Kaip pasodinti idėjų, kurios duotų vaisių?

Straipsnio autorius: Danielius Goriunovas / Debesyla

Danielius Goriunovas / Debesyla

Dalinuosi ką patyręs, nes kažkas paprašė.

Idėjos miršta. Ir devyniais atvejais iš dešimties net nepastebime, kaip jos nukeliauja iš „padaryti rytoj“ sąrašų į „padaryti kažkada“ sąrašus.

Tu tai tikrai patyrei.

Galbūt vieną dieną tau netikėtai šovė geniali mintis, o ją užsirašei išpildymui šį savaitgalį…

…Tik vaje – savaitgalį nutiko kažkas netikėto: subjuro orai, išsikrovė automobilio akumuliatorius, pramiegojai žadintuvą. O geniali mintis nusikėlė kitai dienai.

Tai yra dienai, kuri niekada neatėjo.

Ir štai – pradžioje turėjai neįveikiamą idėją, kuri atneštų tau laimę, sveikatą, turtus ar kad ir ką trokšti, o šiandien jau praėjo pusmetis, kaip joje nepasistūmėjai nė per žingsnį. Bravo.

Jei dabar, klausant manęs, atsiminei savo nebaigtus darbus, štai, ką siūlau – pamiršk. Tavo senos idėjos žuvo ir jau supuvo. Geriausia, ką gali padaryti, tai nueiti prie kapo, uždegti žvakutę ir susitaikyti su jų mirtimi.

Štai kodėl:

Tavo mintys turi galiojimo laiką

„Idėjos pūva. Nenaudojamos jos sugenda.“

John C. Maxwell, protestantų pastorius

Kuo panašus pienas ir idėjos?

Abu šie dalykai turi galiojimo laiką. Maždaug nuo trijų dienų iki dviejų savaičių. Ir keisčiausia, kad dauguma žmonių šito nesuvokia. Jie planuoja, galvoja, nebaigia senų darbų ir kuria naujus…

…Tikėdami, kad jie spės viską kažkada padaryti.

Šis mąstymas toks populiarus, kad juo užsikrečia net milžiniškų įmonių vadovai. Jie rengia darbuotojams konkursus ir proto šturmo 1 sesijas vien tam, kad sugalvotų naujų būdų patobulinti verslą. 2

Tačiau štai klausimas: Ko vertos genialios idėjos, jei jos praktiškai nepanaudojamos?

Kodel musu idejos mirsta lyg geles

Kodėl idėjos miršta?

„Mes rikiuojame savo mintis tol, kol jos miršta, vietoj to,
kad bandytume jas prikelti gyvenimui.“

Brian G. Jett, rašytojas

Didžiausia bėda su idėjomis ta, kad jos tėra įprastos mintys. Jei nėra krutinamos ir atnaujinamos – jos pasimiršta.

Priežastys, kodėl taip nutinka, yra dvi:

A. Minčių neišsaugai kitur nei tik savo galvoje.

Žmogaus galva 3 pasižymi viena savybe – ji greitai pamiršta abstrakčias idėjas. Kuo tavo mintis abstraktesnė – tuo didesnė tikimybė, kad ją pamirši.

Tai jau 1885 metais pastebėjo psichologas Hermann Ebbinghaus, po kelių metų išvedęs ir įsiminimo formulę – naujos mintys iš galvos dingsta eksponentiškai, priklausant nuo minties svarbumo ir praėjusio laiko.

Jei nenori pamesti minčių – išsaugok jas kitur, ne tik galvoje.

Ir tai gali padaryti, kad ir kaip tau patogiau. Nėra didelio skirtumo ar tekstu, ar piešiniais, ar įrašant garsu. 4 Svarbiausiai, kad išsaugotum.

B. Mintis atidedi vėlesniam ir tariamai geresniam laikui.

Suprantu – tu sugalvojai genialų būdą pasiekti savo svajonių tikslą ir nenori savo idėjos išnaudoti tik pusėtinai. …Tačiau per atidėliojimą ir planavimą pamiršti svarbiausią dalį – pradžią.

Ne, nesakau, kad geriau mesti pradinius pasiruošimus ir nerti stačia galva į pusmetrio gylio tvenkinį. 5

Aš tik sakau, kad vien pasiruošimais tikslo nepasieksi.

Geriausiu atveju pakliūsi į planavimo sukeltą paralyžių. Blogiausiu – per laiką idėja pasimirš arba praleisi progą ją panaudoti.

Nesijaudink, tavo idėjos vis dar gali sužydėti!

Tai ką daryti, kad idėjos sužydėtų?

Atsakymas paprastas: pradėk. Panaudok savo idėjas. Bent per žiupsnelį. Vos tik į galvą šaus mintis – ją panaudok. Ką su ja nuveiksi, priklauso tik nuo tavęs.

…Tačiau rekomenduoju tris galimus kelius:

1) Išsaugok. Jei neturi laiko šią akimirką, bet žinai, kad turėsi vėliau.

