Psichologija
Tekstinė medžiaga

Kaip sustiprinti pasitikėjimą savimi?

Pamoka 2

Apibendrinus, mes turime du būdus, kaip tai padaryti: A) Savianalizės metodus ir B) Praktinių įgūdžių metodus.

Pradėsiu nuo savianalizės, kadangi šioje – nereiks daryti nieko labai naujo. Tik įjungti savo stebinčias smegenis (Danielius apie šias smegenis pasakojo straipsnyje „Kaip sugyventi su neprašytais jausmais“. Mes iš esmės mąstome dvejais būdais. Dažniausiai – nestebintys.) ir patikrinti save.

Savianalizė I: Ribojantys įsitikinimai.

Visi jų turime, tik nevisada atpažįstame. Tokie įsitikinimai riboja galimybes veikti, atima drąsą ir verčia nuolat abejoti. Šie įsitikinimai sukuria individualius rėmus – freimą. Tai lyg spalvoti aki­niai, suteikiantys aplinkai kontekstą ir spalvas. Vienas tokių įsitikinimų gali būti „aš kitiems nepatinku”.

Blogiausia, kad mūsų smegenys užprogramuotos ieškoti patvirtinimų, jog mūsų įsitikinimai teisingi.

Šiam fenomenui yra gausu mokslinių terminų: „retikuliari aktyvavimo sistema“ (RAS), „confirmation bias“ (patvirtinimo tendencija) ir panašiai. Jie visi reiškia, kad mes atkreipiame dėmesį į įrodymus, patvirtinančius mūsų įsitikinimus, ir praleidžiame faktus, kurie juos paneigtų. Dėl šios priežasties tiek gausu „Paslapties“ knygos sekėjų, nepaisant, kad tai viena bjauriausiai meluojančių knygų per paskutinius dešimtmečius.

Visa tai veda prie elgesio fenomeno, vadinamo savaime išsipildančia pranašyste.

Pavyzdžiui: „Aš tikiu, kad kiti manęs nemėgsta, todėl vakarėlyje laikysiuosi atokiau. Žinau, kad vis tiek niekam nepatiksiu.“

Toks elgesys lemia tai, kad žmonės iš tikrųjų pradeda tavęs nemėgti. Todėl įsitikinimas, nors iš pradžių ir nebuvo teisingas, išsipildo. Tavo veiksmai jį pavertė tiesa. Panašiai su įsitikinimais, kad „Va ta raumeninga moteris vartoja steroidus ir išvis vaikų negali auginti“ arba „Va jis verslininkas vyras, taigi vaikų negali auginti“. Vaikus kaip pavyzdį naudoju vardan aiškumo – tai gana stereotipų apipinta tema. :)

Savianalizė II: Savivertė.

Ši savęs patikrinimo forma dar kitokia. Savivertė mažai susijusi su gebėjimais atlikti užduotis, nes tai daugiau gebėjimas vertinti save pozityviai.

Pavyzdžiui: Gali būti visiškas kvailys mokykloje – negabus, neimlus ir taip toliau… Tačiau vis tiek turėti aukštą savivertę per egzaminus, nes tiki save esant geru žmogumi. Nors tai ir neturi jokio loginio ryšio su užduotimis – tu vis tiek pasitiki savimi.

Kokias mintis, ką sugebi ir ko ne, kuri sau?

Pen
>