Kur slypi tavo talentas?

Straipsnio autorius: Danielius Goriunovas / Debesyla

Danielius Goriunovas / Debesyla

Dalinuosi ką patyręs, nes kažkas paprašė.

Atrodo, jog vieni žmonės gimė su lempute virš galvos, kuri sužimba vos tik prireikus idėjos, o kiti sėdi, mąsto ir lemputės jiems nedega. Nebent ugnies šviesos žvakutės.

Paprasta pasiklysti tarp nuomonių – vieni teigia, jog žmogus gimsta su talentu ir atlieką kažką geriausiai, kiti prieštarauja sakydami, jog jis tiesiog įdėjo nežmonišką kiekį pastangų, jog tai pasiektų.

Ir žinai ką? Abi pusės teisios.

Talentas be įdirbio yra niekas, kaip paukštis be sparnų, negalintis pažvelgti, kaipgi atrodo žemė iš viršaus.

Visi nori turėti sparnus, kilti, kurti, gyventi. Tačiau, ne kiekvienas skrenda link savo lizdo, neįdeda pastangų į stipriausią savo gebėjimą. Vieni turi kompasą (na šiais laikais juos pakeitė GPS), kiti blaškosi nešiojami nežinomybės.

Neatradai gebėjimo, kuris užvaldytų tavo kūną ir mintis?

Štai tau žemėlapis:

Meilė, juodu ant balto.

Ne, vyrus, moteris ir kitalyčius palik ramybėje. Tai sąrašas, kuriame gyvens tavo aistros, pomėgiai, veiklos. Pasistenk prisiminti viską, kas tau teikia malonumą, nesvarbu, tai slidinėjimas ar vaikų gąsdinimas.

Jog būtų lengviau, štai tau keli klausimai apšilimui:

 1. Ką atlieki nieko neprašomas? (Veiklos, kurias tau tiesiog patinka atlikti, galėtum visą dieną mėgautis jomis ir nesukti galvos.)
 2. Nuo kokios veiklos tave nuolatos bando atitraukti draugai norėdami susitikti?
 3. Kas tave priverčia pamiršti laiką? (Juk žinai, būna kažką veiki, žvilgteli į laikrodį ir nustembi, nes prabėgo daugiau laiko nei tikėjaisi.)
 4. Ką veiktum už dyką? (Jeigu be galo mėgsti gaminti, juk tau reikėtų tik nuostabios virtuvės ir pasileistum į eksperimentus, už kuriuos tikrai neprašytum atlygio.)

Kuo lengvai tave sudominčiau?

Juk pastebėjai, yra sritys į kurias pasineri ir atradęs kažką naujo, klyki kaip paauglė sutikusi savo dievaitį (ar kaip aš paauglystėje būčiau klykęs sutikęs Zezimą) ir atvirkščiai, informacija, kurią nagrinėdamas prisimeni visus būdus, kaip galėtum nusiplauti.

 1. Kokios knygos tave žavi labiausiai?
 2. Apie ką dažniausiai diskutuoji su žmonėmis?
 3. Kokius filmus, Youtube video dažniausiai žiūri?
 4. Kurios temos tave užkabina?

Visa tai tikriausiai siejasi su tavo aistromis ir gebėjimais. Tarkime, tave domina dizainas, greičiausiai tavo žvilgsnį pasiekia tinklaraščiai apie šią sritį. Trumpai tariant, bet kuriuo atveju galima išskirti sritis, kurios sutampa, tai ir yra tavo stiprybės, kurias privalai išnaudoti.

Praeities medaliai.

Apversk popieriaus lapą ir toliau darbuokis dėl kilnaus tikslo. Dabar prisimink, už ką anksčiau esi apdovanotas, galbūt buvai laimėjęs plaukimo rungtį ar šachmatų varžybas.

Pagalbos?

 1. Kuriose srityse tu pavarydavai geriau nei kiti?
 2. Užduotys ar projektai, kurie puikiai sekėsi?
 3. Bet kas, kas priversdavo tave išgirsti “puikus darbas”?

Ieškok panašumų, jų tikrai rasi. Prireiks laiko, bet jis atsipirks. Tai taškas, kuris atvers tau akis ir suteiks motyvacijos, juk tu jau kažką pasiekei, gali tai pakartoti!

Kitų nuomonė šį kartą taps svarbi.

Kartais aplinkinių žmonių požiūris apie tave būna aiškesnis nei tavo paties. Pasinaudok šia puikia galimybę ir iškamantinėk draugus, šeimą, gimines, žmones, kurie tave pažįsta.

Kokie klausimai turėtų suktis anketoje?

 1. Kurioje srityje tavo manymu esu geriausias?
 2. Kur anksčiau man pasisekdavo?
 3. Kas priverčia mane sužibėti?

Prisimink, tu neprivalai linkčioti galvą ir viskuo tikėti, bet patikėk, kai kurie atsakymai tave nustebins.

Kita medalio pusė.

Ne viską tu sugebi, bet žinok, jog nesi išskirtinis. Tai gali būti sunku, tačiau būk atviras sau, versk naują lapą ir pasižymėk jame atsakymus į šiuos klausimus:

 1. Kokiose veiklose tu užtrunki ilgiausiai?
 2. Kas priverčia tave jaustis keistai ir nepatogiai?
 3. Kokius darbus vilkini?

Visą tai padės atrasti savo silpniausius gebėjimus.

Atradimų metas.

Tyrimas atliktas, prasideda naujas etapas – grupavimas. Tau nebūtina ieškoti sąsajų tarp kiekvieno užrašo, tiesiog vadovaukis šiais klausimais:

 1. Ar yra bendrinių dalykų, kuriuos randi savo gebėjimų, pasiekimų, domėjimosi srityse?
 2. Ką gali sujungti iš visų sąrašų?
 3. Apie kokią veiklą svajoji?

Hmmm… Dabar esi vertas pertraukėlės, atlikai nuostabų darbą, po kurio būtų nuodėmė nepasilepinti mėgiamu karštu gėrimu. Prieš tavo akis guli talentai, veiklos, kurios priverčia tave pakilti.

99% darbo 1% talento?

Spjauk į tai, dabar privalai įdėti 100% darbo į savo talentą, tik taip pasieksi aukštumų!

Aišku, tau gali atrodyti beprotiška, po darbo skirti likusią dienos dalį savo talento ugdymui, todėl pradėk nuo 30 min. per dieną.

Kuomet jausi, jog tau šis laiko tarpas per trumpas, didink jį.

Per laiką nutiks tai, kas nutiko man – suprasi, kad kažkas vertina tavo darbą, nori tau duoti pinigų ir žeria komplimentus, nors to nė velnio neprašei.

Bet svarbiausia – turėk kantrybės darbui.

Dirbantis,
Danielius

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *