Kodėl tinginystė geriau nei darbas Arba ko tau nesakė tėvai, nors turėjo pasakyti

Sekundei sustok – ar šią akimirką tikrai neturėtum kažko dirbti? Tai yra, dirbti ką kito nei skaityti šį straipsnį Debesyloje?

Jei atsakymas  teigiamas – gali būti, jog esi didelis, didelis tinginys. Bet nesijaudink, tai nėra taip blogai, kaip gali nuskambėti. Tiesą sakant – galbūt šią akimirką darai geriausią dalyką, kokį galėtum daryti.

Matai, mums (tai yra, tau ir man) buvo įkalta į galvas, jog tinginystė yra blogai, o tingėti ir nedirbti yra beveik tas pats, kas kasnãkt melstis ir aukoti ėriukus Šėtonui. Dar teigiama, jog tinginiauja tik paiki žmonės, kurie pusę dienos geria pigų alų, o kitą pusę – pagiriojasi. Na, ir panašiai, ir panašiai…

…Bet teisybė ta, jog tokie nusistatymai yra absurdas. Tinginystė ne tik nėra blogai, bet kartais yra net geriau nei besaikis darbas. Jei perskaitęs pirmąjį šio straipsnio sakinį pasijutai blogai – nesijausk taip. Nes visai nėra dėl ko.

Kas išties YRA tinginystė?

Bet pirmiausiai, kaip manai, kas yra tinginystė? Atsakymas sudėtingesnis nei gali pagalvoti. Lietuvių kalbos žodynas tinginystę apibrėžia taip:

„Tingėti – bodėtis darbu, veikimu; tingus – nenorintis dirbti, tingintis ARBA sukeliantis tingulį, sunkus.“

Tiesą sakant, tam negaliu prieštarauti. Bet turiu klausimą TAU – o kuri šio apibrėžimo dalis nusako, jog tinginystė yra blogai? Ar tai faktas, kad kai kurie darbai sukelia nenorą juos dirbti? O gal tai, kad debesų pritvinkęs (ar priešingai – saulės nušviestas), tingiai migdantis, dangus trukdo išlikti darbingam? Ir jei tai vienas šių dalykų – tai kuo čia kaltas tinginys?

„Darbas duoną pelno, tinginystė – vargą“, teigia lietuviška patarlė. Bet ar ją išties verta kartoti? Dažniausiai nei tinginių klaida, kad jie tingi, nei gąsdinimai, jog grįžtų dirbti, jiems padės. Didžiausia bėda yra ta, kad žvelgiama į tinginio apgailėtinus darbo rezultatus, bet ne į tai, ką tinginystė rodo ir ko iš jos galima išmokti.

Tinginystė yra geriau nei turbūt galvojai - nebijok jos.
Tinginystė yra geriau nei turbūt galvojai – nebijok jos. :: Autr. Silvia Sala

Keturi didžiausi tinginystės privalumai

Štai keturios mokslininkų, tyrėjų ir įvairiausių žymių tinginių patirties patvirtin-tos priežastys, kodėl tinginystė yra geriau nei turbūt manei:

1) Tingumas gali parodyti, ko geriau nedaryti

Jei pradėtum atidžiau stebėti savo tinginystę, greitai pastebėtum, jog ji panaši į baimę. Kuo? Ogi tuo, kad užklupus šiems jausmams jų poveikis toks pat – baisiai užsinori liautis darius tai, ką darei iki tol.

Ir būtent todėl tinginystės nereikėtų bijoti, o derėtų išgirsti. Lygiai kaip įsiklauso-me baimės (proto) balso neiti pasivaikščioti skersai išilgai per automagistralę A1. Ar kaip įsiklausome balso atsargiau elgtis su grandininiu pjūklu (virtuviniu peiliu) rankose. Kaip teigia rašytoja Karen T. Walker – būtent įsiklausymas į baimes apsaugo nuo galimų nelaimių.

Tingėjimas kažkuo užsiimti nėra ženklas, jog esi blogas žmogus. Tai ženklas, kad veiklos, kurią „turėtum“ daryti, išties visai nenori daryti. O jei jos nenori – tai kokio velnio bandai ja užsiimti? Paklausk savęs: tu tai darai, nes išties to nori, ar tik todėl, kad kažkas kitas įsakė taip daryti?

