Pirmą kartą čia?
Atnaujinta:

Kaip aš vengiau visų judančių paveiksliukų? [Iššūkis]

„Man televizija yra edukacinė priemonė. Kiekvieną kartą, kai šeima ją įsijungia, aš einu į kitą kambarį ir atsiverčiu knygą.“

Groucho Marx, komikas

Įsivaizduok gyvenimą be judančių vaizdų – video žaidimų, video filmų, YouTube, reklamų stendų ir taip toliau. Tai taiki idilė.

Laimingi žmonės, gyvenantys paprastą gyvenimą su krūvomis laisvo laiko. Kartais jie dirba, tačiau dėl to nesijaudina – poilsiui jie turi daugiau laiko, nei jiems reikia.

Poilsiaudami jie skaito saviugdos knygas, mokosi jogos meno, bendrauja su gerais draugais, o kai tai nusibosta (savu noru!), maitina senyvus žmones.

Idealiame pasaulyje niekas nešvaistytų laiko prie televizoriaus, neleistų dienų žaisdami video žaidimus ir visa, kas gera, būtų ranka pasiekiama.

…Argi ne?

Na, lengva ir smagu taip galvoti. Tačiau šį gruodį aš pats atsisakiau visų filmų, video žaidimų bei kitų video pramogų. Ir supratau, kad viskas gerokai sudėtingiau.

(Užuomina: video pramogų atsisakymas nėra išeitis.)

Mano mėnuo be video pramogų.

Jei jau kurį laiką skaitai šį tinklaraštį, turėtum žinoti – 2013 metų gruodžio pradžioje aš pradėjau savo Neįmanomų iššūkių metus. Ir pirmasis mano iššūkis buvo išgyventi mėnesį – 30 dienų – be video pramogų.

Imdamasis iššūkio maniau, kad jis mane išvargins. Maniau, kad atsispirti pagundoms pažiūrėti tą draugės rekomenduotą filmą ar pažaisti tą brolio išgirtą žaidimą bus neįtikėtinai sunku. Kad tai bus tikras iššūkis.

Ir dalinai aš neklydau – iššūkis tikrai nebuvo toks, kad jau po dienos būčiau galėjęs pasakyti „padaryta“. Bet kartu jis nebuvo ir toks sunkus…

Nors pirmomis dienomis dar dažnai nuklysdavau į Youtube ar paleisdavau Facebook sienoje pasirodžiusius video, greitai išmokau juos ignoruoti. 1

…Tiesa, ne taip, kaip tikėjausi.

Maniau, kad turėdamas laisvo laiko eisiu ir rašysiu naujus, įtraukiančius straipsnius. Ar mokysiuosi gelžbetonio plokščių konstrukcijų stiprius universitetui. 2 Bet vietoj to, aš radau alternatyvų ir toliau dariau tai, ką norėjau nugalėti – švaisčiau laiką veltui.

Pasirodo, kad filmų ir video žaidimų atsisakymas nepridėjo papildomų minučių dienoje, o tik vienas minutes pakeitė kitomis. 3

Ko aš išmokau iš šio iššūkio:

Didžioji dalis pastebėjimų anaiptol nebuvo kažkas netikėto ar naujo, bet dabar jau viską galiu pagrįsti ir sava patirtimi:

 • Bandant atsikratyti ar įgauti įpročių, nuovargis yra tavo priešas.
  Aukšta temperatūra (mėnesio pradžioje sirgau), fizinis nuovargis, miego trūkumas, alkis ir t.t. neigiamai veikia dėmesį. O būtent dėl dėmesio trūkumo ir įvyksta didžioji dalis klaidų. 4
 • Jei nori atsikratyti veiklos – neduok jai laiko.
  Tomis dienomis, kai iš visų jėgų stengiausi pabaigti kursinius darbus, video pramogoms nedaviau nė minutės. Taigi nebijok nukreipti savo dėmesio šalin, jei to prireiks. 5
 • Dideli, matomi priminimai veikia.
  Pirmomis dienomis, po kelių netyčinių pasimiršimų, aš tiesiai ant stalo nuvalomu markeriu užsirašiau priminimą, ko siekiu. Ir tai suveikė – mačiau, taigi prisiminiau. 6
 • Mažų klaidelių sunku išvengti.
  Menkų klaidelių, mano atveju – kelių akimirkų vėpsant į filmuotą medžiagą, sunkiai išvengsi. Man dažnai būdavo, kad tik po 1-2 sekundžių suvokdavau, kad žiūriu filmuotą medžiagą. Taigi, jei šiek tiek užsimiršti – nebijok, pamažu išmoksi pastebėti save. 7
 • Aplinkiniai gali pamiršti, ką bandai pasiekti.
  Kartoti draugams, kad negali žiūrėti jų siūlomų video nei malonu, nei lengva. Gerai, jei kai kurie patys prisimena tavo iššūkį, bet daugumai vis vien tenka tai priminti. Į mėnesio pabaigą mane tai baigė užknisti. Bet tu nepasiduok vien dėl to, kad tavo išbandymas kitiems skamba nesuprantamai. 8
 • Gyventi be judančių vaizdų sunku ir nenaudinga.
  Gruodį teko ieškoti informacijos universiteto darbams bei kitoms veikloms (pavyzdžiui, maisto ruošimo receptų). Daugelis atsakymų buvo vos pusės minutės video filmuke, tačiau dėl iššūkio teko ieškoti kitų šaltinių.