Jei akimirką, kai minties kulka perveria tavo galvą esi užsiėmęs – nemesk darbo, o mintį užsirašyk, nusipiešk, įsigarsink ar kitaip išsaugok.

…O išsaugojęs pamiršk iki kol pabaigsi pradinį užsiėmimą.

Nes darbo metu galvojant apie naujus planus tu tik sabotuotum savo pasiekimų kokybę. Juk nenori prastai atliktų darbų, tiesa?

Tik vėliau, jau turint laiko, peržvelk idėją dar kartą ir nuspręsk, ką su ja daryti. Geras idėjas suplanuok darymui, o blogas išmesk velniop. Tai panašu į „Getting things done“ produktyvumo sistemą.

2) Padovanok idėją kitiems. Jei neturi laiko šią akimirką ir žinai, kad neturėsi niekada.

Pasakyk man, kokia tau nauda iš idėjos, kurios niekada neįgyvendinsi? Atiduodant mintį kitiems (tarkim feisbuke arba pasakojant draugams), duosi progą kažkam ja pasinaudoti.

Galbūt tau mintis nėra itin patraukli ar neturi jai laiko,
tačiau kiti galbūt būtent jos ieško.

…Ir ką žinai, gal ateityje kas nors pasakys Tau ačiū už genialią mintį. Nors net nesistengei pakeisti pasaulio – tik dalinaisi idėjomis.

3) Imkis tučtuojau. Jei turi bent truputį laiko arba žinai, kad greitai jo turėsi.

Nes tau daug nereikia. Vos dviejų minučių.

Per artimiausias dvi minutes išjunk grojančią muziką, filmą, internetą ir viską, kas gali trukdyti. O tuomet, išsitraukęs patikimą sąsiuvinį ar atsidaręs tekstinį failą kompiuteryje, pradėk planuoti.

Kad ir be tvarkos surašyk visus darbus, kuriuos tau reikia įgyvendinti, kad išpildytum savo idėją. Ir aš kalbu apie VISUS darbus. Įterpk net ir tokius kaip Nueiti į parduotuvę ir nusipirkti pieštuką“. 6

Tos dvi minutės yra tavo laiko limitas. Tiek turi, kad surašytum kuo daugiau punktų. Žingsneliai neprivalo būti sklandūs, gražūs, atrinkti ar tiksliai suformuoti. Svarbiausia, kad jie būtų užrašyti.

Padaryk tai, kol mintis nedingo iš galvos. Ir būsi žingsniu pirmiau už visus.

„Pradžia – daugiau nei pusė viso darbo.“

Aristotelis, antikos filosofas

Tuomet ateina lengvoji dalis – darymas. Tu jau turi idėją ir planą. Nors planas nėra idealus, bet jau gali jo imtis. Suplanuok pirmąjį žingsnį rytojaus rytui arba šiandienos vakarui.

Sunkiausia dalis yra pereiti iš turiu idėją“ erdvės į turiu planą“ erdvę. Kai tai padarai – tavo tikslui atvertos durys. Dabar jau gali ne tik svajoti kažką pradėti, bet ir savo svajonės siekti.

Taigi eik – imkis to, ką atidėliojai jau ilgą laiką. Pradėk rašyti knygos planą, atnaujink prieš pusę metų pamirštą tinklaraštį, nupiešk naujausio savo paveikslo eskizą ar pasiskirk laiką rytojaus ryto treniruotei.

Nes jei nieko nesiimsi – nieko ir nepadarysi. Paprasta.

„Idėjos yra kaip kojos: ko jos vertos, jei negali bėgioti ar daryti špagatų?“

Jarod Kintz, romanų autorius

O dabar klausimas tau: Kokį dalyką jau ilgą laiką nori padaryti, bet niekaip neprisiverti pradėti?

Prašau, pasidalink savo atsakymu komentaruose žemiau. 🙂

Idėjas pildantis,


 1. Angliškai Brainstorming“. Jei įdomu, gana gerą straipsnį apie tai lietuviškai rašė koučingo specialistas Tomas Misiukionis: „Proto šturmas: veiksminga idėjų generavimo technika ar laiko švaistymas?“.

 2. Moksliniai tyrimai senai įrodė proto šturmo pratimų neefektyvumą. Apie tai plačiau rašė The New Yorker straipsnyje „Groupthink“.

 3. Nors ir yra be galo sudėtingas aparatas.

 4. Aš naudoju OneNote, Google Keep ir Google Calendar, apie kuriuos plačiau užsimenu „Tinginio Manifeste“.

 5. Nešok! Taigi ledas ten po apačia!

 6. Spėju nenorėtum pasimetimo pradėjus darbus ir pamačius, kad kažko tau tikrai trūksta…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

 1. Aš pastebėjau, kad…. Kai leidžiu sau stabtelėti penkioms minutėms, aš sustoju mėnesiui, kartais pusmečiui, o kartais – metams…

 2. Su rašymu taip yra… Sugalvoji ką nors tikrai gero, bet atrodo dar ne laikas užrašyti. Ir po keleto dienų atrodo nebe taip viliojančiai. O paskui voliojasi galvoje rašinių likučiai.
  Dabar jau dvi savaitės rengiuosi aprašyti laišką vienam žmogui. Kuris jo nelaukia, bet labai reikia parašyti. Šiandien turi būt diena, kada bent pradėsiu.