Galbūt, jei, nesi geras matematikas ir tau ji nepatinka – geriau ją pamiršti ir skirti dėmesio tam, ką galėtum padaryti geriau?

2) Tingumas verčia rinktis, kas geriau

„Progresas nėra darbštuolių nuopelnas. Tai darbas tinginių, kuriems pavyko rasti lengvesnį kelią.“

Robert A. Heinlein

Nors iš pirmo žvilgsnio taip gali neatrodyti, bet tingumas visad buvo turbūt didžiausias pažangos variklis. Ir šią tingumo jėgą mes pasitelkiame kiekvieną dieną.

Pavyzdžiui, prisimink kada paskutinį kartą tvarkeisi namus. Kaip tai darei? Ar tvarkei iškart visko po truputį? O gal pirma šluostei dulkes nuo aukštesnių paviršių ir tik vėliau siurbei, nes dulkės krenta apačion? Šiukšlių maišą nešei į konteinerį iškart pamatęs, jog jis pilnas, ar tik tuomet, kai sušlavei paskutines virtuvėje likusias atliekas?

Tai, ką darei, buvo naujų, lengvesnių ir geresnių, kelių atradinėjimas. Elgeisi kaip žymi išradėja Grace Hopper! Nors tavo darbas nebuvo tinginiavimas, bet būtent tai įkvėpė kažko imtis. Ir žiū – sekantį kartą jau žinosi, kad geriau pirma šluostyti dulkes, o tik tuomet siurbti. Progresas, progresas.

3) Tingumas parodo organizmo jėgų ribas

Tingumas neretai yra tavo organizmo šauksmas, jog jis fiziškai ar psichologiškai pavargo. Gaila, jog dalis žmonių šio šauksmo neišgirsta arba, paveikti įsitikinimo, jog patinginiauti šiukštu nevalia, nesiklauso.

Tokia chroniška tinginyste dažniausiai suserga įvairūs darboholikai, kurie per dieną bando dirbti 28 valandas. Kartais taip būna ir man. Užsivedę darbu mes nesustojame nė akimirkai pailsėti (pavyzdžiui, nusnūsti ar po darbo lėtai pasivaikščioti parke). O organizmas draugišką perspėjimą krentančiais akių vokais keičia kaltės jausmu, o ir tam nesuveikus pasitelkia „optimalų“ sprendimą – ligą.

Tačiau darboholikai dažnai net atėjus ligai nepasiduoda ir stengiasi dirbti. Galbūt net saujomis rydami vaistus ar gerdami chemines arbatas. Tiesą sakant, Japonijoje tokie veiksmai pavadinti vienu žodžiu – Karoshi. Nori žinoti, ką jis reiškia?

Karoshi – savižudybė nuo persidirbimo.

Kiekvienais metais Japonijoje, Kinijoje, Pietų Korėjoje ir JAV (daugiausiai darboho-likų turinčiose šalyse) miršta po keliasdešimt tūkstančių žmonių, vien nuo persi-dirbimo. Ir tai net neskaičiuojant mirčių nuo nuolatinio darbo sukeltų ligų (širdies, skrandžio, žarnyno ir pan.). Kas blogiausia – kiekvienais metais šis skaičius didėja.

Pirmame amžiuje gyvenęs Romos filosofas stoikas Seneka, kurio patarimai dar ir šiom dienom vertinami, mėgo kartoti, kad kiekvienam žmogui reikia ne tik darbo, bet ir poilsio. Paprasto poilsio, kaip tu labiausiai mėgsti. Jo teigimu žmogus, kuris dirba nesustodamas, ilgai netrauks. Ir iš savo patirties per rašymo kasdien iššūkį galiu tik pritarti.

4) Tingumas suteikia taiką ir ilgą gyvenimą

Ir, galiausiai, jei jautiesi įkalintas darbų ir pažadų krūvos, jei jautiesi lyg būtum nesavam kūne… Gali būti, kad dirbi per daug ir tau derėtų pailsėti.

Išvalyk savo darbų sąrašą, iki gražaus, švelnaus ir malonaus „viskas padaryta“. Pamiršk kitų žmonių tau primestas ribas ir gyvenk tokiu ritmu, kuris tau būtų patogus. Dievaži, būk panašesnis į graiką ar italą mažoje jaukioje jų saloje! Kaip graikas Zorba.