  Visiškai atsisakant video atmetami ne tik juokingi kačių filmukai, bet ir visas informacijos pateikimo kanalas, kuriuo nesinaudoti kartais nepraktiška. 9
 • Ir žinai ką? Man visai netrūksta TV pramogų.
  Aš visai nepasigedau visų tų tariamai juokingų laidų ir laidelių interneto gilybėse. Galite, brangieji, ir toliau man jų nesiųsti. ;-)

Štai, kaip nuo šiol gyvensiu:

Dabar, iššūkiui pasibaigus, aš planuoju, kad:

 1. Ir toliau valgydamas ignoruosiu video laidas. Nes valgant daug smagiau skaityti dienos naujienas laikraščiuose, kuriuos prenumeruoja mano šeimyna. 10 Arba mėgautis maistu, kurį pasiruošei arba jį paruošė tavo mylimieji!
 2. Taip pat žiūrėsiu filmuotą medžiagą, jei taip bus greičiau, lengviau ir suprantamiau. Nors be teksto išgyventi negalėčiau, tačiau filmuota informacija kartais išsamesnė.
 3. Savo video žaidimų laiką ribosiu iki, tarkim, dviejų valandų per savaitę. Nors, rodos, net ir tiek nepasieksiu. 11

Tai va!

…Ir turiu tau prašymą:

Ar turi draugų, kurie leidžia dienas žiūrėdami TV
ar žaisdami video žaidimus?

Pasidalink šiuo straipsniu su jais! Ir tikiu, kad juos galbūt įkvėpsi pokyčiams. Galbūt jiems iššūkis be video vaizdų suveiks geriau.

Arba, jei ne, bent įsitikins, kad televizorius nėra blogis – svarbiau surasti veiklą, kuri būtų geresnė nei televizorius. 12

Akių nevarvinęs,


 1. Tiesa, ignoruoti ne įsijungus ir paleidus fone, o ignoruoti – išvis nespausti Youtube bei kitų nuorodų.

  Jei pradėčiau šį iššūkį šiandien, 2016 metų gruodį, situacija su Facebook būtų sudėtingesnė. Šis automatiškai paleidžia „Pamatytus“ video, jei nežinai, kur šią funkciją išjungti.

 2. 2011 metais esu padaręs siaubingą pasirinkimą – pradėjau studijuoti Statybos inžineriją. Kodėl? Ogi todėl, kad nieko kito tais metais nesugalvojau, o tėvai spaudė kažkur įstoti. Nedarykit to, ką padariau aš.

 3. Tai, beje, dažna situacija visų narkomanų gyvenimuose. Kaip rodo Gene Heyman tyrimai, didelei daliai narkomanų narkotikai nėra religija – metus vieną priklausomybę – pasiima kitą. Tai diagnozuojamas ir kaip psichologinis sutrikimas, kurį galima įžvelgti daugelyje mūsų. Nes tuštuma yra baisiau nei užpildymas. Beje, apie tai užsiminiau ir viename straipsnyje apie sveiką mitybą.

 4. Ne tik iššūkiuose, bet ir automobilių avarijose. Nevairuok pavargus arba teks susimokėti dažnai labai nemalonią kainą. Taip pat – neplanuok dienos ir nepirk dovanų prieš miegą, nes tuomet tavo dėmesys silpniausias. Spėk, kodėl naktis yra pelningiausias interneto marketingo specialistų metas.

