kaip tai padaryti

 

Išties keista, jog turint perkrautą dienotvarkę svajojama turbūt vien tik apie tai kaip grįši namo ir nieko neveiksi, o grįžus tu greitai miršti iš nuobodulio ir eini pabaiginėt senus darbus bei naujai planuoti rytdienos.

Kol lengva sakyti, kad tiesiog darytum mažiau ir, kad nieko neveikimas yra lengva, dažnas net nežino kaip tai daryti!

  1. Peržvelk savo dieną (ar savaitę, ar mėnesį).

Įkvėpk oro, atsipalaiduok, padėk tą tvarkaraštį į šoną. Ar yra darbų kuriuos tu galėtum pamiršti? Ar galėtum sudaryti laiko tarpus tarp užduočių? Ar galėtum sumažinti nevertų užduočių skaičių? Peržvelk darbus ir išmesk viską kas nereikalinga.

  1. Išmok pamatyti vertingus darbus.

Šitam aptarti turbūt reiktų visos atskiros knygos, gaila, kad aš dar tokios neparašiau. Išmok atpažinti darbus kurie tikrai, tikrai paveiks tavo ateitį į teigiamą pusę.

Ar tau tikrai būtina eiti į tą seminarą apie finansines apskaitas, jei tu geriausiai tapai paveikslus ir tau net tos apskaitos neįdomu? Ar tau tikrai reik eit susitikti su ta drauge kurios išties nemėgsti, bet pasirodo, kad jai sunki diena nes nulūžo nagas? Ar tikrai tau reik nueit į tą parduotuvę pažiūrėt gal bus nuolaida tam nužiūrėtam megztiniui?

  1. Sumažink blaškančių darbų skaičių.

Sumažink tai kas vyksta fone ir trukdo tau mėgautis akimirka bei dirbti tą vieną, vertingą, darbą. Keli galimi dalykai ką galėtum išmesti iš galvos: tas fone skambantis televizorius, skype ikona bei draugų pašnekesiai, atviras facebook langas naršyklėje, ta krūva atidarytų straipsnių kuriuos tariamai skaitysi, fone grojanti muzika ar betvarkė tavo kambaryje.

Išjunk tai, pasakyk jiems, kad esi užsiėmęs ir pasiųsk juos velniop. Kai pabaigsi darbą ar pasieksi pertrauką – va tada gali vėl įsijungti ir kvaršinti jais sau galvą iki valios.

  1. Mėgaukis savo neproduktyvumu.

Taip, tiesiog mėgaukis tuo. Pameni tuos laikus kai dirbdavai visą dieną ir kiekvienos dienos vakare skaudėdavo galvą, akis, nugarą ir visą likusį kūną? Jie jau praeitis. Dirbk tik tai ką nori dirbti.

Nesiūlau išvis nieko nedirbti, o tik žiūrėti filmus internete, nesiūlau jums ir dirbti tuščius darbus visą dieną – siūlau dirbti tik tai ką tu pats laikai vertingu.

Kvėpuok, atsipalaiduok, dirbk mažiau, nerimauk mažiau. Ir taip pasiek daug daugiau. Paprasta, tiesa?

Na, o ar jau JŪS panorėjote sumažinti darbo kiekį?