Gyvenimas su mažiau „būtinų pasiekti“ tikslų turėtų tau suteikti ramybę, kurios ieškojai. Ramybę, kurią kasdien patiria budistai Himalajų šventyklose. Galų gale, ne veltui sakoma, jog mažiau streso leidžia gyventi ilgiau – pažiūrėk į sardiniečius, kuriems nugyventi iki 100+ metų yra beveik įprasta, o Europoje gyvena bene ilgiausiai. :)

Kartais geriausia, ką gali padaryti, yra ilsėtis.
Kartais geriausia, ką gali padaryti, yra ilsėtis.  ::  Autr. David Urbanke

Tai kaip visgi tinginiauti?

Taigi, išsiaiškinus, kas yra tinginystė ir kuo ji naudinga, pereikime prie paskutinės dalies – kaip visgi tinginystę naudoti netampant prisigėrusiu chroniumi ar į vaikų darželį nevaikštančiu seimo nariu?

Didelė klaida yra manyti, jog tinginystė (poilsis) yra nieko nedarymas. Kai kurie dėl tokio mąstymo suploja ir po 5 tūkstančius litų, kad galėtų nukeliauti iki Turkijos viešbučio baseino ir ten „pasiilsėti“, tačiau grįžti tiek pat pavargus.

Tiesą sakant, tinginiauti „nieko nedarant“ yra… Neįmanoma. Žmonės iš prigimties yra socialūs, veiklūs padarai, o kalinti vienutėse be jokio užsiėmimo yra griežtai draudžiama didžiojoje dalyje pasaulio kalėjimų. Kaip teigia 2009 metais atlikti The New Yorker tyrimai – toks kalinimas prilygsta negrįžtamiems psichologiniams kankinimams.

Taigi, jei nori pasiilsėti (patinginiauti), nebandyk „nedaryti nieko“. Geriau…

  • Daryk tai, ką labiausiai mėgsti veikti (pvz. užsiimk kūrybingu hobiu).
  • Pertraukėlių metu pabandyk siekti visai su darbu nesusijusio tikslo (pvz. mokykis ispanų kalbos ar siek mėnesio su rašymu iššūkio).
  • Pramankštink savo akis, kojas, rankas ar kitus kūno galus.
  • Ar paprasčiausiai nusnūsk trumpam popiečio miegui – jis yra sveika. Vėlgi, sardiniečių ir graikų patirtis.

Tinginystė tikrai nėra tokia bloga, kaip kartais bandoma įdiegti. Ir kartais geriausia, ką gali padaryti – tai ja pasinaudoti…

…Galų gale, jei nebūtum tinginiavęs, nebūtum perskaitęs šio straipsnio ir sužinojęs tiek dalykų apie tingumo naudą. ;-)

Na, o kada TU paskutinį kartą leidai sau patinginiauti? Ir ar nuo šiol mažiau save grauši bei eisi pasiilsėti, kai pradės lipti akys?

Išreišk savo balsą komentaruose žemiau :-)

18 netikėtos mintys... Prisijunk ir tu!


Kalavratas
4 mėn. 20 d.

Tingiu komentuoti.

roze
11 mėn. 21 d.

na, kaip tik 4 dienas leidau sau patinginiauti. Nupiešiau du piešinius, kurių man kitą savaitę prireiks peržiūroj, pažiūrėjau serialą, gulėjau lovoj, miegojau, bendravau… Man šito TAIP reikėjo, jau senai kada taip gulėjau lovoj nieko ypatingo neveikdama! Buvau tiesiog persidirbus. Per daug veiklų ir per mažai poilsio. Thanks god, aš pagaliau pailsėjau kaip reikiant ir tikiuosi skaitant sekančius straipsnius užsipumpuosiu jėgų ne tik tinginiauti, bet ir veikti! Ačiū Danieliau!

Sibib
11 mėn. 20 d.

Seksiu tavo pavyzdziu! :)

Brigita
11 mėn. 26 d.

Super tekstas ! Vercia susimastyti ,kad galbut kartais mes per daug spaudziam save ir kitus zmones del nepagristo tingumo . Atveria akis ,kad yra ir kitas logiskas paaiskinimas kodel zmones taip elgiasi .

Danielius Goriunovas
11 mėn. 26 d.