 5. Įdomu, kad tai padeda ir sveikstant. Kai kuriose ligoninėse ligoniams suteikiamos progos daug skaityti, žaisti video žaidimus ir kitaip stumti laiką nekrapštant žaizdų bei nekeliant sau streso. Tiesa, toks dėmesio nukreipimas gali būti nenaudingas kaip A. Huxley knygoje „Puikus naujas pasaulis“ (orig. pasirodė 1932 metais pavadinimu „Brave New World“). Duok kaliniams ar mokiniams veiklos ir jie negalvos apie svarbesnius dalykus. Šiaurės Korėjoje ir Sovietų sąjungoje, tai, beje, irgi veikė.

 6. Dėl šios priežasties ir sukūriau Mūsų 15 Debesyliško gyvenimo taisyklių plakatą. Jį gali atsispausdinti ant popieriaus ir pasikabinti matomoje vietoje!

 7. Naudingą straipsnį apie savistabą yra rašęs psichologas Lukas Marcinkevičius.

 8. Su iššūkiais panašiai kaip su gėrimais ir fetišais: kiekvienas turi savo skonį. Tau nereikia pykti, jei kažkas tavęs nesupras, tačiau ir per daug dėl to nesirūpink.

 9. Nepaisant to, kad taip lengviau aprėpti didelį kiekį informacijos (lengviau peršokti nuo vienos įdomios antraštės prie kitos), tokiems dalykams, kaip maisto ruošimui ar mankštoms, video paaiškinimai naudingi. Turbūt tą irgi pastebėjai.

 10. Tai „Kauno diena“, kadangi esu kaunietis, bei „Lietuvos rytas“, kadangi šis laikraštis visai naudingas prakuroms žiemą…Juokauju dėl antrojo. :-) Šiaip nežinau, antrojo man nereikia, tačiau jį gaunu kartu – skaito seneliai.

 11. Labiausiai dėl to, kad paskutiniu metu nėra išleidžiama gerų realaus laiko strategijos arba RPG žaidimų. Eh.

 12. Neturi idėjų, kokia veikla tai galėtų būti? Štai kelios idėjos: Neįmanomų iššūkių metai ir Ką daryti, jei nežinai kuo užsiimti.

parama=gėris

Ačiū, kad skaitei! Jei patiko – prašau pasidalink feisbuke, palik komentarą... Arba padėk man skirti daugiau laiko kūrybai! :) Gausi ir papildomų dovanų: kiekvienas, paaukojęs bent 7,50 €, gauna mano knygos „Tinginio manifestas“ audio įrašą. Ir daug meilės! ❤

banko pavedimu

Paaukok bankiniu pavedimu arba kitokiu Lietuvoje įprastu būdu:
 

paypal

Arba vienu paspaudimu per Paypal sistemą:
Paremti dabar  Paremti dabar

9 komentarų... Pritari? Prieštarauji? O ką manai tu?

 • Na, valgant geriau išvis neskaityti – nei popieriniame nei el. variante, geriau sutelkti dėmesį į vieną dalyką (veiklą) vienu metu.

   • Ačiū TAU :) Smagiai taip viską radau ir net daugiau nei tikėjausi. Labai laukiu apibendrinto įrašo apie laiko planavimo įrankius ir t.t.. Linkiu tik "nepasimesti" ir laiko planavimo nepaversti vienu iš darbų, kuriam skiriama ooooj kiek daug laiko, nes pati tai susiduriu jau su ta problema. :))

 • Man iškilo klausimas, kam save taip varžyti :) Domiuosi asmeniniais tobulėjimais, visokiais iššūkiais, pats krūvą esu išbandęs, įveikęs ir ne, ir supratau vieną dalyką, kad jeigu tai nėra žalingas įprotis, nebūtina jo atsisakyti. Tarkim video žaidimai. Tu minėjai, kad turint daugiau laisvo laiko, galima jį skirti poilsiui, bet video žaidimai ir yra (bent man) kaip poilsis. Fiziškai, gal ir nepailsi, akys pavargsta, bet psichologiškai man žiauriai gera yra atsipalaiduoti su video žaidimais:)

  • Teisybė, geri pastebėjimai, bet man tų 2-3 valandų žaidimų užtenka poilsiui.

   Aš realiai noriu apriboti tai ne todėl, kad kur perskaičiau, kad taip geriau. Ne, tiesiog man pačiam taip maloniau. Aš taip randu daugiau laiko rašymui ir Debesylos tobulinimui. :)

 • Laukiu nesulaukiu įrašo apie laiko planavimą. Man tai aktuali tema, nes dar neradau man labiausiai tinkančio ir efektyvaus būdo, tai daryti :/ Sėkmės tau ir lauksiu tavo įspūdžių ir atsiliepimų :)