Psichologija
Tekstinė medžiaga

Ką reiškia „pasitikėjimas savimi“?

Pamoka 1

Pasaulyje nėra bebaimių herojų – supermenų ir betmenų. Visi mes skirtin­gai jaučiamės įvairiose situacijose. Taigi, mokslininkai išskiria 2 tipus: bendrąjį pasitikėjimą savimi (B.P.) ir specifinį pasitikėjimą savimi (S.P.).

1) Bendrasis pasitikėjimas savimi:

Tai žmogaus neabejojimas savo jėgomis – „aš galiu įveikti visus sunkumus“. Angliškai tai vadinama „Self esteem“. Dauguma psichologų tiki, kad jis kyla iš to, kaip žmogus vertina gebėjimus praeities situacijose.

Pavyzdžiui, jei diena iš dienos sugebėjai atlikti paprastas užduotis (nueiti į parduotuvę, nusiprausti, išsikepti blynų…), tai neabejoji, kad ir ateityje nesunkiai susitvarkysi.

2) Specifinis pasitikėjimas savimi:

Tai pagalbininkas bendrajam pasitikėjimui. Gebėjimas specifiniame kontekste susidoroti su konkrečia užduotimi. Angliškai vadinama „Self efficacy“.

Pavyzdžiui: anksčiau žaidžiau krepšinį, o vienas mano komandos draugų turėjo žemą bendro pasitikėjimo savimi lygį. Tačiau įžengęs į krepšinio aikštelę, jis tapdavo supermenu, prie kurio ir Lebron James atrodytų drovus!

Tai pasitikėjimas savimi atlikti sudėtingas užduotis. Šis pasitikėjimas savimi neveltui vadinamas specifiniu. Kartais gali atlikti labai sudėtin­gus darbus biure, bendrauti, vadovauti didelei grupei kolegų, tačiau kai tave užkalbina nepažįstamas žmogus, pasimeti, tampi droviu.

Kaip šie pasitikėjimo savimi tipai sąveikauja?

Yra pagrindo teigti, kad specifinis pasitikėjimas savimi yra daugiau emo­cinė būsena, kurią galima įgyti, stiprinti, keisti. O bendras pasitikėjimas savimi labiau yra asmenybės bruožas. Todėl specifinis pasitikėjimas yra lyg antrinis, papildomas blokas.

Tai reiškia, kad B.P. yra stabili tavo asmenybės dalis, kuri niekur neišgaruoja po dienos, o S.P. nėra stabilus, nes jis grindžiamas skirtingomis patirtimis.

Ir tai yra vienas nuostabiausių aspektų mūsų psichologijoje, nes S.P. gali padidinti per labai trumpą laiką, konkrečiose gyvenimo sferose pakartotinai patirdamas sėkmę (įgaudamas patirties).

…O kartu – B.P. nėra toks jau svarbus.

Pen
>