  1. Būtent, pradėk jau šiandien. Tiesą sakant, jei nieko neturi ką veikti – vos tik perskaitysi šį mano atsakymą. :))

 3. Šiuo metu turiu idėją, tikslą sudalyvauti trijuose konkursuose. Noras yra didelis, tačiau baiminuos nespėti. Nespėti pasiruošti.. Kadangi tam reikia ir finansinių išteklių, kurių atsiras šiek tiek vėliau. Kita problema, kuri mane graužia: nesugebu pasidalinti savo darbu, atrodo niekas geriau už mane pačią nepadarys. Tačiau jei sugebėsiu paprašyti pagalbos, galėsiu savo idėją įgyvendinti…

  1. Tokiu atveju siūlyčiau išsirinkti vieną projektą be kurio TIKRAI negalėtum gyventi (na, žinai, vienas dalykas, kurį norėtum padaryti prieš mirtį), o vieną iš likusių dviejų duoti savo draugui artimui. Ar tiesiog nepažįstamajam, su kuriuo galėsi ateityje susidraugauti. 🙂
   Taip tikrai žinosi, kad bent viena iš tikslų pasieksi. Juk vienas pasiektas geriau nei trys nepasiekti, tiesa? 😉

 4. Man atrodo, esu neįgyvendintų idėjų karalienė, nes turiu tiek sąrašų ir tiek planų (planus sudaryti man labai lengva, sunkiau yra pradėti juos įgyvendinti), kad man rodos, gyvenimo neužtektų visoms įgyvendinti:D Jau seniai noriu surišti užrašų knygutę, jau net viską pasiruošusi turiu, reikia tik pradėti!

  1. Arba kitas variantas – mesk neįgyvendintas mintis lauk ir padaryk vietos naujoms. Beje, jūsų tinklaraštis visai žavus, smagu skaityti! 😉

   1. Žinoma, galima būtų jų atsisakyti, bet tas jausmas, kai ilgai delsęs PAGALIAU padarai tai, apie ką nuo seno galvojai..oi, jis neapsakomai puikus. Taip ir laikosi jos laukdamos įkvėpimo pradėti.
    Ir beje, ačiū labai, smagu girdėti! 🙂

 5. Kaip čia pradėti, greičiau pabaigti… turiu pradėjusi tapyti didžiulį paveikslą, ten trūksta poros gerų prisėdimų. Tačiau man nepabaigus aš įstojau į universitetą, išvažiavau iš tėvų, kur ir liko paveikslas. Dabar nuvažiuoju retkarčiais, o ir tada būna arba kitų darbų ar įkvėpimo nebūna. Tai štai koks mano nebaigtas darbas apie kurį nuolat pagalvoju jau ištisus keturis metus.

  1. Oho, įspūdingai! Ar dar tikrai norisi tą paveikslą pabaigti?
   Kažkaip jei būčiau tavo vietoje turbūt pristatyčiau jį draugams/publikai būtent tokį, koks jau yra – kaip paminklą atidėliojimui. Kaži tiktų taip? :))

 6. Netycia uztikau Jusu tinklalapi vienoje FB grupeje. dekoju uz idomias mintis.
  Man vis kirba ideja pradeti savo versla uzsienyje, nes gyvenu ne Lietuvoje. Bet visada is paskos seka baime bankrutuoti ir pan. O kaip pradeti versla, jei near visishkai jokiu finansu? Shtai kur klausimas 🙂

 7. Čia kaip specialiai man, būtent šiai dienai pritaikyta. Ačiū, ypatingai geras tas dviejų minučių būdas. Išbandysiu.

 8. Geras straipsnis. Mano idejos ir planai pradeje pelyt-italu klb mokymasis. Uzsidegu naujom idejom greitai, bet buna , kad entuziazmas isblesta ypac kai nera palaikymo.

 9. Sukurti verslą! Ir jeigu man pavyks tai padaryti, tai Tau, Danieliau, paskirsiu 2%. 🙂

  1. Sutarta. Tik 2% tik nuo 2017 metų, rodos, galėsi skirti, nes Debesyla nėra VŠĮ dar 😀

 10. Ačių Danieliau,Tu prisidedi ,prie mano verslo augimo online.Tavo patarimai visada tikslūs.

 11. Sportuoti. Tu vienintelis, po Alex Monako, priverti atsikvošet ir pajudint “užpakalį”. Ačiū už tai!