Psichologija
Video ir tekstas

Nebandyk būti superherojumi

Pamoka 1

Aš nujaučiu, kad to trokšti. Galbūt visą gyvenimą nebuvus kalbiam, dabar nori išmokti bendrauti, lyg geriausias prekybininkas, oratorius, politinis veikėjas ar Kaukė – visų laikų keisčiausias superherojus. 1

Tačiau įgūdis bendrauti neateina per dieną. Net ir perskaičius visą knygą ar straipsnį apie bendravimą, arba netgi suplojus 500 eurų už asmeninius mokymus iš Alfa patino.

Bendravimo įgūdis yra… Įprotis.

Ir niekas, tikrai niekas, neįgauna įpročių per vieną dieną. Veiksmus reikia kartoti tol, kol jie tokiais tampa. Galbūt kelis mėnesius, metus arba visą gyvenimą. 2

Būtent todėl kai kurie žmonės ir moka bendrauti geriau. Jie bendravo visą savo gyvenimą. Dažniausiai pasitai­kančiose psichologinėse tipologijose kaip MBTI, 3 žmonės skirstomi į tris tipus:

  1. Ekstravertai, kurie bendraudami įgauna jėgų, o vieni jaučiasi blogai.
  2. Intravertai, kurie bendraudami jėgas praranda, o pasiilsi vieniši.
  3. Ambivertai, kuriems tai negalioja. Bet grynų ambivertų net teoriškai nebūna, taigi nesijaudink – tu nesi tokiu. 4

Ir turbūt jau turėtum pastebėti, kad ekstravertai yra tie, kuriems čia pasisekė labiau – jiems bendrauti maloniau, taigi jie tą mielai darė kasdien. Jie turėjo daug progų treniruotėms.

Tačiau, jei esi intravertas – tai nėra blogai.

Taip, tai šiek tiek sudėtingiau, nes per gyvenimo metus neturėjai progos mokytis. Ar, tiksliau, jos atsisakei. Tačiau niekas nuo intravertiškumo dar nemirė. Aš pats esu intravertas. Pagal testus gana ryškus. Tačiau bendrauti išmokau.

Kaip? Apie tai papasakosiu kiek vėliau. Bet galiu išduoti, kad tai nebuvo kažkas magiško ir tikrai neskaičiau Dale Carnegie knygų, kad pradėtų man vartytis liežuvis.

Tai buvo vos 99% įvairaus bendravimo ir 1%, tiesą sakant, tokio pačio bendravimo. Vieną procentą išskiriu, nes juk reikia kažkokį įdomesnį skaičių parinkti, kad įsimintum. Ar ne? ;-)


  1. Jei nematei, tai turiu omenyje filmą „The Mask“ (1994). *Niūniuoja melodiją iš filmo ištraukos viršuje*

  2. Tau turbūt viso gyvenimo nereiks. Nebent rytoj netikėtai mirtum.

  3. Išsamų ir smagų testą gali atlikti internetu. Keliauk į Charakteris(.info). Man teko bendrauti su šio testo autoriais ir jie teigia, kad stengėsi išlaikyti mokslišką pagrįstumą.

  4. Tau smagu ir pabūti namie, ir pabendrauti? Puiku! Tu visiškai nesugebi klausyti, ką tau sakau. Skirtumas nėra bendravime, kaip kartais tai pristatoma populiariuose žurnaluose – skirtumas yra kokiose situacijose pasiilsi labiau. Tau gali būti keista, bet kiti žmonės pasiilsi būdami vieni ir netrukdomi, o kiti – visą parą, gyvenimą, nuolat apsupti žmonių bei protingų, jiems vieniems kalbančių, gyvūnėlių.

Pen
>