Ačiū, Brigita! :)

Inga
2 m. 5 mėn.

Vat ir tingiu komentuot.. O minciu turiu.. Bet zinau kad tingesiu tasyti rasyba. Tai ir nekomentuosiu…

Danielius
2 m. 5 mėn.

Man atrodo, kad jums nepavyko nepakomentuoti :D

Lina
2 m. 5 mėn.

Oj, kaip gerai čia parašyta, kaip tik šiandien man paskaitymui.Šiandien TINGINIAUJU :) Vistik atostogos, tai neužsikroviau daug minčių ir ilgo sąrašo ką reikia padaryti, nuėjau į masaža, pasnaudžau pietų miego, gerai pavalgiau ir visai gerai jaučiuosi:) Šiaip stengiuosi savęs nepervargint, bet kartais neišeina, kai augini 2-metį :)

Linas
2 m. 5 mėn.

Manau tingėjimas, tingumas yra gerai :) Nes tarkim žmogus tingi atlikti kažkokį darbą (pvz.: maišyti tešlą, kažką skaičiuoti, keliauti ir t.t.), todėl atranda būdų kaip kitaip tą darbą atlikti (pvz.: mašinos minkančios tešlą, formulės MS Excel’yje, dviratis, motociklas, mašina, sunkvežimis). Ir tai yra dalis evoliucijos. Todėl reikėtų džiaugtis kad yra tinginių, nes kitaip dar ir dabar sėdėtume be elektros :)

Drawn Light
2 m. 5 mėn.

Va, ir apsisprendžiau paskaičius, važiuosiu savaitgalį į svečius. Pasimokysiu pirmadienį :P

Danielius
2 m. 5 mėn.

Svarbu tik nepamiršk apskritai pasimokyti. Jei to tikrai reikia ;)

M
2 m. 5 mėn.

Aš jau seniai suvokiau, jog jeigu nedaryčiau mini poilsio pertraukėlių besimokant, tai jau seniai mirčiau. Man geriausias „greitas“ poilsis būna pakeičiant darbą kitokiu darbu, kuris nereikalauja daug galvojimo ir energijos, tačiau leidžia pasilsėti – išplauti indus, iššluoti kažką ar panašiai, darbai, kurių šiaip sau neitum ir nedarytum paprastai.

Danielius
2 m. 5 mėn.

Tai štai, štai – pasiilsi, o kartu ir kažką ko įprastai nenoriai darytum nudirbi! ;)

Epas
2 m. 5 mėn.

Čia dar tinka: neskubėk ir būsi pirmas, skubos darbą velnias neša. :) Geriau pagalvojus tai tingejimas yra tam tikra askezė – nereikalingų ( juolab socialinės medijos priinstaliuotų ) programų – norų begalinio sąrašo atsisakymas arba bent supaprastinimas iki tikrai tau mielų darbų, kurių jau negali vadinti darbu – greičiau pomėgiu ar hobiu, kuris atpalaiduoja dėl to taip gaunasi, kad žmogus užsiima mėgstama veikla nepervargsta ir gyvena nuolatiniame „tingėjime“, nes jam nėra nuo ko pavergti nes pats jo darbas yra poilsis. Taigi tingejimas pats kaip reiškinys irgi yra tam tikras protinis darbas. Arba čia dar galima būtų išskirti sąmoningą tingėjimą, kuris yra geras ir nesąmoningą – neramų tingėjimą, kuris yra blogas, nes sukelia nerimą žmoguje ( jis jaučia kaltę ar kaltina dėl savo tingėjimą kitus ) va toks tingėjimas manau nėra gerai. Todėl iš čia plaukia išvada, kad tingėjimas – yra aukštesnio sąmoningumo apraiška, kuri atsiranda iš suvokimo kas tau yra tikrai svarbu ir askezės aplinkos dirgikliams. Dar gi gaunasi taip, kad tingejimas yra menas, mokslas, darbas ir poilsis. Moralas: kas nedirba galva dirba kūnu, todėl visos darbo formos yra gerbtinos ir į tinginius reikia žiūrėti su pagarba :)

Danielius
2 m. 5 mėn.

Ačiū už super komentarą, Epai! Tikrai geras pastebėjimai apie skirtingas tingėjimo rūšis – tai verta dėmesio :)

wpDiscuz