Psichologija
Video ir tekstas

Kaip pradėti pokalbį?

Pamoka 3

…Su verslininku, kuriam nori papasakoti apie naują projektą, su prekybinku mugėje, iš kurio pirksi pintinę obuoliams ar su vaikinu, kuris kalba tokiu žaviu akcentu?

Pirmiausiai, ko tau reikia, tai yra jokių taisyklių ir daugiau nuoširdumo.

Ironiška, nes rodos beveik visi mokytojai bendravimo sferoje kalba apie taisykles ir sudėtingas schemas. Tačiau išties viso to tau nereikia. 1

Mintis A: Pasakyk komplimentą.

…Jei to norisi. Jei nesinori, tada… *Būgnų gaudesys* …Nesakyk.

Nors kai kurie moksliniai tyrimai 2 rodo, kad tai gali būti gera pokalbio pradžia, bet, mano manymu, tai nėra geriausias būdas pradėti išties vertingus santykius. 3

…Tačiau komplimento pasakymas yra puikus būdas treniruotis.

Labiausiai todėl, kad šio pokalbio pabaigti nereikia. Jis turi visas pradžias, tačiau neturi pabaigos. Tu prieini, pasakai, ką norėjai, ir gali iškart paprasčiausiai nueiti. Niekam keista nebus – taip veikia atsitiktiniai komplimentai.

Po užpraeitų metų spalio iššūkio su bendravimu grįžus Lietuvon, kažkas manyje pasikeitė. Ir nežinau kodėl, bet pradėjau drįsti pasakyti komplimentą nepažįstamiems žmonėms Kaune.

Ir dabar, pamatęs ryškią šukuoseną, gražią aprangą ar gražų aksesuarą – apie tai pasakau. Paprasčiausiai.

Taip pat pradėjau vesti statistiką, kokių atsakymų sulaukiu:

 1. 30% sutrinka ir nieko neatsako. Gal dėl to, kad neįpratę sulaukti dėmesio arba patys nemoka bendrauti. Ar nežinia, kas nutinka – minčių aš irgi neskaitau.
 2. 50% iškart atsako „ačiū“.
 3. Ir apie 20% atsako komplimentu atgal. O man jie irgi patinka!

Nors praėjusiais metais liežuvis užsikirsdavo net sakant „Atsiprašau, man labai patinka jūsų šukuosena“, dabar jis įgudo. Galbūt įgavau pasitikėjimo savimi.

Jei visada skundeisi, kad Lietuvoje žmonės niūrūs, dabar turi progą tai pakeisti. Ir kartu išmokti bendrauti pačių mažiausių žingsnelių metodu.

Ak, ir jei nenutuoki, kaip atrodo malonūs komplimentai, tai štai 12 savybių kurias turi geri komplimentai. Nuoširdumas yra vienas iš jų. Nebandyk išlaužti kažko iš oro, nes atrodysi lyg koks Alfa vyras.

Mintis B: Padėk išsirinkti knygą knygyne arba drabužį parduotuvėje.

Ir tau nebūtina būti profesionalu ar parduotuvės darbuotoju. Užtenka būti tik tokiu pačiu pirkėju bei žiūrinėtoju.

Šį pokalbio būdą man smagiausia patirti knygynuose prie psichologijos ir saviugdos lentynų, kadangi vis apsilankau pažiūrėti kas naujo ar kokią knygą pirkti iš Amazono. 4

Šie pokalbiai dažniausiai nutinka šitaip:

 1. Aš stoviu, žiūriu, renkuosi.
 2. Netikėtai prieina žmogus, ar pora žmonių – irgi pradeda rinktis.
 3. Tarp kitko paklausiu „O kokios knygos ieškote?“ ar panašiai.
 4. Prasideda pokalbis.
 5. Rekomenduoju kokią gerą knygą. Pavyzdžiui „F*ck it“. 5
 6. Tęsiasi pokalbis. Pakeliui padarau reklamą, kad rašau. Nes kodėl gi nepasireklamavus. 6 Paklausiu, ar skaito ir kokios knygos šiaip įdomios.
 7. Pokalbis pasibaigia.

Būm. Nesvarbu, ar žmonės ką išsirinko ir ar bent kiek padėjau – ką tik įgavau naujų bendravimo patirties taškų. +150 experience points bei vos keli taškai iki level up. Ar panašiai.

Tą patį galima atlikti su tų pačių vietų darbuotojais: paklausti jų asmeninės, ne kaip darbuotojų, nuomonės, ką rekomenduotų arba kodėl lentynos išdėstytos taip idiotiškai.

Geriausia darbuotojų savybė yra tai, kad jiems moka pinigus, jog jie bendrautų su klientais. Tai yra mumis. Valio kapitalizmui!

…Tačiau, o ką, jei tokie atsitiktiniai pokalbiai nėra tai, ko ieškai?


 1. Taigi, mesk iš galvos tas 39074 strategijas ką-jeigu-nutiks-tas-ir-anas.

 2. Kaip 1986 metais atlikti „Preference for opening lines: Comparing ratings by men and women“.

 3. Nebent bendrauji su narcizu – jiems patinka palaikymas.

  Tiesa, nesu tikras ar įmanomi išties vertinti santykiai su tokiais žmonėmis. Bet aš nežinau ir čia paieškos užtikrinto atsakymo nepateikia.

 4. Nes lietuviški vertimai kartais erzina.

 5. Apie kurią pasakojo debesylietė Greta: „Kodėl tu turėtum išmokti dažniau sakyti dėjau b*bį“.

 6. Savireklama geriausia reklama!

Pen
>